Το αγωνιστικό πρόγραμμα του 2023

Η Επιτροπή Αγώνων της Ομοσπονδίας συνεδρίασε σήμερα και ολοκλήρωσε το προκαλεντάρι, που αφορά στην αγωνιστική δράση του 2023. Το πρόγραμμα των αγώνων προέκυψε ύστερα από συνεργασία των Επιτροπών Αγώνων, Υψηλού Αθλητισμού και Ανάπτυξης, προκειμένου να είναι πλήρες και να καλύπτει τις αγωνιστικές ανάγκες όλων των τομέων. Η επικύρωση του αγωνιστικού προγράμματος θα γίνει από το διοικητική συμβούλιο του ΣΕΓΑΣ, στο συμβούλιο της Τετάρτης (21/12).

Αναλυτικά

Ιανουάριος
15 Κυριακή Περιφερειακοί Αγώνες Δρόμου σε Ανώμαλο Έδαφος
22 Κυριακή Μεσογειακό Πρωτάθλημα Kλειστού Στίβου Κ23, Βαλένθια (Ισπανία)
22 Κυριακή Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Βάδην 35χλμ. Α – Γ
22 Κυριακή Περιφερειακοί Αγώνες Δρόμου σε Ανώμαλο Έδαφος

Φεβρουάριος
3 Παρασκευή ¨KALLITHEA International Indoor High Jump Meeting”, Καλλιθέα
5 Κυριακή Βαλκανικό Πρωτάθλημα Κλειστού Στίβου K20, Βελιγράδι (Σερβία)
5 Κυριακή Περιφερειακοί Αγώνες Δρόμου σε Ανώμαλο Έδαφος
11 Σάββατο Βαλκανικό Πρωτάθλημα Κλειστού Στίβου Α-Γ, Κωνσταντινούπολη (Τουρκία)
18 Σάββατο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Δρόμου σε Ανώμαλο Έδαφος, Bathurst (Αυστραλία)
18-19 Σάββατο- Κυριακή Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Κλειστού Στίβου
25 Σάββατο 7o Κύπελλο Ρίψεων

Μάρτιος
2-5 Πέμπτη- Κυριακή Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Κλειστού Στίβου, Κωνσταντινούπολη (Τουρκία)
5 Κυριακή Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Δρόμου σε Ανώμαλο Έδαφος
11-12 Σάββατο – Κυριακή Ευρωπαϊκό Κύπελλο Ρίψεων, Λεϊρια (Πορτογαλία)
12 Κυριακή Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Βάδην 20.000μ. Α-Γ (S) & Κ23
19 Κυριακή Ημιμαραθώνιος Αθήνας και Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Ημιμαραθωνίου, Αθήνα

Απρίλιος

1 Σάββατο Διασυλλογικοί Αγώνες Κ14 / Α΄ Αγώνας
8 Σάββατο Διασυλλογικοί Αγώνες Κ16
9 Κυριακή “Βαλκανικό Πρωτ. Βάδην, Α-Γ, Αττάλεια (Τουρκία)
9 Κυριακή Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Ορεινού Δρόμου
22 Σάββατο Πανελλήνιο Πρωτ. 10.000μ. Α-Γ (S) / Κ23
22- 23 Σάββατο – Κυριακή Διασυλλογικό Συνθέτων Αγωνισμάτων Α-Γ & Κ18
29-30 Σάββατο – Κυριακή Διασυλλογικοί Αγώνες K18

Μάιος
6-7 Σάββατο – Κυριακή Διασυλλογικοί Αγώνες Α-Γ
13 Σάββατο Διασυλλογικοί Αγώνες Κ14 / Β΄ Αγώνας
13 Σάββατο “ΒΕΡΓΩΤΕΙΑ 2023”, Κεφαλονιά
13 Σάββατο Βαλκανικό Πρωτάθλημα Ορεινού Δρόμου & Βουνού (Α/Γ, Α/Γ Κ20) Νίκσικ (Μαυροβούνιο)
14 Κυριακή “3ο Αλεξανδρινό Meeting”, Αλεξάνδρεια Ημαθίας
20-21 Σάββατο – Κυριακή “ΠΟΡΤΑΡΑΘΛΟ”, Διεθνές Μeeting Συνθέτων Αγωνισμάτων Ανδρών – Γυναικών, Νάξος
20 Σάββατο “Ηράκλεια” (Ρίψεις), Ηράκλειο
21 Κυριακή Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Βάδην Ομάδων, Ποντεμπράντι (Τσεχία)
21 Κυριακή “ΠΑΠΑΦΛΕΣΣΕΙΑ 2023”, Καλαμάτα
24 Τετάρτη Διεθνές μίτινγκ Αλμάτων, Καλλιθέα
27-28 Σάββατο – Κυριακή Βαλκανικό Πρωτάθλημα Σκυταλοδρομιών, Ερζερούμ (Τουρκία)
28 Κυριακή “Βενιζέλεια – Χανιά 2023”, Χανιά
31 Τετάρτη Athens Street Pole Vault, Αθήνα

Ιούνιος
3 Σάββατο Ευρωπαϊκό Κύπελλο 10.000μ., Πασέ (Γαλλία)
3 Σάββατο Δρόμεια 2023, Βάρη
3 Σάββατο “Φεστιβάλ Ρίψεων”, Τρίπολη
6 Τρίτη Filothei Women Gala, Φιλοθέη
10 Σάββατο Διασυλλογικοί Αγώνες Κ14 / Γ΄ Αγώνας
10-11 Σάββατο – Κυριακή Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Συνθέτων Αγωνισμάτων Κ16 & Κ20
10-11 Σάββατο – Κυριακή “ΕΑΡΙΝΟΙ ΑΓΩΝΕΣ ΣΤΙΒΟΥ
17 Σάββατο “Κνώσεια”, Ηράκλειο
18 Κυριακή “FLY OLYMPIA” (STREET PV), Ολυμπία
23-25 Παρασκευή – Κυριακή “Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Ομάδων, Σιλέσια (Πολωνία)
24-25 Σάββατο – Κυριακή Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Κ18 & Σύνθετα Αγωνίσματα Α/Γ & Κ23

Ιούλιος
1-2 Σάββατο – Κυριακή Βαλκανικό Πρωτάθλημα K20
1-2 Σάββατο – Κυριακή Πανελλήνιο Πρωτάθλημα K16
8-9 Σάββατο – Κυριακή Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Α-Γ (S) & Κ23 & Σύνθετα Αγωνίσματα Κ18,
10 Δευτέρα Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Σκυταλοδρομιών Κ23
13-16 Πέμπτη- Κυριακή Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Κ23, Εσπού (Φινλανδία)
22-23 Σάββατο – Κυριακή Βαλκανικό Πρωτάθλημα Στίβου Α-Γ, Σερβία
22-23 Σάββατο – Κυριακή Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Κ20
25- 29 Τρίτη – Σάββατο Ευρωπαϊκό Φεστιβάλ Νεότητας (γεν. 2007 & 2008), Μάριμπορ (Σλοβενία)
28/7-8/8 Παγκόσμια Πανεπιστημιάδα, Σιενγκντού (Κίνα)

Αύγουστος
7-10 Δευτέρα – Πέμπτη Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Κ20 , Ιερουσαλήμ (Ισραήλ)
19- 27 Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Α/Γ, Βουδαπέστη (Ουγγαρία)

Σεπτέμβριος
2 Σάββατο Βαλκανικό Πρωτάθλημα K18, Σίβας (Τουρκία)
30/9-1/10 Σάββατο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Δρόμου (Ημιμαραθώνιος & 5χλμ.), Ρίγα (Λετονία)
30 Σάββατο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα 10χλμ. σε δημόσιο δρόμο
30/9-1/10 “34οι ΑΙΓΑΙΟΠΕΛΑΓΙΤΙΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ”, Μήλος

Νοέμβριος
11 ΑΜΑ Αγώνας Δρόμου 10χλμ., Αθήνα

12 Κυριακή Βαλκανικό Πρωτάθλημα Μαραθωνίου, Αθήνα (Ελλάδα)
12 “Μαραθώνιος Αθήνας, ο Αυθεντικός”, Αθήνα

Δεκέμβριος
10 Κυριακή Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Δρόμου σε Ανώμαλο Έδαφος, Βρυξέλλες (Βέλγιο)