Μόναχο 2022: Τα πρώτα μετάλλια του 26ου Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος

Εξαιρετικό κλίμα επικρατούσε στο Ολυμπιακό Στάδιο του Μονάχου, στην πρώτη ημέρα του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος. Οι εξέδρες της εγκατάστασης μπορεί να μη γέμισαν την πρώτη ημέρα των αγώνων, ωστόσο η ανταπόκριση του κόσμου σε ένα απόγευμα με ελάχιστους τελικούς άφησε μια εικόνα για το τι θα ακολουθήσει τις επόμενες ημέρες όπου το πρόγραμμα θα αρχίσει να περιλαμβάνει περισσότερους τελικούς. Ο κόσμος σήμερα ήταν ιδιαίτερα ενθουσιώδης και έδωσε ρυθμό και ένταση στις προσπάθειες των αθλητών και αθλητριών και ιδιαίτερα των Γερμανών.

Η Γιασεμίν Τσαν κατάφερε να κερδίσει το χρυσό μετάλλιο στα 10.000 μ. σε μια κούρσα που έλεγχε απόλυτα μετά τα μισά της και να επιστρέψει στην κορυφή του αγωνίσματος για πρώτη φορά από το 2016 με 30.32.57.
Μάχη έγινε για το αργυρό και το χάλκινο μεταξύ της ΜακΚλόγκαν και της τελευταίας πρωταθλήτριας Ευρώπης, την Σάλπετερ (η Κλοστερχάφεν έμεινε πολύ πίσω μετά το έκτο χιλιόμετρο). Αυτή που πήρε την δεύτερη θέση ήταν η ΜακΚλόγκαν που τερμάτισε σε χρόνο 30:41.05, με την Σάλπετερ να κάνει 30:46.37, που είναι και ρεκόρ.

Δυνατός τελικός έγινε στη σφαιροβολία των Ανδρών, εκεί όπου ο έκτος πριν από λίγες εβδομάδες στο Παγκόσμιο του Όρεγκον, Φίλιπ Μιχάλεβιτς (Κροατία) αναδείχθηκε νικητής μόλις στην πρώτη του συμμετοχή σε τελικό Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος. Ο αθλητής έστειλε τη σφαίρα στα 21,88 μ. και βελτίωσε το φετινό του ρεκόρ. Δεύτερος με 21,39 μ. ήταν ο Σέρβος Άρμιν Σινάντσεβιτς και τρίτος ο Τόμας Στάνεκ (Τσεχία), ο τέταρτος πριν τέσσερα χρόνια στο Βερολίνο με 21.26.

Η 23χρονη Τζέσικα Σίλντερ (Ολλανδία) μέσα σε διάστημα λίγων εβδομάδων καθιέρωσε το όνομα της ως κυρίαρχο στο αγώνισμα στην Ευρώπη. Μετά την τρίτη θέση στο παγκόσμιο του Όρεγκον κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο και στο Μόναχο με βολή στα 20,24 μ., που είναι η κορυφαία φέτος στην Ευρώπη. Δεύτερη ήταν η Αουριόλ Ντόνγκμο (Πορτογαλία) με 19,82 μ. και εθνικό ρεκόρ και τρίτη η επίσης Ολλανδή Χιορίντε βαν Κλίνκεν με 18,94 μέτρα.

Φοβερός αγώνας έγινε το πρωί στον μαραθώνιο των Ανδρών με τον Γερμανό, Ρίχαρντ Ρίνγκερ να φτάνει τη νίκη με φοβερό σπριντ στο τέλος. Ο αθλητής, τερμάτισε σε 2.10.21 και γνώρισε την αποθέωση από τους συμπατριώτες του. Παράλληλα, ο Ρίνγκερ, έγινε ο πρώτος Γερμανός που κατακτά το χρυσό μετάλλιο στο αγώνισμα του μαραθωνίου, ενώ μεγάλωσε και τη συλλογή του, αφού έχει ήδη το χάλκινο μετάλλιο από τα 5.000 μ στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα του Άμστερνταμ το 2016.

Ο Τεφέρι (Ισραήλ) τερμάτισε δεύτερος σε 2ώρ.10.23 και ο Γκασάου Αγιάλε (Ισραήλ) τρίτος με 2ώρ.10.29. Ο Ρίνγκερ το απόγευμα βρέθηκε στο Ολυμπιακό Στάδιο και με το μετάλλιο στο στήθος έκανε το γύρω του θριάμβου και κατά χειροκροτήθηκε από τον κόσμο στις εξέδρες.