Παγκόσμιο Πρωτάθλημα 2022: ΗΠΑ και Καναδάς την έκπληξη στις σκυτάλες

Φοβερό φινάλε για τις ΗΠΑ με την Τέρι ως τελευταία αλλαγή. Φωτογραφίες: Άγγελος Ζυμάρας

Πολλές και σημαντικές ήταν οι ανατροπές στη σκυταλοδρομία 4Χ100 μ. Ανδρών και Γυναικών, αφού τα φαβορί για το χρυσό μετάλλιο δεν κατάφεραν να φτάσουν πρώτα στη γραμμή τερματισμού.

Στις γυναίκες η τετράδα της Τζαμάικα με τις Φρέιζερ-Πράις, Τόμπσον-Χέρα, Νέλσον και Τζάκσον έμοιαζαν αήττητες, ωστόσο οι αθλήτριες από τις ΗΠΑ είχαν άλλη άποψη. Οι Τζέφερσον, Στάινερ, Πραντίνι και Τέρι, κατάφεραν να πάρουν το χρυσό με 41.14, με την Τέρι να κρατάει στην στην αντεπίθεση της Τζάκσον η οποία προσπάθησε ως τέταρτη να διορθώσει τα λάθη που έγιναν πίσω της και μετρήθηκε μάλιστα σε 9.66 (!).

Με το 41.18 η Τζαμάικα πήρε το ασημένιο και η Γερμανία το χάλκινο με 42.03, ενώ ρεκόρ Αφρικής έκανε η Νιγηρία στην 4η θέση με 42.22.

Ανάλογη ανατροπή έγινε και στους Άνδρες με τους Αμερικανούς να γνωρίζουν τελικά την ήττα από την ομάδα του Καναδά, που πέτυχε 37.48 και σημείωσε την κορυφαία επίδοση στον κόσμο.

Ο Καναδάς πρώτη ομάδα στους Άνδρες στη σκυτάλη 4Χ100 μ. Φωτογραφίες: Άγγελος Ζυμάρας

Ο Ντε Γκρας, ο οποίος δεν μπόρεσε να τρέξει σε ατομικό αγώνισμα, ήταν εξαιρετικός στην τελική ευθεία και μαζί με τους Μπράουν, Μπλέικ και Ρόντνεϊ έφτσαν στο χρυσό. Οι Κόλμαν, Λάιλς, Χολ και Μπρέισι ακολούθησαν με 37.55. Το χάλκινο πήγε στους Βρετανούς με 37.83.

Το πρώτο χρυσό μετάλλιο του Πέδρο Πιτσάρδο σε Παγκόσμιο Πρωτάθλημα. Φωτογραφίες: Άγγελος Ζυμάρας

Ο Πέδρο Πιτσάρδο (Πορτογαλία) έφτασε στην κατάκτηση του πρώτου του χρυσού μεταλλίου σε Παγκόσμιο Πρωτάθλημα, μετά τη δεύτερη θέση το 2013 στην Μόσχα και το 2015 στο Πεκίνο. Ο έμπειρος αθλητής “προσγειώθηκε” στα 17,95 μ. και δεν άφησε το παραμικρό περιθώριο στους αντιπάλους του. Ο Πιστάρδο έκανε και ένα άλμα στα 17,92 στη συνέχεια, άφησε το 4ο και 5ο άλμα και επέστρεψε για το έκτο, που ήταν 17,51 μέτρα.

Ο Ζανγκό (Μπουρκίνα Φάσο) ακολούθησε με 17,55 μ.και ο Κινέζος Ζου ήταν τρίτος με 17,31 μέτρα. Αμφότεροι βελτίωσαν τα φετινά τους ρεκόρ.

Ο Εμμάνουελ Κορίρ αναδείχθηκε νικητής στα 800 μ. με 1.43.71, παρότι μπήκε δεύτερος στην τελική ευθεία πίσω από τον Καναδό Μάρκο Αρόπ. Ο Καναδός υποχώρησε τελικά στην τρίτη θέση με 1.44.28, αφού δεύτερος ήταν ο Τζαμέλ Σεϊντάτι (Αλγερία) με 1.44.14.

O Αντερσον Πίτερς ήταν ο μόνος που πέρασε τα 90 μέτρα στον τελικό του ακοντισμού και εκείνος που κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο. Ο αθλητής υπερασπίστηκε το χρυσό μετάλλιο, που κατέκτησε στη Ντόχα με βολή στα 90,54 μέτρα. Ο αθλητής από τη Γρενάδα είχε δύο ακόμη βολές πάνω από τα 90,00 μ. την πρώτη με 90,21 μ. και την δεύτερη με 90,46 μέτρα.
Δεύτερος ήταν ο Ινδός Τσόπρα με βολή στα 88,13 μ. και τρίτος ο Τσέχος Βάλτεχ με 88,09 μέτρα.

Στα 5.000 μ. των Γυναικών το χρυσό μετάλλιο πήγε στην Τσενγκάι (Κένυα) με 14.46.29 και ακολούθησαν οι Σεγιαούμα (Αιθιοπία) με 14.46.75 και Κιπκεμπόι (Κένυα) με 14.47.36.