Φοβερός αγώνας από Ζάλτο (76,33) μ. και Πολυχρονίου (72,65) μ. στη σφυροβολία στο Όστιν (vid)

Τον καλύτερο αγώνα της ζωής τους έκαναν στον τελικό του NCAA ο Κώστας Ζάλτος και ο Νικόλας Πολυχρονίου στη σφυροβολία.

Στο Όστιν του Τέξας όπου γίνονται οι τελικοί των αμερικάνικων κολλεγίων ο Κώστας Ζάλτος κατάφερε να πάρει τη δεύτερη θέση στη σφυροβολία βελτιώνοντας – δύο φορές μάλιστα – το ατομικό του ρεκόρ. O 23χρονος πρωταθλητής είχε καλύτερη βολή στα 76,33 μ. βελτιώνοντας τα 75,27 μ. που ήταν το προηγούμενο ατομικό του ρεκόρ από τον περασμένο Απρίλιο.

Ο Ζάλτος σε έναν εξαιρετικό αγώνα, ξεκίνησε με άκυρη προσπάθεια, συνέχισε με 75,57 μ. που επίσης ήταν νέο ατομικό ρεκόρ και στην τρίτη είχε 74,52 μ., συνέχισε με 74,31 μ., στην πέμπτη του βολή έκανε τα 76,33 μ. και ολοκλήρωσε τον αγώνα του με άκυρη βολή.

Πολύ καλό αγώνα έκανε όμως και ο Νικόλας Πολυχρονίου που κατέλαβε την πέμπτη θέση με 72,65 μέτρα. O νεαρός πρωταθλητής ξεκίνησε με 68,51 μ., συνέχισε με 70,80 μ. και 72,56 μ., ακολούθησε το 69,70 μ., μια άκυρη και στην έκτη του προσπάθεια κατάφερε να σημειώσει τα 72,65 μέτρα.

Πρώτος ήταν ο Βρετανός Κένεθ Ικέτζι με 77,92 μ., ενώ το βάθρο έκλεισε με τον Τζόρνταν Γκέιστ με 75,97 μ. όπου πήρε την τρίτη θέση.