Κωνσταντινούπολη 2023: Το πάλεψε ο Κοτίτσας

Ο Χρήστος Κοτίτσας ήξερε από την αρχή πως η υπόθεση πρόκριση στον επόμενο γύρο των προκριματικών των 800 μ. στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα της Κωνσταντινούπολης, ήταν κάτι παραπάνω από δύσκολη.

Ο Χρήστος Κοτίτσας στην εκκίνηση των 800 μέτρων

Ο αθλητής της Πίτσας Παρχαρίδου μπήκε στον προκριματικό του αγωνίσματος και επέλεξε να προσπαθήσει για την υπέρβαση μπαίνοντας από τα πρώτα μέτρα στους προπορευόμενους αθλητές. Παρόλα αυτά ο ρυθμός ήταν ιδιαίτερα γρήγορος και αθλητής υποχώρησε στα τελευταία 180 μ. με αποτέλεσμα να τερματίσει στην 6η θέση της σειράς του και στην 25η στο σύνολο των σειρών με 1.50.82.

Ο Κοτίτσας έγινε ο πρώτος Έλληνας από την εποχή του Παναγιώτη Στρουμπάκου που συμμετείχε στη διοργάνωση στα 800 μέτρα.

Επέλεξα να ακολουθήσω αυτήν την τακτική και θεωρώ πως ήταν σωστή επιλογή, παρότι δεν βγήκε τελικά αυτό που είχα στο μυαλό μου. Δε θα είχε νόημα να μείνω πίσω και να περιμένω. Ο σημερινός αγώνας ήταν μια σημαντική εμπειρία για εμένα ιδιαίτερα χρήσιμη για εμένα. Τα 800 μ. είναι δύσκολο αγώνισμα κι είναι σημαντικό που ένας Έλληνας αθλητής των 800 μ. επέστρεψε σε Ευρωπαϊκό μετά από τόσα χρόνια“, είπε ο αθλητής με το τέλος των αγώνων.