Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Κ18 στη μνήμη «Βασίλη Σεβαστή» 1η ημέρα Απόγευμα. Livestreaming ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ

Με τους τελικούς των αγωνισμάτων ολοκληρώθηκε το πρόγραμμα της πρώτης ημερας του πανελληνίου πρωταθλήματος Κ18 στο Πανθεσσαλικό Στάδιο στο Βόλο.

Πολλοί φίλαθλοι βρέθηκαν στις κερκίδες του Πανθεσσαλικό Σταδίου για να παρακολουθήσουν τις προσπάθειες των νεαρών πρωταθλητών και πρωταθλητριών. Η πρόεδρος η του ΣΕΓΑΣ Σοφία Σακοράφα έδωσε και σε αυτή τη διοργανωση το παρών και παρακολούηθησε τους αγώνες με τον δήμαρχο του Βόλου Αχιλλέα Μπέο. Στις κερκίδες επίσης ήταν μέλη του ΔΣ του ΣΕΓΑΣ, πολλοί παλαιοί πρωταθλητές και πρωταθλήτριες που άλλοι παρακολουθούν τις πρωτσπάθειες αθλητών που γυμνάζουν και είναι πλέον από το μετερίζι του προπονητή ή από διοικητικά πόστα σε συλλογους και άλλοι ως φίλαθλοι παρακολουθώντας τις προσπάθεις των αθλητών στο άθλημα που αγάπησαν και υπηρέτησαν ενώ πολλοί από αυτούς απένειμαν τα μετάλλια στις πρωταθλητριες και τους πρωταθλητές σε αντίστοιχα αγωνίσματα που διακρίθηκαν τιμώντας τους ιδιαίτερα ο ΣΕΓΑΣ για την προσφορα τους.

Εντυπωσιακές κούρσες στα εμπόδια

Με την εντυπωσιακή κούρσα των 110μ με εμπόδια άρχισε το απογευματινό πρόγραμμα στον Βόλο. Τα δύο φαβορί και οι αθλητές που έχουν ήδη το όριο για τους πανευρωπαϊκόύς της κατηγορίας Κ18 στην Ιερουσαλήμ 4-7 Ιουλίου όχι μόνο επιβεβαίωσαν την καλή αγωνιστική τους κατάσταση αλλά ο έντονος συναγωνισμός τους οδήγησε να συντρίψουν καιπάλι το όριο (14.55). Νικητής στην κούρσα ο Θανάσης Κοτταρίδης (ΣΑΚΑ) με 14.06 και δεύτερος ο Αλεξάντρ Μπεσσόννυ (ΦΓΣ Σπάρτης) με 14.21. Στην τρίτη θέση ο Παντελεήμων Παράσχος και αυτός με επιοση καλύτρεη από το όριο για την Ιερουσαλήμ με 14.49.

Η Ελένη Μαρία Βιδούρη (Αθλητική Ακαδημία Ατλας  Βόλου) επικράτησε στην κούρσα των 100μ με εμπόδια. Η αθλήτρια αγωνιζόμενη “εντός έδρας” επιβεβαίωσε το οριο (14.30) για τους πανευρωπαϊκούς της κατηγορίας που ήδη είχε πετύχει  καισήμερα πέτυχε 14.05 βελτιώνοντας την ατομική της επιδοση. Στην δεύτερη θεση η Ιωάννα-Χριστίνα Τσώνη (ΑΣ Κολεγίου) με 14.28 και τρίτη η Μάρθα Νεαμονίτη (Ολυμπιάδα Χίου) 14.36.

Ο Γιώργος Παπαναστασίου (ΓΣ Κηφισιάς) απέδειξε ότι είναι σε πολύ καλή κατάσταση και με επιδόσεις πάνω από τα 74 μέτρα αναδείχτηκε νικητής σημειώνοντας στην τρίτη βολή 77.45. Ο αθλητής έχει ήδη πετύχει

το όριο (62.50μ) της κατηγοριας για τους παναευρωπαϊκούς και το επιβεβεβαίωσε με τον καλύτερο τρόπο. Στην δεύτερη θέση ο Δημήτρης Κυρίτσξης (Πήγασος Λάρισας) με 71.53 και τρίτος ο Νίκος Σιδηρένιος (Αίολος Μακεδονίας) με επίδοση 69.30.

Επικράτησαν τα φαβορί

ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΣΤΙΒΟΥ Κ-18 ΣΤΟΝ ΒΟΛΟ (ΒΑΣΙΛΗΣ ΟΙΚΟΝΟΜΟΥ / EUROKINISSI)

Στα 100μ των ανδρών Κ18 τα “φαβορί” πριν τον αγώνα ήταν ουσιαστικά οι αθλητές που είχαν πετύχει τα όρια 911.00) για τους πανευρωπαϊκούς της κατηγορίας. Μεταξύ αυτών και οι τρεις πρώτοι που μοιράστηκαν τα μετάλλια. Ο Χαρίτων Τάσσης (ΝΓΣ Ηρακλής) με επίδοση 10,78 κατέκησε τοχρυσό μετάλλιο ο Νικήτας Ραφαέλ Μπούρας (ΑΟ Κάλλιστος) πήρε το ασημένιο μετάλλιο με 10.86 και το χάλκινο ο Βασίλης Μήλιος με επίδοση 10.94.

Στην ίδια απόσταση στα, 100μ των γυναικών το όριο είναι 12.25. Στοην τελική κουρσα εδώ στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα επικράτησε η Βετρίκη-Καλυψώ Ντούγκου (ΑΣ Ρήγας) μεεπίδοση 12.25, στην δεύτερη θέση η η 15χρονη (γεννημένη το 2007)  Κασσάνδρα Γρηγοριάδη (ΣΑΚΑ) με επίδοση 12.31 και τρίτη η Μαρίνα Μιχάλοβιτς 12.41.

Η Κωνσταντίνα Τοχτάμη (ΟΦΗ) επικράτησε στη δισκοβολία γυναικών Κ18 με βολή 40.01μ και κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο. Το ασημένιο μετάλιο πήρε η Βασιλική Κοτοπούλου 38.88 και το χάλκινο η Μαρίνα Μίχαλου (ΓΣ Αρκαδίας μ3 3π’ιδοση 38.50.

Άλμα πάνω από τα 15μ χρειάστηκενα να πετύχει ο Γιώργος Γρέψιος (ΓΣ Σέρρες ’93)  στο τριπλούν και να κατακτήσει το χρυσό μετάλλιο, να επιβεβαιώσει το όριο για τους πανευρωπαϊκούς Κ18. Ο αθήτής από τις Σέρρες πέτυχε 15.14 στο πρώτο άλμα και 15.20 στο δεύτερο επίδοση που του έδωσε τη νίκη. Να σημειώσουμε ότι είχε καυτακτήσει το πρωτάθλημα στο αγώνισμα και στο περσυνό πρωτάθλημα Κ18 σε ηλικία

16 χρονών και σήμερα “ζευγάρωσε” τις νίκες του.  Στη δεύτερη θέση ο Απόστολος Γρηγορίου (ΓΣ Βόλου) μς 14.70 ου πετχε στην τελευταία του προσπάθεια και τρίτος ο Γιάννης Γκράτσιος (ΓΣ Κηφισιάς) με 14.68επίσης στην τελευταία προσπάθεια και βοηθιτικόάνεμο 2,60μ/δ.

Εντονος  συναγωνισμός επιβεβαίωσης ορίων

Ο Πέτρος Παπαγιάννης του ΓΣ Βιτσέντζος Κορνάρος χρειάστηκε να επιβεβαιώση στην κορυφαια διοργάνωση της κατηγορίας του την επίτευξη του ορίου στα 400μ (50.00) και τερμάτισε σε 48.50 μετά από έντονο συναγωνισμό κατακτώντας παράλληλα και το χρυσό μετάλλιο. Ο έταιρος που είχε το όριο πριν την κούρσα ο Βλαδίμηρος Ανδρεάδης (ΓΣ Κερατσινίου) κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο ερματίζοντας σε 48.78 και το χάλκινο μετάλλιο πήρε ο Γιώργος Ιωαννίδης  με επίδοση 49.50.

Εντονος συναγωνισμός για τη νίκη και στα 400μ γυναικών Κ18 μεταξύ Ιβιτς, Νατσιοπούλου και Ζιμπιλίδου. Τελικά επικράτησε η Ανν-Μαρία Ιβιτς (ΣΑΚΑ) τερματίζοντας σε 57.45 και έκανε δικο της το χρυσό μετάλλιο στο φετινό πρωτάθλημα  η Κατερίνα Νατσιοπούλου (ΓΑΣ Αρχέλαος0 κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο με 57.75 και το χάλκινο η Ζωή Ζιμπιλίδου (ΦΣΚΑ Κοζάνης) που τερμάτισε σε 58.64 . Οι δύο πρώτες είχαν το όριο για το ευρωπαϊκόπου είναι 57.40 ενώ σήμερα το πλησίασαν…

Πάνω από τα 18μ. κρίθηκαν τα μετάλλιο στη σφαιροβολία ανδρών Κ18.  Ο Δημήτρης Αντωνάτος (ΓΕ Κεφαλληνίας) πέτυχε 18.45μ. στην τρίτη βολή και ήταν ο νικητής όπως και πέρυσι στη σφαιροβολία σε ηλικία 15 ετών!. Ο Ανδρέας Πενταράκκης (ΓΣ Ελ Βενιζέλος) πέτυχε 18.25μ. στην πέμπτη βολή κι ο Χρήστος Παπαδόπουλος (ΟΦΚΑ Φίιππος Γιαννιτσών) 18.08μ.

Ο Παύλος Κριαράς (ΑΓΕΣ Κάμειρος) πέρασε πάννω από τα 4.65μ στο επι κοντώ και επιβεβαίωσε την καλή του αγωνιστική κατασταση και το όριο (4.55μ.) που είχε ήδη. Στην δέυτερη θεση ήταν ο Χριστόφορος Λιτσαρδόπουλος (ΓΣ Κερκυραϊκός) με άλμα 4.40μ. και τρίτος ο Παναγιώτης Αθανασούλιας (Πήγασος Αγ Δημητρίου)4.30μ.

Αντοχή για τα… μετάλλια

Στα αγωνίσματα αντοχής ήταν επίσης μια ευκαιρία επιβεβαίωσης των ορίων που ήδη είχαν και θα έπρεπε να κατακτήσουν τη νίκη να στεφθούν πρωταθλητές. Οι τρεις που κατέκτησαν τα μετάλλια στα 1.500μ είναι και οι  αθητές που έχουντα όρια για ευρωπαϊκό Κ18. Το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε ο Ανδρέας Γεωργίου (ΑΣ Αιγίου Αθηνόδωρος ) που τερμάτισε σσε 4.11.79, το ασημένιο μετάλλιο πήρε ο Γιάννης Γιαννακόπουλος (ΑΟ Πέλοψ)  4.11.97 και το χάλκινο ο Γιώργος Τασιούλας (ΑΓΣ Ιωαννίνων με 4.12.58.

Στις γυναίκες στα 1.500μ η Ηλιάνα Χατζηπαναγιώτη (ΑΣ Σχολής Μωραΐτη) αναδείχθηκε πρωταθλήτρια και πήρε το χρυσό μετάλλιο ενώ στη δεύτερη θέση τερμάισε η Μαρία Σταυριανού (ΠΑγχιακός ΓΣ) με 4.45.20 και τρίτη αναδείχθηκε η Ευστρατία-Ελευθερία Ρούλια (ΓΑ Αθλος Κερατσινίου) με επιδοση 4.46.57.

Η Ευαγγελία Γκανάρα (ΓΣ Πρωτέας Ηγουμενίτσας) αναδείχθηκε πρωταθλήτρια στο τριπλούν με άλμα στα 12.27 και άνεμο βοηθητικό 2,5μ/δ. Το ασημένιο μετάλλιο κατέκτησε η Ανδρομάχη Βελέντζα με 12.68μ. (+3,8) και το χάλκινο η Μελίνα Ζάραγκα (Κρκυραϊκός ΓΣ) 12.15.

Με επιδοση καλύτερη από το όριο των πανευρωπαϊκών Κ18 ο Φίλιππος Σιώμος Γκίζας (ΑΓΣ Ιωαννίνων) στέφθηκε πρωταθλητής στα 2.000μ με φυσικά εμπόδια τερματίζοντας σε 6.06.41. ¨οριο 6.10.00). Στη δεύτερη θέση Ο ΑΝτώνςη Τσάμης με 6,19.04 οο οποίος όμως έχει το όριο, και τρίτος ο Αρέσστης Τσαλλέκου (ΓΑΣ Ιεράπετρας) με 6.21.10.

Επιβεβεβαίωσε την καλή της αγωνιστική κατάσταση στα 2.000μ με φυσικά εμπόδια η Λεμονιά Μαρίνα Κιούλου (ΑΕ Μεσογείων Αμεινιας) η οποία πάλι πέτυχε το όριο (7.15.00) και τερμάτισε σε 6.51.03 άνετα χω΄ρίς πίεση. Το ασημένιο μετάλλιο κατέκτησε η Βερονίκη Μπουγά (ΑΟ Σπ Λούης Κορυδαλλού) με επίδοση 7.00.76 και το χάλκινο η Ναταλία Κατσιάνου (ΑΣ Παλ Ψυχικού) τερματίζοντας σε 7.15.25.

Στν ακοντισμό γυναικών πρωταλήτρια αναδείχτηκε η Αποστολία Ματσέλα (ΓΣ Γλυφάδας) με βολή 48.67μ., επίδοση καλύτερη από το όριο για το Ευρωπαϊκό Κ18, στη δεύτερη θέση η περσινή νικήτρια σε ηλικία 15 ετών, Ελένη Δήμα (Πανιώνιος) 48.12μ και τριτη η Γεωργία Κατσαρού με 45.81μ.

Στη σκυταλοδρομία 4χ100μ ανδρών Κ18 η Ολυμπιάδα Κηφισιάς με επίδοση 43.00 με τους Αντ Γιανναράκη, Κων Χρυσόγελο, Αινεία Σούλτ καιΣτελ Γιαγκίτση. Το ασημένιο μετάλλιο κατέκτησε ο ΑΟ Κάλλιστος με 43.56 και το χάλκινο ο ΟΦΚΑ Οδυσσέας Αγ Δημητρίου  43..63.

Οι τρεις αθλήτριες του βάδην που είχαν πετύχει το όριο (26.00.00) σε προηγούμενες διοργανώσεις ήταν αυτές που πρωταγωνίστησαν στα 5.000μ βάδην και επιβεβαίωσαν το όριο. Η Σεβαστιανή Ασλανίδου (ΓΣ Ικαρος Ν Ιωνίας) κέρδισε το αγώισμα με επίδοση 24.32.10 με δέυτερη την Μαρία Μυρτώ Τσιμιγκάτου (Ολυμπιάδα Πάτρας) 25.15.59 και τρίτη την Αννα Αδ’αμη (ΓΑΣ Αγρινίου) που τερμάτισε και αυτή με επίδοση καλύτερη από το όριο σε25.58.66.

ΠΛΗΡΗ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 1η ημέρα απόγευμα

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΟΣ 1.500μ ΑΝΔΡΩΝ και ΒΑΔΗΝ ΓΥΝΑΙΚΩΝ

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ 1ης ΗΜΕΡΑ΅(περιλαμβάνεται και η βαθμολογία του πρωταθλήματος των συνθέτων)

*** Τους αγώνες μπορείτε να τους παρακολουθείτε σε ζωντανή σύνδεση από το κανάλι του ΣΕΓΑΣ στο Yutube καθώς και live αποτελέσμτα στην εφαρμογή Roster Athletics για τάμπλετ και κινητά