Το Σαββατοκύριακο 8-9 Μαΐου διεξήχθη σε 10 από τους συνολικά 18 ομίλους το Διασυλλογικπο Πρωτάθλημα 2021 

ανδρών - γυναικών και συνθέτων Κ16.

Τα αποτελέσματα της δεύτερης ημέρας κατά την οποία ολοκληρώθηκαν οι αγώνες, ήταν ανά όμιλο :

(Κλικ στο μαρκαρισμένο για άνοιγμα του αρχείου) 

Τα αποτελέσματα της 1η ημέρας ΕΔΩ  και ΕΔΩ   

10ος όμιλος  Άγιος Κοσμάς (Αθήνας) 8-9/5 Ανδρες - Γυναίκες -  6θλο  Ο Μιχάλης Αναστασάκης (ΓΣ Ελ Βενιζέλος) ήταν νικητής στη σφυροβολία με καλύτεργη βολή στα 74.58 και δεύτερη καλύτερη στα 74.05μ. στον όμιλο της Αθήνας. Ενα άλλος όμως αθλητής του ίδιου συλλόγου που αγωνίστηκε στον Αγιο Κοσμά, ο Δημήτρης Τσίτσος στον ακοντισμό "έστειλε" το ακόντιο στα 71.05μ. που υπολείπεται του ορίου (72.00μ) των πανευρωπαϊκών Κ23 και όλα δείχνουν ότι είναι θέμα χρόνου να το ξεπεράσει.

Αν ο Δημήτρης Τσίτσος θα πρέπει να περιμένει λίγο ακόμα η Μαρία Μαγκούλια (Ένωση ΚΑΖΩΝΗΣ Καλύμνου 2000) δείχνει έτοιμη, όχι μόνο για συμμετοχή, αλλά για μια καλή παρουσία στο κορυφαίο γεγονός της Ευρώπης στο Ευρωπαϊκό Κ23. Η νεαρή, η οποία έχει ήδη το όριο για το Μπέργκεν,  έστειλε τη σφαίρα στα 15.70μ και πέτυχε νέο ατομικό ρεκόρ. Η προηγούμενη επίδοση της αθλήτριας τους Γιάννη Μπαρλή ήταν 15,25 μ. από το 2017.

Στια 5.000μ ο Κώστας  Γκελαούζος (ΠΑΟ) ήταν νικητής με 14.29.29 και τον Παναγιώτη Καραΐσκο (ΠΓΣ) στη δεύτερη θέση τερματίζοντας σε 14.39.74. Ο Θάνος Καλάκος (ΠΑΟ) με επίδοση 1.53.28 νίκησε στα 800μ και ο Εμμανουήλ Καραλής (Απόλλων Πύργου) στο επί κοντώ με άλμα στα 5.30μ. Στις γυναίκες Η Άρτεμις Αναστασίου (ΠΑΟΚ) ήταν νικήτρια με 23.46 (5,7 μ/δ) ενώ η Κατερίνα Δαλάκα (ΑΕΚ) πέτυχε 23.84 (5,7 μ/δ). Η Αναστασία Μαρινάκου (ΓΕΑ Τρικάλων) κέρδισε τα 800μ  τερματίζοντας σε 2.10.36 με δεύτερη την κατερίνα Κούτλη (ΓΣ Ηλιούπολης) 2.10.61 ενώ η Ελπίδα Τόκα (ΑΕΚ) τερμάτισε σε 62.19 στα 400μ εμπόδια.   

3ος όμιλος Θεσσαλονίκη 8-9/5 Α/Γ&6θλο Η δεύτερη ημέρα στο όμιλο της Θεσσαλινίκγης επιφύλασσε όπως και η πρώτη πολύ καλές επιδόσεις από αρκετούς αθλητές και αθλήτριες. Ο Γιάννης Ρίζος (ΑΣ Άρης) ήταν εξαιρετικός αφού ξεπέρασε στο επί κοντώ τα 5.32μ. που είναι καλύτερο από το όριο για το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Κ23, (5.25μ.)  που θα γίνει στο Μπέργκεν της Νορβηγία το διάστημα  8-11 Ιουλίου. Το επόμενο διάστημα ο αθλητής θα έχει και άλλες αγωνιστικές ευκαιρίες για ακόμη καλύτερες επιδόσεις. Ο Κυριάκος Ζώτος (ΑΣΣ Αλέξανδρος Μακεδονίας) που το Σάββατο ξεχώρισε στη σφαιροβολία με 20,25, επίδοση που αποτελεί απόλυτο ατομικό του ρεκόρ ήταν νικητής και στη δισκοβολία με βολή στα 54.10μ. Ο Θοδωρής Βροντινός (ΠΑΟΚ) επικράτησε στα 100 και 200μ. με 10.49 αλλά ο άνεμος του... πήρε την επίδοσγη(3,5 μ/δ) ενώ στα 200μ πέτυχε 22.29 με αντίθετο άνεμο -1,7 μ/δ.Ο Χρήσρος Κοτίτσας (ΑΣ Αλέξανδρος) κέρδισε στα 800μ τερματίζοντας σε 1.49.20 κα ο  Δημήτρης Μονόπωλης (Κερκυραϊκός) στο τριπλούν με 15.70 (3 μ/δ), Στα 200μ γυναικών ίδια εικόνα με τα 100μ όπου η Μαρία Γάτου (ΠΑΟΚ) και η Πολυνίκη Εμμανουηλίδου (ΑΣ Αλέξανδρος) πήραν την πρώτη και τη δεύτερη θέση αντίστοχα με επιδόσεις 24.87 και 25.03 αλλά όπως και στα 100μ με ευνοϊκό άνεμο 3,1 μ/δ.Στο μήκος η Βασιλική Χαϊτίδου (ΠΑΟΚ) πήρε την πρώτη θέση 6.55μ. (3,4 μ/δ) και η Ελένη Κουτσαλιάρη (Πυγμή Ευόσμου) δεύτερη με 6.27 (2,9 μ/δ).

9ος όμιλος Χαλκίδα (Αν. Στερεά - Εύβοια/Χαλκίδα) 8-9/5  Α/Γ - 6θλο Ο Αλέξανδρος Θυμιανόπουλος (Εσπερος Λαμίας) μετά την νίκη του στα 800μ (1.58.90) επικράτησε και στα 1.500μ τερματίζοντας σε 4.08.30. Πρωταγωνίστριες επίσης και την δεύτερη ημέρα ήταν οι αθλήτριες του Ερμή Σχηματαρίου Μιχαέλα Μπλατσιώτη κέρδισε μετά τα 100μ και στα 200μ με 25.61 (1,3 μ/δ) και η Κωνσταντίνα Μπερτσιμά στο μήκος με άλμα 5.75 (2,7  μ/δ) μετά τη νίκη της στο τριπλούν την πρώτη ημέρα.

17ος όμιλος Λέσβου, (Λέσβος) 8-9/5 Α/Γ

7ος όμιλος Πάτρα (Β. Πελοπονήσσου) 8-9 Α/Γ και 6αθλο

8ος όμιλος Τρίπολη (Περ. Πελοποννησου) 8-9/5 Α/Γ 6θλο

6ος όμιλος Λάρισα (Θεσσαλίας) 8-9/5 Α/Γ 

11ος όμιλος Άγιος Κοσμάς (Πειραιάς/Δυτικής Αττικής) 8-9/5 Ανδρες - Γυναίκες - Σύνθετα   Ο άνεμος ήταν πρωταγωνιστής στον όμιλο ο οποίος επηρρέασε πολλές επιδόσεςι όπως στα σπριντ και στα 200μ όπου ο  Παναγιώτης Τριβυζάς (ΟΣΦΠ) ήταν νικητής με 21.19 (3,9) στη δεύτερη θέση ο Γιάννης Γρανιτσιώτης (Γ Παλάσκας) 21.21 (5,2) και ο Σωτήρης Γκαραγκάνης (ΟΦΚΑ Οδυσσέας) 21.55 (6,1) οι οποίοι έτρεξαν σε διαφορετικές σειρές και γι΄αυτό οι διαφορετικές τιμές του ανέμου. Στα 400μ εμπόδια ο Δημήτρης Λεβαντίνος (ΓΣ Κερατσινίου) τερμάτισε σε 52.98 στη δεύτερη θέση ο Ιερόθεος Δρίτσας (ΟΣΦΠ) 53.41 και στο επί κοντώ ο Πέτρος Χατζίου (ΟΣΦΠ) με άλμα στα 5.20μ. Η Στέλλα Μιχαηλίδου (ΑΟ Ερμής) κέρδισε στα 100μ με 12.13 και αρνητικό άνεμο -2,9.    

1ος όμιλος Καβάλα (Ανατολική Μακ.- Θράκη) 8-9/5 Α/Γ - Σύνθετα

...........................................................

Οι υπόλοιποι όμιλοι θα διεξαχθούν στις αντίστοιχες ημερομηνίες ως εξής: 

16ος όμιλος Χίος (Χίου/Σάμου/Ικαρίας) 11-12/5

13ος όμιλος Χανιά (Κρήτης - Χανιά/Ρέθυμνο) 15-16/5

14ος όμιλος Μύκονος (Κυκλάδων) 15-16/5

12ος όμιλος Ηράκλειο (Κρήτης- Ηράκλειο/Λασίθι) 15-16/5

5ος όμιλος Άργος Ορεστικό (Δυτ. Μακεδονίας) 15–16/5

18ος όμιλος Λήμνος (Λέσβου) 21–22/5

Υπενθυμίζουμε ότι ήδη ολοκληρώθηκαν οι αγώνες, στα Ιωάννινα 4ος όμιλος (Ηπείρου- Κέρκυρας) στις 5-6/5 και στην Αλεξάνδρεια 2ος όμιλος (Κεντρική Μακεδονία) 7-8/5. Τα αποτελέσματα ΕΔΩ

OSense O-Sense