Διασυλλογικό Πρωτάθλημα Α/Γ. 1η ημέρα. Αποτελέσματα

segas logo

Το Σαββατοκύριακο 8-9 Μαΐου διεξήχθη σε 10 από τους συνολικά 18 ομίλους το Διασυλλογικπο Πρωτάθλημα 2021  ανδρών – γυναικών και συνθέτων Κ16.

Τα αποτελέσματα της πρώτης ημέρας ανά όμιλο ήταν:

(Κλικ στο μαρκαρισμένο για άνοιγμα του αρχείου) 

1ος όμιλος Καβάλα (Ανατολική Μακ.- Θράκη) 8-9/5  Α/Γ  (συνθετα)

Στον όμιλο της Καβάλας αγωνίστηκε ο Κώστας Δουβαλίδης (ΓΣ Ελ Βενιζέλος) στα 110μ εμπόδια που ήταν νικητής με 13.84. Νικητές μεταξύ των άλλων ήταν ο Κώστας Γενίκης (ΟΦΚΑ Σέρρες) στη δισκοβολία με επίδοση 48.89μ. και στη σφαιροβολία με βολή στα 15.70μ. Στα 100μ η Δήμητρα Τσουκαλά (ΠΑΣ Πρωταθλητών Κομοτηνής) επικράτησε με 12.01, η Θεοδώρα Αραμπατζή (ΓΣ Σέρρες 93) στον ακοντισμό με επίδοση 51.08 ενώ στο μήκος οι 17χρονες Αναστασία Ιωσηφίδου και Πηνελόπη Λεβεντοπούλου του ΟΚΑ Καβάλας πέτυχαν αντίστοιχα 5.82μ και 5.74μ. στο άλμα σε μήκος

3ος όμιλος Θεσσαλονίκη 8-9/5 Α/Γ

Ο Κυριάκος Ζώτος (ΑΣΣ Αλέξανδρος Μακεδονίας) ξεχώρισε στη σφαιροβολία με 20,25, επίδοση που αποτελεί απόλυτο ατομικό του ρεκόρ και του επιτρέπει να σκέφτεται με αισιοδοξία την παρουσία του σε μεγάλες διοργανώσεις. Στο ύψος ο Κώστας Μπανιωτης (Ολυμπιάδα Κομοτηνής) επέστρεψε με άλμα στα 2,15 και στο ίδιο αγώνισμα ο Αντώνης Μέρλος (ΠΑΟΚ) πέρασε τα 2,06 μέτρα. Ο θετικός άνεμος ευνόησε τους σπρίντερ, με την Μαρία Γάτου ( ΠΑΟΚ) να επικρατεί στα 100 με το εντυπωσιακό 11.23 (3,7) και τον Θοδωρή Βροντινο (ΠΑΟΚ) στο αντίστοιχο αγώνισμα των ανδρών με 10.49 (3,5). Στα 400 μ. Ο Μιχάλης Παππάς (ΑΣΣ Αλέξανδρος Μακεδονίας) ήταν νικητής με 47.45 και ο Γιώργος Λαμπρόπουλος ( ΑΣΣ Αλέξανδρος Μακεδονίας) ακολούθησε με 48.05. Στα 3.000 μ. Στιπλ η Βασιλική Καλλιμογιάννη (ΓΣ Ηρακλής) τερμάτισε σε 10.40.50, επίδοση καλύτερη από το όριο συμμετοχής για το Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Κ20, επίδοση που θα έχει την ευκαιρία να επιβεβαιώσει στις διοργανώσεις που ακολουθούν. 

6ος όμιλος Λάρισα (Θεσσαλίας) 8-9/5 Α/Γ

Με χρονόμετρο χειρός έγινε η χρονομέτρηση στα 100μ όπου νικητής ήταν ο Κώστας Ζήκος (ΓΑ Τρικάλων) με επίδοση 10.30. Στο μήκος μνικήτρια η 16χρονη Ζωή Ρέπου (Νίκη Βόλου) με άλμα στα 5.34μ. ενώ η επίσης 16χρονη Δήμητρα Ντάσκα (ΓΣ Τρικάλων) ήταν νικήτρια στα 1.500μ  4.44.81. 

7ος όμιλος Πάτρα (Βορ. Πελοποννήσου) 8-9/5 Α/Γ

Ο Νίκος Σταμούλης (ΓΑΣ Αγρινίου) ήταν νικητής στα 1.500μ τερματίζοντας σε 3.54.47 ενώ στρα 10χλμ βάδην ο Κώστας Ντεντόπουλος (Ολυμπιάδα) και η Μαρία Σεφεριάδη (Ολυμπιάδα) κέρδισαν με 44.58.46 και 51.38.73 αντίστοιχα.

8ος όμιλος Τρίπολη (Περ. Πελοποννησου) 8-9/5

9ος όμιλος Χαλκίδα (Αν. Στερεά – Εύβοια/Χαλκίδα) 8-9/5 Α/Γ σύνθετα

Μεταξύ των άλλων αθλητριών και αθλητών ξεχώρισαν στα 100μ η Μιχαέλα Μπλατσιώτη (Ερμής Σχηματαρίου) που τερμάτισε σε 12.38, η Κων/να Μπερτσιμά του ίδιου συλλόγου στο τριπλούν με 12.15, στα 1.500 ο Αλλέξανδρος Θυμιανόπουλος (Εσπερος Λαμίας) 4.08.30 και στη δισκοβολία ο Δημήτρης Δελλής (Πίνδαροις Θήβας) με βολή στα 48.06μ.

10ος όμιλος  Άγιος Κοσμάς (Αθήνας) 8-9/5 άνδρες γυναίκες σύνθετα

Η Ελισάβετ Πεσιρίδου ήταν νικήτρια στα 100μ εμπόδια με επίδοση 13.41 (-1,4), η Νικόλ Κυριακοπούλου (Κάμειρος 2009) στο επί κοντώ με άλμα στα 4.15μ, και η Κατερίνα Δαλάκα (ΑΕΚ) στα 100μ με 11.74 (-0,6). Στους άνδρες ο Γιάννη Βιοσκόπουλος (ΑΟ Βάρης) τερμάτισε σε 10.68 (1,3) στα 100μ.  

11ος όμιλος Άγιος Κοσμάς (Πειραιάς/Δυτικής Αττικής) 8-9/5 άνδρες γυναικες σύνθετα

Φοβερός αγώνας στο τριπλούν Ανδρών στον Άγιο Κοσμά, νικητής ήταν ο Δημήτρης Τσιάμης με 17,21 (3,0), εντυπωσιακή παρουσία από τον Ανδρέα Πανταζή με νέο ατομικό ρεκόρ 16,86 (0,3) επίδοση που αποτελεί ατομικό του ρεκόρ και την έκτη επίδοση όλων των εποχών στη χώρα μας. Ο αθλητής είχε ακόμη άλματα στα 16,74 και 16,67 με κανονικές συνθήκες.

15ος όμιλος Ρόδος (Δωδεκανήσου) 8-9/5

17ος όμιλος Λέσβου, (Λέσβος) 8-9/5

Οι υπόλοιποι όμιλοι θα διεξαχθούν στις αντίστοιχες ημερομηνίες ως εξής: 

16ος όμιλος Χίος (Χίου/Σάμου/Ικαρίας) 11-12/5

13ος όμιλος Χανιά (Κρήτης – Χανιά/Ρέθυμνο) 15-16/5

14ος όμιλος Μύκονος (Κυκλάδων) 15-16/5

12ος όμιλος Ηράκλειο (Κρήτης- Ηράκλειο/Λασίθι) 15-16/5

5ος όμιλος Άργος Ορεστικό (Δυτ. Μακεδονίας) 15–16/5

18ος όμιλος Λήμνος (Λέσβου) 21–22/5

Υπενθυμίζουμε ότι ήδη ολοκληρώθηκαν οι αγώνες, στα Ιωάννινα 4ος όμιλος (Ηπείρου- Κέρκυρας) στις 5-6/5 και στην Αλεξάνδρεια 2ος όμιλος (Κεντρική Μακεδονία) 7-8/5. Τα αποτελέσματα ΕΔΩ