Μεγάλες επιδόσεις από τους νεαρούς αθλητές και τις νεαρές αθλήτριες στο Πανελλήνιο σχολικό Πρωτάθλημα

Σπουδαία παρουσία πραγματοποίησε o Ανδρέας Μίτα στο ύψος των Αγοριών, στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Λυκείων στην Ελευθερούπολη. Ο νεαρός αθλητής ξεπέρασε τα 2,17 μ., επίδοση που δεν επιβεβαιώνει μονάχα το όριο συμμετοχής στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα της Ιερουσαλήμ, αλλά του δίνει τη δυνατότητα να σκέφτεται τη διάκριση.

ΜΙΤΑ
Ο Ανδρέας Μίτα νικητής στο ύψος με 2,17 μέτρα

Ο 18χρονος βελτίωσε το ατομικό του ρεκόρ έγινε ο κορυφαίος Ευρωπαίος της σεζόν και τρίτος στον κόσμο. Στη συνέχεια δοκίμασε στα 2,20 μ. για να σπάσει ένα ακόμη σημαντικό για εκείνον φράγμα, ύψος που δεν μπόρεσε να υπερβεί. Το ασημένιο μετάλλιο κατέκτησε ο Γιώργος Μανωλόπουλος με 2,04 μ., αθλητής που στη διάρκεια της σεζόν θα διεκδικήσει το όριο (2,10) για το Ευρωπαϊκό Κ20. Η τριάδα στο ύψος έκλεισε με τον Κύπριο Γιώργο Γιάζο ( 2,00 μ.). Ο Μίτα είχε απόλυτο ατομικό ρεκόρ 2,15 μέτρα.

Την κορυφαία επίδοση στην Ευρώπη στο ύψος πέτυχε και η Νικολέτα Μιχαηλίδου που μετά το 1,80 μ. στο διασυλλογικό Κ18, πριν λίγα 24ωρα, ξεπέρασε το 1,82 μ. και αναδείχθηκε πρωταθλήτρια στο Σχολικό Πρωτάθλημα. Η νεαρή μετά το 1,82 μ. επέλεξε να μη δοκιμάσει υψηλότερα, καθώς ο αγώνας ολοκληρώθηκε με καθυστέρηση. Η αθλήτρια της Κατερίνας Αλεξοπούλου βελτίωσε και το σχολικό ρεκόρ, το οποίο ήταν 1,81 μ. και ανήκε στην Αντωνία Στεργίου. Η Μιχαηλίδου πριν λίγες ημέρες είχε περάσει το 1,80 μ. στους διασυλλογικούς αγώνες, επίδοση που βελτίωσε σήμερα. Η αθλήτρια έχει ατομικό ρεκόρ στον κλειστό 1,84 μέτρα.

Ο Δημήτρης Αντωνάτος ήταν νικητής στη σφαιροβολία

Τρεις βολές πάνω από τα 19,00 μ. είχε ο 17χρονος Δημήτρης Αντωνάτος, που επικράτησε στη σφαιροβολία με 19,85 μέτρα. Ο νεαρός ανήκει στην κατηγορία Κ18, ωστόσο θα στρέψει την προσοχή του στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Κ20, καθώς στην κατηγορία του δεν υπάρχει φέτος μεγάλη διοργάνωση.

Σπουδαία εμφάνιση έκανε ο πρωταθλητής των 400 μ. Πέτρος Παπαγιάννης, που επικράτησε στα 200 μ. με 21.44 (0,8). Ο νεαρός αθλητής βελτίωσε το ατομικό του ρεκόρ και παράλληλα πέτυχε επίδοση καλύτερη από το όριο πρόκρισης στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Κ20 της Ιερουσαλήμ. Ο αθλητής από την Κρήτη είδε δείξει από τον χειμώνα πως είναι σε εξαιρετική κατάσταση και σε θέση να κάνει μια πολύ καλή σεζόν. Η επίδοση του αθλητή είναι η κορυφαία φέτος στην Ευρώπη, στον ανοιχτό στίβο. Το ασημένιο μετάλλιο κατέκτησε ο ο Αντώνης Τσιαμπίρης με 22.09 και το χάλκινο ο Κύπριος Γιάννης Ανδρέου με 22.19. Στο αντίστοιχο αγώνισμα των κοριτσιών η 17χρονη Βεατρίκη Ντούγκου πέτυχε μια σπουδαία νίκη με 25.33 (-0,4) σε μια ακόμη συνέχεια των καλών εμφανίσεων του χειμώνα. Η Κύπρια Μαριλίζα Πιττακά ήταν δεύτερη με 25.67 και η Κατερίνα Σχοινοχωρίτη τρίτη με 25.68.

Η Ηλιάνα Τριανταφυλλού (φωτογραφία) επικράτησε στο επί κοντώ με άλμα στα 4,11 μ. σε έναν αγώνα όπου όπως αναμενόταν δεν είχε τον απαιτούμενο συναγωνισμού. Η νεαρή μετά το επιτυχημένο άλμα στα 4,11 μ. δοκίμασε δίχως επιτυχία στα 4,20 μέτρα. Η Τριανταφύλλου, που έχει ατομικό 4,30 μ., θα διεκδικήσει το καλοκαίρι τη διάκριση στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα της Ιερουσαλήμ, στο στάδιο όπου πέρυσι αναδείχθηκε χρυσή πρωταθλήτρια Ευρώπης.
Τη δεύτερη θέση στο επί κοντώ κατέκτησε η Ιωάννα – Σπυριδούλα Τσιάλτα με 3,50 μ. και την τρίτη η Πετρούλα Βολτέα με 3,45 μέτρα.

Μεγάλο άλμα πέτυχε ο Γιάννης Γκάρτσιος στο τριπλούν, με τον άνεμο όμως να είναι ευνοϊκός πάνω από το επιτρεπτό όριο. Ο αθλητής του Δημήτρη Σιούντρη ήταν νικητής στο αγώνισμα με 15,88 μ. (3,2) κι έδωσε συνέχεια στις καλές παρουσίες του χειμώνα. Καλή εμφάνιση πραγματοποίησε και ο Γιώργος Γρέψιος με άλμα στα 15,33 μ. (3,9) κι επίδοση στα 14,99 (1,3) με κανονικό άνεμο. Οι δύο αθλητές αναμένεται να είναι από τους πρωταγωνιστές της ελληνικής ομάδας στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Κ20. Το χάλκινο μετάλλιο κατέκτησε ο Αρσένιος Κουλούρης (14,81 μ./3,1).

Η Νεάνιδα Κατερίνα Νατσιοπούλου πέρασε πρώτη τη γραμμή τερματισμού στα 400 μ. εμπ. με 62.44 και ξεπέρασε το ατομικό της ρεκόρ, ενώ πολύ καλή παρουσία πραγματοποίησε η Μαρία Βαρελά που διένυσε την απόσταση σε 63.43 και ξεπέρασε τον εαυτό της. Η τριάδα στο αγώνισμα έκλεισε από την Νικολέττα Παππά με 65.34.

Η Μυρτώ Βαλαχά πρόσθεσε μία ακόμη καλή παρουσία στο ενεργητικό της, αφού ήταν πρώτη στα 3.000 μ. με 10.00.44. Η γεννημένη το 2007 αθλήτρια έκανε πολύ καλή κούρσα και είχε τις δυνάμεις να φτάσει πρώτη στον τερματισμό πετυχαίνοντας νέο ρεκόρ. Η Αλίσια Φίνις (Κύπρος) ήταν δεύτερη με 10.04.96 και η Μαρία Σιούτκα τρίτη με 10.21.84.

Πολύ ωραία κούρσα έγινε στα 100 μ. κοριτσιών με την Αντζελίνα Λυρά να περνά πρώτη την γραμμή τερματισμού με 12.57 και τις Ανδριάννα Βουγά και Αγγελική Σαϊλάκη να ακολουθούν στη δεύτερη και τρίτη θέση, αντίστοιχα, με 12.58. Στα 100 μ. των Αγοριών ο Χαρίτων Τάσσης τερμάτισε σε 10.93 και επιβεβαίωσε τον τίτλο του φαβορί, κατακτώντας το χρυσό μετάλλιο. Στα 110 μ. εμπ. ο Χρήστος Οικονομίδης από την Κύπρο σημείωσε 13.86 (-0,5) και οι Δημήτρης Μηλιώτης και Μύρων Ρεθυμνιωτάκης σημείωσαν 14.16 (-0,5) και 14.24 (-0,5) και άφησαν πολύ καλές εντυπώσεις.

Στα 800 μ. η η 17χρονη Ιουλιάννα Ρούσσου τερμάτισε σε 2.11.75 και πέτυχε νέο ατομικό ρεκόρ.