Ευρωπαϊκό Κ20: Στον τελικό της σφαιροβολίας ο Αντωνάτος – Ημιτελικό στα 200 μ. για τον Καμπίτση

Εξαιρετικό αγώνα έκανε ο Δημήτρης Αντωνάτος στον προκριματικό της σφαιροβολίας στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Κ20 που γίνεται στην Ιεροουσαλήμ.

Ο νεαρός πρωταθλητής σημείωσε δύο ατομικά ρεκόρ καθώς είχε βολές στα 18,45 μ., 18,83 μ. και στην τρίτη 19,30 μέτρα. Ο Αντωνάτος με τα 19,30 μ. έδειξε ότι τα 19,46 μ. που είναι το πανελλήνιο ρεκόρ της κατηγορίας Κ20 και κατέχει ο Οδυσσέας Μουζενίδης δεν είναι μακριά. Την καλύτερη βολή των προκριματικών σημείωσε ο Γερμανός Λάσε Σουλτζ με 20,00 μέτρα. O τελικός της σφαιροβολίας είναι προγραμματισμένος για την Τετάρτη (9/8) στις 9.01 το πρωί.

ΕΥΡΩΠΑΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΣΤΙΒΟΥ Κ20 / ΙΕΡΟΥΣΑΛΗΜ 2023/ 2η ΗΜΕΡΑ. (ΜΑΡΚΟΣ ΧΟΥΖΟΥΡΗΣ / EUROKINISSI)

Στον ημιτελικό των 200 μ. πήρε την πρόκριση ο Γεράσιμος Καμπίτσης. Ο νεαρός σπρίντερ πήρε μέρος στην τρίτη προκριματική σειρά όπου τερμάτισε στην τέταρτη θέση με 21.49 (3,4). Ο Καμπίτσης σημείωσε τον 15ο καλύτερο χρόνο των προκριματικών και έτσι την Τετάρτη (9/8) θα πάρει θέση στην εκκίνηση του ημιτελικού στις 11:30.

Ο Πέτρος Παπαγιάννης περίπου δύο ώρες μετά την συμμετοχή του στον προκριματικό των 400 μ. εμπ. πήρε μέρος και στον προκριματικό των 200 μέτρων. Μετά από δύο άκυρες εκκινήσεις που δόθηκαν στην κούρσα, ο Έλληνας σπρίντερ έφυγε από το βατήρα του αλλά στα πρώτα μέτρα της κούρσας ένιωσε ενοχλήσεις στο πόδι του και σταμάτησε.