Ευρωπαϊκό Κ20: Στον τελικό του μήκους ο Χήτας με νέο ατομικό ρεκόρ

Τον καλύτερο αγώνα της ζωής του έκανε στον προκριματικό του μήκους στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Κ20 στην Ιερουσαλήμ ο Χρήστος Χήτας

ΕΥΡΩΠΑΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΣΤΙΒΟΥ Κ20 / ΙΕΡΟΥΣΑΛΗΜ 2023/ 1η ΗΜΕΡΑ. (ΜΑΡΚΟΣ ΧΟΥΖΟΥΡΗΣ / EUROKINISSI)

O 19χρονος ξεκίνησε τον αγώνα του στον προκριματικό με άλμα στα 7,33 μ. (0,7) και στην συνέχεια είχε άλμα στα 7,60 μ. (1,0). Με την επίδοση αυτή ο νεαρός πρωταθλητής βελτίωσε το ατομικό του ρεκόρ που ήταν στα 7,50 μέτρα και το είχε σημειώσει φέτος.

Ο Χήτας δεν χρειάστηκε να κάνει τρίτο άλμα καθώς με τα 7,60 μ. ήταν στην 11η θέση στο σύνολο και πήρε την πρόκριση για το τελικό που θα γίνει στην Τρίτη (8/8) στις 17:10.

Το καλύτερο άλμα του προκριματικού σημείωσε και το φαβορί για τη νίκη ο Ιταλός Ματία Φουρλάνι με 8,07 μ. (0,6), ενώ αξίζει να σημειωθεί ότι στον αγώνα οκτώ συνολικά αθλητές βελτίωσαν τα ατομικά του ρεκόρ.