Καλή παρουσία και άλμα στα 5,60 μ. για τον Φιλιππίδη στο Ντεσάου

Ο Κώστας Φιλιππίδης αγωνίστηκε σήμερα στο μίτινγκ του Ντεσάου, όπου πραγματοποίησε πολύ καλή παρουσία.

Ο έμπειρος πρωταθλητής του επί κοντώ ξεπέρασε τα 5,60 μ. βελτίωσε το φετινό του ρεκόρ στη θερινή σεζόν και κατέλαβε την τέταρτη θέση στο αγώνισμα. Ο άλτης του Δημήτρη Κυτέα ξεκίνησε τον αγώνα του με επιτυχημένο άλμα στα 5,00 μ., συνέχισε με τον ίδιο τρόπο στα 5,20 μ., άφησε τα 5,30 μ. για να περάσει με την δεύτερη τα 5,40 μ. και στη συνέχεια πήγε στα 5,55 μ., ύψος που πέρασε με την πρώτη.

Ο Φιλιππίδης ήταν σήμερα σε καλή ημέρα κι έτσι μετά το 5,60 μ. επέλεξε να αφήσει τα 5,65 μ. για να δοκιμάσει στα 5,70 μ., ύψος τελικά που δεν κατάφερε να υπερβεί. Νικητής στο επί κοντώ ήταν ο Πιοτρ Λίσεκ (Πολωνία) με 5,80 μ., που στη συνέχεια δοκίμασε ανεπιτυχώς στα 5,95 μ., ενώ δεύτερος ο Κρίστοφερ Νίλσεν (ΗΠΑ) με 5,70 μ. και τρίτος ο Μπεν Μπρόντερς, που όπως και ο Έλληνας αθλητής, έκανε 5,60 μέτρα. Ο κάτοχος του πανελληνίου ρεκόρ, στην ουσία έκανε σήμερα τον πρώτο του αγώνα, μετά το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα, δεδομένο του ότι η διοργάνωση του Ινσμπουργκ έγινε με πολύ δυνατή βροχή και δεν άφησε περιθώρια στους μετέχοντες να διεκδικήσουν κάτι καλό.