Καλή εμφάνιση από τον Φραντζεσκάκη στην Ουγγαρία

Ο Χρήστος Φραντζεσκάκης αγωνίστηκε σήμερα στο μίτινγκ Ιστβαν Γκιουλάι στο Σεκεσφέχερβαρ της Ουγγαρίας. Ο αθλητής μας κατέλαβε την τέταρτη θέση στον αγώνα της σφυροβολίας με βολή στα 75,40 μ. στην δεύτερη προσπάθεια του πραγματοποιώντας μια ακόμη σταθερή εμφάνιση στη σεζόν.

Ο αθλητής είχε μία ακόμη έγκυρη προσπάθεια, στα 71,02 μ., ενώ στις υπόλοιπες βολές του ήταν άκυρος. Ο ένατος στο παγκόσμιο πρωτάθλημα του Όρεγκον είναι έτοιμος για τη συμμετοχή του στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα του Μονάχου (15-221/8) σε μια διοργάνωση, που θα έχει την ευκαιρία να βρεθεί και πάλι ανάμεσα στους κορυφαίους της χρονιάς.

Νικητής στον αγώνα ήταν ο ολυμπιονίκης του Τόκιο και δεύτερος στο Όρεγκον Βόιτσεκ Νοβίτσκι με 79,96 μ., δεύτερος ο Μπενσέ Χαλάζ (Ουγγαρία) με 79,44 μ. και τρίτος ο παγκόσμιος πρωταθλητής Πάβελ Φάιντεκ με 79,15 μέτρα.