Παγκόσμιο Πρωτάθλημα 2022: Λάιλς και Τζάκσον έγραψαν ιστορία στο Όρεγκον (vid)

Φοβερό ήταν το βράδυ της έβδομης ημέρας του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος στο Όρεγκον των ΗΠΑ, χάρη στους σπρίντερ που συμμετείχαν στα 200 μ. Ανδρών και Γυναικών. Σε μια κούρσα όπου θύμισε εποχές…Γουσέιν Μπολτ, ο Νόα Λάιλς διατήρησε τον τίτλο που κατέκτησε, πριν τρία χρόνια στη Ντόχα κι έγινε παραλληλία ο τρίτος σπρίντερ όλων τω εποχών στο αγώνισμα. Ο νεαρός διένυσε την απόσταση σε 19.31 (0,4) και πλέον βρίσκεται πίσω από το 19.19 του Μπολτ και το 19.26 του Γιόχαν Μπλέικ, ενώ παράλληλα πέτυχε και ρεκόρ ΗΠΑ, καθώς το προηγούμενο, ήταν το πρώην παγκόσμιο ρεκόρ του Μάικλ Τζόνσον με 19.32 από τους Ολυμπιακούς Αγώνες της Ατλάντα το 1996!

Τα μετάλλια ήταν υπόθεση των ΗΠΑ, από στο βάθρο ανέβηκαν ακόμη Μπένταρεκ (19.77) και ο νεαρός Νάιτον με 19.80. Η τελευταία φορά, που η ΗΠΑ είχαν τρεις αθλητές στο βάθρο των 200 μ. ήταν το 2005 στο Ελσίνκι.

Τρεις σπρίντερ από τις ΗΠΑ, στο βάθρο των νικητών στα 200 μ. Φωτογραφίες: Άγγελος Ζυμάρας

Εξίσου εντυπωσιακό ήταν και το 200άρι των γυναικών με την Σέρικα Τζάκσον να επιβεβαιώνει τα προγνωστικά της εξαιρετικής της κατάστασης. Η αθλήτρια από την Τζαμάικα τερμάτισε σε 21.45 και έγινε η δεύτερη γρηγορότερη γυναίκα όλων των εποχών, πίσω από το 21.34 της Γκρίφιθ Τζόινερ, καθώς και η νέα κάτοχος του ρεκόρ διοργάνωσης. Δεύτερη στην κούρσα ήταν η Φρέιζερ -Πράις (Τζαμάικα) με 21.81 και τρίτη, η παγκόσμιο πρωταθλήτρια του 2019, Ασερ-Σμιθ (Μ. Βρετανία) με 22.02. Η Τζάκσον έχει πλέον μετάλλια σε παγκόσμιο πρωτάθλημα σε 100 μ., 200 μ. και 400 μ., ενώ έχει ανέβει στο ολυμπιακό βάθρο σε 100 μ. και 400 μέτρα.

Η Σέρικα Τζάκσον, η Σέλι Αν Φρέιζερ και η Άσερ Σμιθ κατέκτησαν τα τρία μετάλλια στα 200 μ. Φωτογραφίες: Άγγελος Ζυμάρας

Ο Κρίστιαν Τέιλορ (ΗΠΑ) μπορεί να ήταν ο νικητής στις τρεις προηγούμενες διοργανώσεις κι ένας από τους κορυφαίους όλων των εποχών στο αγώνισμα, ωστόσο φέτος δεν ήταν σε καλή κατάσταση, κάτι αποτυπώθηκε και στην εμφάνιση του στον προκριματικό του τριπλούν. Ο Αμερικανός έμεινε στα 16,48 μ. και ολοκλήρωσε νωρίτερα από ότι θα ήθελε την παρουσία του μέσα στην πατρίδα του. Την καλύτερη επίδοση στον προκριματικό πέτυχε ο ολυμπιονίκης του Τόκιο Πέδρο Πιτσάρδο με 17,16 μ., ο αθλητής που έχει φέτος 17,49 μ. και είναι η δεύτερη επίδοση ανάμεσα στους μετέχοντες. Το φαβορί με βάση το φετινό του ρεκόρ (17,64 μ.) είναι ο Λαζάρο Μαρτίνεζ (Κούβα), που στον προκριματικό πέτυχε 17,06 μέτρα.

Ο νικητής στη διοργάνωση του 2019, Άντερσον Πίτερς (Γρανάδα), έστειλε το ακόντιο στα 89,91 μ. στον προκριματικό του αγωνίσματος και επιβεβαίωσε τον τίτλο του φαβορί. Ο Ινδός Τσόπρα σημείωσε 88,39μ. και ο Γερμανός Βέμπερ 87,28 μ.

Στα 5.000 μ., ο Τζόσουα Τσεπτεγκέι έκανε το πρώτο βήμα για το νταμπλ, αφού τερμάτισε την απόσταση σε 13:24.47 και πέρασε ξεκούραστα στον τελικό. Την καλύτερη ωστόσο επίδοση σημείωσε ο Κροπ (Κένυα) με 13.13.30 και ακολούθησε ο Ινγκεμπρίτσεν (Νορβηγία) με 13.13.92. Στα 800μ. ανδρών, τα φαβορί προκρίθηκαν επίσης, με τον Μουλά να κάνει τον ταχύτερο χρόνο (1.44.89).