Ολυμπιακοί Αγώνες: Στη Βραζιλία η επιστροφή της χώρας μας στο βάθρο των νικητών

Οι Ολυμπιακοί Αγώνες του 2016 στο Ριο ντε Τζανέιρο ήταν η διοργάνωση στην οποία η χώρα μας επέστρεψε στο βάθρο των νικητών των Ολυμπιακών Αγώνων.

Παρά τις δύσκολες συνθήκες, η πρωτεύουσα της Βραζιλίας άφησε σπουδαίες αναμνήσεις στην ομάδα μας. Η Κατερίνα Στεφανίδη προερχόμενη από δύο εξαιρετικές χρονιές κατάφερε να πετύχει το μεγάλο της στόχο και να κατακτήσει το 29ο ελληνικό μετάλλιο του στίβου στην ιστορία της διοργάνωσης. Σε ένα συναρπαστικό τελικό, στη διάρκεια του οποίου χρειάστηκε να αγγίξει το ατομικό της ρεκόρ, αφού ταξίδεψε στο Ρίο με 4,86 μ. και επικράτησε ξεπερνώντας με τη δεύτερη τα 4,85 μ. και έχοντας έγκυρα άλματα σε όλα τα προηγούμενα ύψη, όπου δοκίμασε.
Ο εθνικός ύμνος ακούστηκε για χάρη της μία ημέρα αργότερα με τα μέλη της αποστολής να πανηγυρίζουν ανάλογα τη μεγάλη επιτυχία. Ο Κώστας Φιλιππίδης μετά την έκτη θέση στους Ολυμπιακούς του Λονδίνου, βρέθηκε στην έβδομη στη διοργάνωση του Ρίο επιβεβαιώνοντας για μία ακόμη φορά την αγωνιστική του σταθερότητα και την παγκοσμίου επιπέδου κλάση του. Στον τελικό του τριπλούν ξεχώρισε και η Βούλα Παπαχρήστου, που έκανε καλή παρουσία και έφτασε στην όγδοη με 14,26 μ., σε έναν αγώνα, όπου κυμάνθηκε σε υψηλά επίπεδα. Πολύ καλές παρουσίες πραγματοποίησαν τόσο η Αντιγόνη Ντρισμπιώτη (15η) στα 20χλμ. βάδην, η Αλεξία Πάππας (17η) στα 10.000 μ. και ο Αλέξανδρος Παπαμιχαήλ (20ος) στα 20χλμ. βάδην. Στους ημιτελικούς των αγωνισμάτων τους έτρεξαν ο Κώστας Δουβαλίδης φτάνοντας μάλιστα πολύ κοντά σε πρόκριση σε στον τελικό των 110 μ. εμπ., αλλά και ο Λυκούργος Τσάκωνας στα 200 μέτρα. Στους Αγώνες του Ρίο συμμετείχαν 2.271 αθλητές και αθλήτριες, αριθμός ρεκόρ, από συνολικά 199 χώρες. Στους αγώνες πήρε μέρος και η εθνική προσφύγων. Η χώρα μας εκπροσωπήθηκε από 23 αθλητές και αθλήτριες. Η αποστολή μας είχε την τιμητική της στην τελετή λήξη, εκεί όπου σημαιοφόρος ήταν η Κατερίνα Στεφανίδη.