Μόναχο 2022: Φοβερές και τρομερές επιδόσεις στην πέμπτη ημέρα των αγώνων

Η απίστευτη 22χρονη Φέμκε Μπολ ξεσήκωσε για μία ακόμη φορά τον κόσμο στις εξέδρες του Ολυμπιακού Σταδίου με την εκπληκτική της κατάσταση. Η κορυφαία Ευρωπαία στην Ευρώπη, η μόνη που δείχνει ικανή να ακολουθήσε το ρυθμό των Αμερικανίδων, τερμάτισε πρώτη στα 400 μ. εμπ. με 52.67, λίγες ημέρες από το 49.44 στα 400 μέτρα. Η Μπολ έγινε η πρώτη αθλήτρια που επικρατεί σε 400 μ. και 400 μ. επμ και παράλληλα βελτίωσε το ρεκόρ διοργάνωσης στα εμπόδια. Αρκετά πίσω της τερμάτισε η Βικτόρια Τράκιουκ (Ουκρανία) με 54.30 και τρίτη ήταν η επίσης Ουκρανή, Άνα Ριζίκοβα με 54.86.

Το ρεκόρ διοργάνωσης βελτίωσε όπως αναμενόταν ο Κάρσστεν Χάρχολμ (Νορβηγία) στα 400 μ. εμπ, στην πέμπτη ημέρα του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος στο Μόναχο.

Ο ολυμπιονίκης του Τόκιο τερμάτισε σε 47.12 δίχως καμία πίεση από τους αθλητές που ακολούθησαν και υπερασπίστηκε το χρυσό μετάλλιο που κατέκτησε το 2018 στο Βερολίνο. Δεύτερος ήταν ο Γάλλος Γουίλφριντ Χάπιο με 48.56 και τρίτος ο Τούρκος Κοπέλιο με 48.78.

Ο τερματισμός της Καμπούτζι στον τελικό των 200 μ. σήμανε την έναρξη ξέφρενων πανηγυρισμών των Ελβετών στις εξέδρες. Η σπουδαία σπρίντερ κατάφερε να ανακόψει την πορεία της Άσερ Σμιθ και με 22.32 (0,4) να τερματίσει πρώτη. Η νικήτρια στις δύο προηγούμενες διοργανώσεις έμεινε δεύτερη με 22.43. Η Ίντα Κάρστοφρ (Νορβηγία) κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο με 22.72, το πρώτο της σε διεθνή διοργάνωση.

Κάνοντας μια φοβερή αντεπίθεση στα 400 μ. η Λάουρα Μούιρ “καθάρισε” τη νίκη στον τελικό των 1.500 μ. και υπερασπίστηκε το χρυσό μετάλλιο που κατέκτησε πριν από τέσσερα χρόνια στο Βερολίνο συνεχίζοντας παράλληλα το ξέφρενο σερί κατάκτησης μεταλλίων. Η τρίτη πριν λίγες εβδομάδες στο παγκόσμιο του Όρεγκον διένυσε την απόσταση σε 4.01.08 και άφησε στη δεύτερη θέση τη Κιάρα Μάγκιν (Ιρλανδία) με 4.02.56 και στην τρίτη την Σοφία Εναουί (Πολωνία) με 4.03.59.

Το πρώτο του μετάλλιο σε μεγάλη διοργάνωση σε ατομικό επίπεδο κατέκτησε σήμερα ο Ζάρνελ Χιούζ (Μ. Βρετανία) στα 200 μέτρα. Ο 27χρονος τερμάτισε την απόσταση σε 20.07 (-0,3) και βελτίωσε το φετινό του ρεκόρ. Στο βάθρο ανέβηκε και ένας άλλος Βρετανός ο Νεθάνελ Μπλέικ Μίτσελ με 20.17. Τρίτος ήταν ο Ιταλός Φιλίππο Τόρτου με 20.27.

Δεκαέξι χρόνια από το χρυσό μετάλλιο του πατέρα του σε Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα, ο Μίκολας Αλέκνα (Λιθουανία) στα 19 του χρόνια κατάφερε να κάνει την μεγάλη υπέρβαση. Ο νεαρός αναδείχθηκε πρωταθλητής Ευρώπης στη δισκοβολία με βολή στα 69,78 μ., επίδοση που αποτελεί ρεκόρ διοργάνωσης. Ο νεαρός πέτυχε την μεγάλη του βολή στην πέμπτη προσπάθεια, στην ίδια όπου ο Κρίστιαν Τσεχ (Σλοβενία) σημείωσε 68,28 μέτρα. Το χάλκινο μετάλλιο κατέκτησε ο Λάουρενς Όκουγιε με 67,14 μ. Εκτός βάθρου έμεινε ο Σταλ (Σουηδία), που ήταν πέμπτος με 67,12 μέτρα. Πολύ σπουδαία διάκριση σημείωσε ο Κύπριος Απόστολος Παρέλης, που ήταν όγδοος με 63,32 μέτρα.