Παγκόσμιο Πρωτάθλημα 2022: Φοβερές επιδόσεις και μεγάλες ανατροπές στην 5η ημέρα των αγώνων (φωτογραφίες)

Μία από τις κορυφαίες στιγμές του 18ου Παγκοσμίου Πρωταθλήματος πρόσφερε στους φίλους του στίβου, ο Βραζιλιάνος Άλισον ντος Σάντος στον τελικό στα 400μ. εμπόδια.

Ο αθλητής τερμάτισε σε 46.29 κάνοντας μεγάλο ρεκόρ αγώνων βελιτώνοντας το 47.18, που είχε ο Κέβιν Γιανγκ από το 1993, ενώ πέτυχε και την τρίτη καλύτερη επίδοση όλων των εποχών στο αγώνισμα. Το ασημένιο μετάλλιο κατέκτησε ο Ρέι Μπέντζαμιν (ΗΠΑ) με 46.89 και το χάλκινο ο Τρέβορ Μπάσιτ (ΗΠΑ) με 47.39. Εκτός βάθρου έμεινε ο κάτοχος του παγκοσμίου ρεκόρ και χρυσός τους Ολυμπιακούς του Τόκιο, Κάρστεν Βάρχομ (Νορβηγία) που ήταν 7ος με 48.42.

Η νικήτρια στο ύψος Έλενορ Πάτερσον. Φωτογραφίες: Άγγελος Ζυμάρας

Μέχρι την έναρξη του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος μόλις μία αθλήτριας, η Μάχουτσικ, είχε περάσει τα 2,00 μ. στο ύψος. Στο φινάλε του τελικού στο Όρεγκον των ΗΠΑ, τέσσερις ήταν πάνω από το συγκεκριμένο ύψος και δύο πάνω από τα 2,02 μέτρα. Νικήτρια αναδείχθηκε η Έλενορ Πάτερσον με 2,02 μ. και ρεκόρ Αυστραλίας, η οποία μάλιστα χάρισε το πρώτο της μετάλλιο στο αγώνισμα. Η Μάχουτσικ (Ουκρανία) ήταν το φαβορί για το χρυσό, ωστόσο πλήρωσε το ένα άκυρο στα 2,00 μ. κι έτσι με 2,02 μ. έμεινε στη δεύτερη θέση. Οι δύο αθλήτριες στη συνέχεια δοκίμασαν πάνω από τα 2,04 μ., δίχως επιτυχία. Το χάλκινο μετάλλιο κατέκτησε η Ιταλίδα Έλενα Βαλορτιγκάρα με 2,00 μ., ενώ πάνω από το ίδιο ύψος πέρασε και η Ιρίνα Γκερατσένγκο (Ουκρανία), που ήταν τέταρτη.

Ο Κρίστιαν Τσεχ κατέκτησε το πρώτο του μετάλλιο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα. Φωτογραφίες: Άγγελος Ζυμάρας

Ο 23χρονος Σλοβένος Κρίστιαν Τσεχ κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στη δισκοβολία με 71,13 μ. και βελτίωσε το ρεκόρ αγώνων. Ο νεαρός ήταν μακράν ο καλύτερος του χθεσινού αγώνα, δεδομένο του ότι οι δύο που ακολούθησαν έμειναν σε βολές κάτω από τα 70,00 μέτρα. Δεύτερος ήταν ένας άλλος νεαρός, ο Μίκολας Αλέκνα (Λιθουανία) με 69,27 μ. και τρίτος ο Άντριους Γκούτζιους (Λιθουανία) με 67,55 μέτρα. Οι τρεις αθλητές ανέβηκαν για πρώτη φορά στο βάθρο νικητών της συγκεκριμένης διοργάνωσης και το συνδύασαν με κορυφαίες επιδόσεις.

Ο Γιάκομπ Ινγκεμπρίγκτσεν (Ννορβηγία) δεν κατάφερε να ικανοποιήσει τις προσδοκίες των θαυμαστών του, αφού έχασε στον τελικό των 1.500 μ., από τον Βρετανό Τζέικ Γουίτμαν. Ο Γουίτμαν πήρε τη νίκη πάνω στη γραμμή τερματισμού με 3.29.23 και άφησε τον Ινγκεμπρίγκτσεν δεύτερο με 3.29.47 και τον Μοχάμεντ Κατίρ (Ισπανία) τρίτο με 3.29.90.