Ευρωπαϊκό Κ20: Στον τελικό των 3.000 μ. ο Σγουρός με τον καλύτερο χρόνο των προκριματικών

Πολύ καλή εμφάνιση έκανε ο Εμμανουήλ Γιώργος Σγουρός στον προκριματικό των 3000 μέτρων στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Κ20 που γίνεται στην Ιερουσαλήμ. O 19χρονος σημείωσε τον καλύτερο χρόνο των προκριματικών καθώς τερμάτισε σε 8.20.39 στη δεύτερη προκριματική σειρά.

ΕΥΡΩΠΑΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΣΤΙΒΟΥ Κ20 / ΙΕΡΟΥΣΑΛΗΜ 2023/ 1η ΗΜΕΡΑ. (ΜΑΡΚΟΣ ΧΟΥΖΟΥΡΗΣ / EUROKINISSI)

Ο αθλητής του Σητειακού έκανε μια κούρσα τακτικής μένοντας αρχικά πίσω και στην τελευταία στροφή πήρε το προβάδισμα το οποίο και διατήρησε μέχρι και τον τερματισμό.

Ο τελικός είναι προγραμματισμένος για την Τετάρτη (9/8) στις 19.35, ενώ ο νεαρός αθλητής σκοπεύει να αγωνιστεί και στα 5.000 μέτρα.

Στον προκριματικό του επί κοντώ οι Έλληνες αθλητές δεν έκαναν τις εμφανίσεις που ήθελαν. Ο Γιώργος Παπαναστασίου ξεπέρασε τα 4,85 μ. και πήρε την 28η θέση στο σύνολο.

Από την άλλη ο Παύλος Κριαράς είχε τρεις άκυρες προσπάθειες στα 4,65 μ. στον προκριματικό του αγωνίσματος.