Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Κ23. Τελική Βαθμολογία Συλλόγων

Με την διεξαγωγή των αγωνισμάτων σκυταλοδρομίας 4χ100 και 4χ400μ που έγινε την Δευτέρα 27 Ιουνίου στο Καυτανζόγλειο Στάδιο της Θεσσαλονίκης ολοκληρώθηκε και η βαθμολογία της κατηγορίας.

Να σημειώσουμε ότι το πρωτάθλημα της κατηγορίας (εκτός των σκυταλοδρομιών) πραγματοποιήθηκε το Σαββατοκύριακο 25-26 Ιουνίου στο Καυτανζόγλειο παράλληλα με αυτό των ανδρών-γυναικών.

Ο ΓΣ Κηφισιάς αναδείχτηκε πρωταθλητής στην κατηγορία ανδρών Κ23 με 90 βαθμούς και δεύτερος με ένα βαθμό διαφορά ο ΓΣ Ελευθέριιος Βενιζέλος με 89 βαθμούς ενώ στην τρίτη θέση είναι ο Πανελλήνιος με 66 βαθμούς.

Στις γυναίκες το πρωτάθλημα μοιράστηκαν ο ΑΓΣ Ιωαννίνων και ο ΓΣ Σέρρες ’93 που συγκέντρωσαν 68 βαθμούς και τρίτος ήταν ο ΑΠΣ Πυγμή Ευόσμου με 65 βαθμούς.

• Αναλυτικά η βαθμολογία όλων των συλλόγων της κατηγορίας Κ23 Α/Γ

Ο απόηχος…

Το πρωτάθλημα της κατηγορίας Κ23 ή Νέων ανδρών και γυναικών για αθλήτριες και αθλητές 20-22 ετών θεωρείται μια «κλειστή» κατηγορία από πλευράς επιδόσεων αλλά και μια κατηγορία που τροφοδοτεί την μεγαλύτερη ανδρών/γυναικών και τροφοδοτείται από τη μικρότερη Κ20 οι οποίες έχουν δικαίωμα να αγωνίζονται και στα αντίστοιχα πρωταθλήματα και να στέφονται πρωταθλητές.

Εντυπωσιακή ήταν η παρουσία των Νέων στο πρωτάθλημα της Θεσσαλονίκης που έγινε παράλληλα με το ανδρών/γυναικών.

Σημειώθηκαν εντυπωσιακές επιδόσεις ενώ αθλητές και αθλήτριες της κατηγορίας Νέων κατέκτησαν το πρωτάθλημα και στις δύο κατηγορίες δείχνοντας τη δυναμική των νέων αθλητριών και αθλητών που αποτελεί πια μια ανεξάντλητη δεξαμενή ταλέντων έτοιμους να πρωταγωνιστήσουν στο εγγύς μέλλον.

Συνολικά έντεκα αθλήτριες και αθλητές της κατηγορίας ήταν πρωταθλητές και στις δύο κατηγορίες. Αμναλυτικά:

Άνδρες

200μ 20.84 Γιάννης Γρανιτσιώτης (Γιαν Παλάσκας)

400μ 46.92 Γιάννης Ντέτσικας (ΑΟ Ρόδου Σταματίου)

1.500μ 3.51.44  Πέτρος Παπαϊωάννου (Πανελλήνιος ΓΣ)

Σφύροβολία 78.95 (Ρεκ Αγωνων Νέων) Χρήστος Φραντζεσκάκης (ΓΣ Ελ Βενιζέλος) (3 χρονιές νικητής και στις δύο κατηγορίες 20-22)

Ακοντισμός 73.64 Δημήτρης Τσίτσος (ΓΣ Ελ Βενιζέλος)