33οι Αιγαιοπελαγίτικοι Αγώνες. Προκήρυξη, πρόγραμμα

Στο Δημοτικό Στάδιο της Μύρινας στη Λήμνο θα διεξαχθούν φέτος οι 33οι Αιγαιοπελαγίτικοι Αγώνες στίβου τους οποίους διοργανώνει ο ΣΕΓΑΣ σε συνεργασία με τη Γενική Γραμματεία Αιγαίου και Νησιωτικής Πολιτικής και την ΕΑΣ ΣΕΓΑΣ Λέσβου, με συνδιοργανωτές την Περιφέρεια Βορείου Αιγαίου, τον Δήμο Λήμνου και τις ΕΑΣ ΣΕΓΑΣ Χίου – Σάμου, Δωδεκανήσου και Κυκλάδων.

Οι αγώνες οι οποίοι θα διεξαχθούν σύμφωνα με το υγειονομικό πρωτόκολλο διεξαγωγής αγώνων στίβου που θα ισχύει τις ημέρες διεξαγωγής των αγώνων και σύμφωνα με όσα προβλέπονται στην προκήρυξη η οποία εκδόθηκε από τους διοργανωτές και δημοσιεύεται σήμερα.

Δικαίωμα συμμετοχής στους συγκεκριμένους αγώνες έχουν ΜΟΝΟ οι αθλητές-τριες των σωματείων που ανήκουν στις Ε.Α.Σ. Σ.Ε.Γ.Α.Σ. του Αιγαίου Πελάγους: Λέσβου, Χίου – Σάμου, Δωδεκανήσου και Κυκλάδων.

Τις δηλώσεις συμμετοχής θα πρέπει τα σωματεία να τις στείλουν στις κατά τόπους Ε.Α.Σ. μέχρι την ΤΡΙΤΗ 27 ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ 2022. Οι Τεχνικοί Σύμβουλοι θα ελέγξουν την ορθότητα των δηλώσεων με βάση τους όρους της προκήρυξης και θα τις υπογράφουν.

Οι Ε.Α.Σ. υποχρεούνται μέχρι την Παρασκευή 30 Σεπτεμβρίου 2022 να έχουν στείλει στην Ε.Α.Σ. Σ.Ε.Γ.Α.Σ. Λέσβου, τις τελικές – ελεγμένες δηλώσεις συμμετοχής των σωματείων τους.

Ωρολόγιο πρόγραμμα

Α΄ ΗΜΕΡΑ: Σάββατο 8 Οκτωβρίου
16.00 ΤΕΛΕΤΗ ΕΝΑΡΞΗΣ
16.45 100 μ. Γυναικών
16.45 ΑΛΜΑ ΣΕ ΜΗΚΟΣ Κ16 Κοριτσιών
16.55 ΣΦΑΙΡΟΒΟΛΙΑ Γυναικών – ΣΦΑΙΡΟΒΟΛΙΑ Ανδρών
17.05 100 μ. Ανδρών & Κ18 (Ανδρών)
17.45 1.200 μ. Κ16 (Κοριτσιών)
17.50 ΣΦΑΙΡΟΒΟΛΙΑ Κ16 (Αγοριών)
17.55 1.200 μ. Κ16 (Αγοριών)
18.10 1.200 μ. Κ14 (Κοριτσιών)
18.15 ΑΛΜΑ ΤΡΙΠΛΟΥΝ Κ18 (Ανδρών)
18.20 1.200 μ. Κ14 (Αγοριών)
18.35 400 μ. Γυναικών
18.40 ΑΚΟΝΤΙΣΜΟΣ Ανδρών
18.45 ΣΦΑΙΡΟΒΟΛΙΑ Κ18 (Ανδρών)
18.50 400 μ. Ανδρών
19.05 800 μ. Ανδρών
19.15 1.500 μ. Γυναικών
19.30 3.000 μ. Βάδην Ανδρών – Γυναικών

Β΄ ΗΜΕΡΑ: Κυριακή 9 Οκτωβρίου
16.00 400 μ. ΕΜΠΟΔΙΑ Ανδρών
16.00 ΑΛΜΑ ΣΕ ΜΗΚΟΣ Ανδρών – ΑΛΜΑ ΣΕ ΜΗΚΟΣ Κ16 (Αγοριών)
16.00 ΣΦΑΙΡΟΒΟΛΙΑ Κ16 (Κοριτσιών)
16.05 ΑΚΟΝΤΙΣΜΟΣ Κ18 (Ανδρών)
16.05 ΑΛΜΑ ΣΕ ΥΨΟΣ Γυναικών
16.15 80 μ. Κ16 (Αγοριών)
16.35 80 μ. Κ16 (Κοριτσιών)
17.00 200 μ. Κ18 (Ανδρών)
17.15 ΣΦΑΙΡΟΒΟΛΙΑ Κ14 (Αγοριών)
17.20 200 μ. Κ18 (Γυναικών)
17.25 ΑΛΜΑ ΣΕ ΥΨΟΣ Ανδρών
17.30 ΑΛΜΑ ΣΕ ΜΗΚΟΣ Γυναικών
17.35 ΑΚΟΝΤΙΣΜΟΣ Γυναικών & Κ18 (Γυναικών)
17.40 150 μ. Κ14 (Αγοριών)
18.00 150 μ. Κ14 (Κοριτσιών)
18.15 ΣΦΑΙΡΟΒΟΛΙΑ Κ14 (Κοριτσιών)
18.25 3.000 μ. Ανδρών
18.45 4 Χ 100 μ. Ανδρών
19.00 4 Χ 100 μ. Γυναικών
ΣΗΜΕΙΩΣΗ: Στο ωρολόγιο πρόγραμμα θα προστεθούν και τα αγωνίσματα για τα ΑμεΑ