Παγκόσμιο Κ20 1η ημέρα (απόγευμα). 8η η Κάσσου στα 3.000μ. Πέρασαν στους τελικούς Τριανταφύλλου, Φιλιππίδου. Ο Ρούμτσιος στον ημιτελικό. Η παρουσία των αθλητών μας

Την 8η θέση στον τελικό των 3.000μ κατέκτησε η Μαρία Κάσσου στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Κ20 που διεξάγεται στο Κάλι της Κολομβίας.

Με την εκκίνηση η Κάσσου, που γυμνάζεται με τον Σταύρο Καρρέ, μπήκε επικεφαλής και οδήγησε την κούρσα μέχρι τα πρώτα χίλια μέτρα, ακολουθώντας γρήγορη τακτική. Στη συνέχεια ήταν στο γκρουπ με τις προπορευόμενες αλλά δεν μπόρεσε να ακολουθήσει το ρυθμό τους και τελικά τερμάτισε όγδοη με επίδοση 9.35.90.

Αν και μακριά από το ατομικό της ρεκόρ (9.26.16) η 19χρονη φοιτήτρια της Ιατρικής πρόσθεσε στο ενεργητικό της μια ακόμη επιτυχημένη παρουσία, αυτή στην κορυφαία διοργάνωση της κατηγορίας της ξεδιπλώνοντας το ταλέντο της σε μια επιτυχημένη χρονιά γεμάτη διακρίσεις (χρυσό μετάλλιο στα 1.500 μ. και στα 3.000 μ. στο πρωτάθλημα Κ20, χρυσό μετάλλιο στο Βαλκανικό Πρωτάθλημα κλειστού στα 3.000 μ. κλπ)

Νικήτρια ήταν η Μπέτι Τσέλαγκατ (Κένυα) με 9.01.03 και ακολούθησαν η Τσιγιόν Αμπέμπε (Αιθιοπία) 9.03.85 και Νάνσι Τσερόπ (Κένυα) 9.05.98

Στον Τελικό Τριανταφύλλου και Φιλιππίδου

Με την πρώτη βολή η Δέσποινα Αρετή Φιλιππίδου έστειλε τον δίσκο στα 52.48μ βελτιώνοντας το φετινό της ρεκόρ (52.32μ.) και εξασφάλισε τη συμμετοχή της στον τελικό του αγωνίσματος και μάλιστα με την δεύτερη καλύτερη επίδοση των προκριματικών πίσω από την Σουηδή Εμμα Σπάλα που έριξε 54.21μ. Ο τελικός είναι προγραμματισμένος για την Τετάρτη (3/8) στις 01:25 ώρα Ελλάδας.

Στο επί κοντώ από τις δύο εκπροσώπους μας η μία κατάφερε να περάσει στον τελικό ενώ η δεύτερη δεν τα κατάφερε.

Η πρωταθλήτρια Ευρώπης Κ18 πριν λίγες ημέρες στην Ιερουσαλήμ, με άλμα στα 4.05μ που πέρασε με την προσπάθεια κατάφερε να περάσει στον τελικό. Προηγουμένως η αθλήτρια του Σάββα Κεφαλίδη ξεπέρασε με την δεύτερη προπάθεια τα 3.60μ και τα 3.80μ. με την πρώτη τα 3.95μ. και με την τρίτη τα 4.05μ. Ητριανταφύλλο θα αγωνιστεί στοντελικό την Τετάρτη (3/8) στις 23.55ώρα Ελλάδας.

Αντιθέτως η Ανασατσία Ρέτσα δεν μπόρεσε να ξεπεράσει τα 4.05μ έμεινε στα 3.95μ. επίδοση που δεν ήταν αρκετή για να προκριθεί στον τελικο του αγωνίσματος.

Ο Ρούμτσιος στον ημιτελικό

Εκπληκτική εμφάνιση από τον Χρήστο Ρούμτσιο ο οποίος ολοκλήρωσε άψογα την κούρσα στον προκριματικό στα 110μ με εμπόδια όπου πέτυχε ατομικό ρεκόρ και προκρίθηκε για τον ημιτελικό του αγωνίσματος.

Ο αθλητής του Παναγιώτη Γούλα αγωνίστηκε στην 3η προκριματική σειρά στον τρίτο διάδρομο και τερμάτισε δεύτερος σε 13.82 βελτιώνοντας το ατομικό του ρεκόρ που είχε από τις 28 Μαΐου με 13.98. Νικητής στη σειρά του ο Αντουάν Αντριους από τις Μπαχάμες με επίδοση 13.36 που είναι εθνικό ρεκόρ.

Ο ημιτελικός θα γίνει αύριο Τρίτη 2/8 δεύτερη ημέρα του παγκοσμίου πρωταθλήματος στις 23.10 (ώρα Ελλάδας).

Αποκλείστηκε ο Μαυροδόντης

Ο Θεοφάνης Μαυροδόντης ήταν ο 10ος αθλητής της Ελληνικής αποστολής, και τελευταίος για την πρώτη ημέρα στο Κάλι, ο οποίος συμμετείχε στον προκριματικό της σφαιροβολίας. Ο αθλητής που προπονείται με τον Ανέστη Καλτζίδη πέτυχε 15.19μ. στην πρώτη προσπάθεια, 15.12μ στη δεύτερη και την καλύτερη στην τρίτη προπάθειά του με 16.50μ. η οποία δεν ήταν αρκετή να τον στείλει στο τελικό του αγωνίσματος. Ο Μαυροδόντης που έχει ατομικό ρεκόρ 18.47μ. κατατάχτηκε στην 25η θέση των προκριματικών ενώ ο 12 αθλητής που προκρίθηκε είχε επίδοση 18.37μ.

Στις προκρίσεις της σημερινής ημέρας να υπενθυμίσουμε και αυτή στον τελικό του μήκους του Νίκου Σταματονικολού που αγωνίστηκε στο πρωϊνό πρόγραμμα καθώς και την παρουσία των υπόλοιπων αθλητών μας Ε Δ Ω

Το ωρολόγιο πρόγραμμα και τις λίστες εκκίνησης με τις επιδόσεις (ατομικό και φετινό ρεκόρ) των συμμετεχόντων σε κάθε αγώνισμα καθώς και τα αποτελέσματα μπορείτε να τα δείτε Ε Δ Ω

Οι φίλοι του στίβου θα μπορούν να παρακολουθήσου τους αγώνες σε livestreaming μετάδοση στο κανάλι της WA στο Youtube και στο Facebook.