Το 13ο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Κ23 ξεκινάει το πρωί της Πέμπτης (11/7) στο Γκέβλε της Σουηδίας. Η χώρα μας θα εκπροσωπηθεί στη διοργάνωση με 24 αθλητές και αθλήτριες, αφού στη Σουηδία δεν θα ταξιδέψει τελικά ο Αλέξανδρος Σπυριδωνίδης, ο οποίος τραυματίστηκε σε μια από τις τελευταίες του προπονήσεις στην Ελλάδα.

Το μεγάλο μέρος της αποστολής βρίσκεται από το απόγευμα της Τρίτης στην πόλη της Σουηδίας και σήμερα θα ενσωματωθούν και τα μέλη του δεύτερου γκρουπ. Η χώρα μας μετέχει με υψηλές προσδοκίες χάρη στη δυναμική των μελών που απαρτίζουν την αποστολή. Σε αντίθεση με τις θερμοκρασίες που επικρατούν στη χώρα μας, στο Γκέβλε η θερμοκρασία δεν ξεπερνά τους 25 βαθμούς, γεγονός που δημιουργεί ιδανικές συνθήκες για αγώνες.

Βρείτε χρήσιμα στοιχεία για τη διοργάνωση και την αποστολή μας πατώντας εδώ ή στο σχετικό μπάνερ στην κεντρική σελίδα της ομοσπονδίας,

Δείτε τα βιογραφικά των 24ων μελών της ομάδας μας

ΑΝΔΡΕΣ Κ23

Σωτήρης Γκαραγκάνης

Αγώνισμα: 100μ./4Χ100 μ.
Συλλογος: ΟΦΚΑ Οδυσσέας
Προπονητής: Χρήστος Κατσίκας
Ατ./Φετ.: 10.43/10.43
Θέση στην κατάταξη: 14ος
Προηγούμενος νικητής: Ojie Edoburun (Μ. Βρετανία) 10.14
Επίδοση πρόκρισης στον τελικό: 10.36

Κώστας Ζήκος

Αγώνισμα: 100 μ./4Χ100 μ.
Συλλογος: ΓΕΑ Τρικάλων
Προπονητής: Βαγγέλης Κατσιάβας
Ατ./Φετ.: 10.41/10.41
Θέση στην κατάταξη: 12η
Προηγούμενος νικητής: Ojie Edoburun (Μ. Βρετανία) 10.14
Επίδοση πρόκρισης στον τελικό του 2017: 10.36

Μιχάλης Παππάς

Αγώνισμα: 400 μ.
Συλλογος: ΕΚΑ Δωδώνη Ιωαννίδων
Προπονητής: Κώστας Χήτας
Ατ./Φετ.: 46.87/47.00
Θέση στην κατάταξη: 13η
Προηγούμενος νικητής: Luka Janežič (SLO) 45.33
Επίδοση πρόκρισης στον τελικό του 2017: 46.39

Μάριος Αναγνώστου

Αγώνισμα: 10.000 μ.
Συλλογος: Αναγέννηση Λαμίας
Προπονητής: Σάββας Κουμπούρας
Ατ./Φετ. 30.10.09/30.10.09
Θέση στην κατάταξη: 26η
Προηγούμενος νικητής: Carlos Mayo (Ισπανία) 29:28.06
Επίδοση πρόκρισης στον τελικό του 2017:-

Γιώργος Τάσσης

Αγώνισμα: 10.000 μ.
Συλλογος: Τρίτων Χαλκίδας
Προπονητής: Τάκης Γερακός
Ατ./Φετ.: 30.00.64/30.09.12
Θέση στην κατάταξη: 25η
Προηγούμενος νικητής: Carlos Mayo (Ισπανία) 29:28.06
Επίδοση πρόκρισης στον τελικό του 2017: -

Αντώνης Μέρλος

Αγώνισμα: Υψος
Συλλογος: ΑΟ Ποσειδών Λουτρακίου
Προπονητής: Πέτρος Κυπριανού
Ατ./Φετ. 2,23 μ./2,18 μ.
Θέση στην κατάταξη: 12η
Προηγούμενος νικητής: Dzmitry Nabokau (Λευκορωσία) 2,24 μ.
Επίδοση πρόκρισης στον τελικό του 2017: 2,15 μ.

Εμμανουήλ Καραλής

Αγώνισμα: Επί κοντώ
Συλλογος: ΓΣ Κηφισιάς
Προπονητής: Ανδρέας Τσώνης
Ατ./Φετ. : 5,80 μ./5,75 μ.
Θέση στην κατάταξη: 2η
Προηγούμενος νικητής: Ben Broeders (Βέλγιο) 5.60
Επίδοση πρόκρισης στον τελικό του 2017: 5,25 μ.

Παναγιώτης Μαντζουρογιάννης

Αγώνισμα: Μήκος
Συλλογος: Κερκυραϊκός ΓΣ
Προπονητής: Γιώργος Πομάσκι
Ατ./Φετ. : 7,74 μ./7,70 μ.
Θέση στην κατάταξη: 17η
Προηγούμενος νικητής: Vladyslav Mazur (Ουκρανία) 8.04
Επίδοση πρόκρισης στον τελικό του 2017: 7,58 μ.

Θανάσης Παπαδόπουλος

Αγώνισμα: Μήκος
Συλλογος: ΟΦΚΑ Οδυσσέας
Προπονητής: Δημήτρης Βασιλικός
Ατ./Φετ.: 7,74 μ./7,74 μ.
Θέση στην κατάταξη: 12η
Προηγούμενος νικητής: Vladyslav Mazur (Ουκρανία) 8.04
Επίδοση πρόκρισης στον τελικό του 2017: 7,58 μ.

Μίλτος Τεντόγλου

Αγώνισμα: Μήκος
Συλλογος: ΓΣ Κηφισιάς
Προπονητής: Γιώργος Πομάσκι
Ατ./Φετ. 8,38 μ./8,38 μ.
Θέση στην κατάταξη: 1η
Προηγούμενος νικητής: Vladyslav Mazur (Ουκρανία) 8.04
Επίδοση πρόκρισης στον τελικό του 2017: 7,58 μ.

Νίκος Ανδρικόπουλος

Αγώνισμα: Τριπλούν
Συλλογος: Αμεινίας Μεσογείων
Προπονητής: Δημήτρης Δαμασκηνός
Ατ./Φετ. : 16,47 μ./16,20 μ.
Θέση στην κατάταξη: 12η
Προηγούμενος νικητής: Nazim Babayev (ΑζερμπαΪτζάν) 17.18
Επίδοση πρόκρισης στον τελικό του 2017: 15,67 μ.

Δημήτρης Μονόπωλης

Αγώνισμα: Τριπλούν
Συλλογος: Κερκυραϊκός ΓΣ
Προπονητής: Νίκος Στυλιανίδης
Ατ./Φετ. :16,53 μ./16,24μ.
Θέση στην κατάταξη: 11η
Προηγούμενος νικητής: Nazim Babayev (ΑζερμπαΪτζάν) 17.18
Επίδοση πρόκρισης στον τελικό του 2017: 15,67 μ.

Οδυσσέας Μουζενίδης

Αγώνισμα: Σφαιροβολία
Συλλογος: ΑΣ Κένταυρος Χαλκιδικής
Προπονητής: Γιώργος Μποτσκαριώβ
Ατ./Φετ. : 19,46 μ./19,18μ.
Θέση στην κατάταξη: 9η
Προηγούμενος νικητής: Konrad Bukowiecki (Πολωνία) 21.59
Επίδοση πρόκρισης στον τελικό του 2017: 17,97 μ.

Γιώργος Τζατζιμάκης

Αγώνισμα: 20χλμ. βάδην
Συλλογος: ΓΣ Ελευθέριος Βενιζέλος
Προπονητής: Ηλίας Γκαραβέλας
Ατ./Φετ. : 1.25.11/1.25.11
Θέση στην κατάταξη: 10η
Προηγούμενος νικητής: Diego García Carrera (Ισπανία) 1:22:29
Επίδοση τελικού του 2017:-

Αρης Περιστέρης


Αγώνισμα: 10αθλο
Συλλογος: ΓΑΣ Παιανίας
Προπονητής: Θανάσης Περιστέρης
Ατ./Φετ. : 7.357 β./7.357 β.
Θέση στην κατάταξη: 16η
Προηγούμενος νικητής: Jirí Sýkora (Τσεχία) 8.084
Επίδοση πρόκρσης στον τελικό του 2017:-

Παναγιώτης Αρβανίτης


Αγώνισμα: 4Χ100 μ.
Συλλογος: ΑΓΣ Ιωαννίνων
Προπονητής: Κώστας Μπάτσος
Ατ./Φετ. : 10.71/10.71
Προηγούμενη νικήτρια ομάδα: Γερμανία 39.11
Επίδοση πρόκρισης στον τελικό του 2017: 40.04

Γιάννης Κόκκινος


Αγώνισμα: 4Χ100 μ.
Συλλογος: ΟΦΗ
Προπονητής: Γιώργος Κόκκινος
Ατ./Φετ. : 10.62/10.62
Προηγούμενος νικητής: Γερμανία 39.11
Επίδοση πρόκρισης στον τελικό του 2017: 40.04

ΓΥΝΑΙΚΕΣ Κ23

Ειρήνη – Ρία Μιχάλα

Αγώνισμα: 10.000 μ.
Συλλογος: ΑΣΣ Αλέξανδρος Μακεδονίας
Προπονητής: Σταύρος Καρρές
Ατ./Φετ. : 35.04.50/35.56.30
Θέση στην κατάταξη: 21
Προηγούμενη νικήτρια: Yasemin Can (Τουρκία) 31:39.80
Επίδοση πρόκρισης στον τελικό του 2017:-

Ολυμπία Καραγιάννη

Αγώνισμα: 400 μ. εμπ.
Συλλογος: ΜΕΑΣ Τρίτων
Προπονητής: Κώστας Χήτας
Ατ./Φετ.: 58.77/58.77
Θέση στην κατάταξη: 14η
Προηγούμενη νικήτρια: Ayomide Folorunso (Ιταλία) 55.82
Επίδοση πρόκρισης στον τελικό του 2017: 57.44

Δέσποινα Μαλταμπέ


Αγώνισμα: Ύψος
Συλλογος: Αμεινίας Μεσογείων
Προπονητής: Δημήτρης Δαμασκηνός
Ατ./Φετ. 1,82 μ./1,82μ.
Θέση στην κατάταξη: 19η
Προηγούμενη νικήτρια: Yuliya Levchenko (Ουκρανία) 1.96
Επίδοση πρόκρισης στον τελικό του 2017: 1,75 μ.

Ελένη Κουτσαλιάρη


Αγώνισμα: Μήκος
Συλλογος: ΓΕ Γρεβενών
Προπονητής: Κώστας Χήτας
Ατ./Φετ. : 6,34 μ./6,34 μ.
Θέση στην κατάταξη: 14η
Προηγούμενος νικητής: Yanis David (Γαλλία) 6.56
Επίδοση πρόκρισης στον τελικό του 2017: 6,24 μ.

Σοφια Καϊσσίδου

Αγώνισμα: Σφαιροβολία
Συλλογος: ΑΣΣ Αλέξανδρος Μακεδονίας
Προπονητής: Στάθης Χατζηστάθης
Ατ./Φετ. : 15,76 μ./15,76 μ.
Θέση στην κατάταξη: 11η
Προηγούμενος νικητής: Fanny Roos (Ελβετία) 18.14
Επίδοση πρόκρισης στον τελικό του 2017: 14,95 μ.

Σοφία Αλικανιώτη

Αγώνισμα: 20χλμ. βάδην
Συλλογος: ΓΑΣ Ιλισσός
Προπονητής: Ναπολέων Κεφαλόπουλος
Ατ./Φετ. : 1.40.10/1.40.10
Θέση στην κατάταξη: 13η
Προηγούμενη νικήτρια: Klavdiya Afanasyeva (Ρωσία) 1:31:15
Επίδοσηπρόκρισης στον τελικό του 2017:-

Ευσταθία Κουρκουτσάκη

Αγώνισμα: 20χλμ. βάδην
Συλλογος: ΓΑΣ Ιλισσός
Προπονητής: Ναπολέων Κεφαλόπουλος
Ατ./Φετ. : 1.41.03
Θέση στην κατάταξη: 16η
Προηγούμενος νικητής: Klavdiya Afanasyeva (Ρωσία) 1:31:15
Επίδοση πρόκρισης στον τελικό του 2017:-

OSense O-Sense