Ευρωπαϊκό Κ20: Τελικός για Μαντζουράνη και Παπαναστασίου στη σφυροβολία

Μια βολή ήταν αρκετή για τον Άγγελο Μαντζουράνη προκειμένου να κλείσει “εισιτήριο” για τον τελικό της σφυροβολίας στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Κ20 που γίνεται στην Ιερουσαλήμ.

ΕΥΡΩΠΑΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΣΤΙΒΟΥ Κ20 / ΙΕΡΟΥΣΑΛΗΜ 2023/ 2η ΗΜΕΡΑ. (ΜΑΡΚΟΣ ΧΟΥΖΟΥΡΗΣ / EUROKINISSI)

Ο νεαρός αθλητής στην πρώτη του προσπάθεια στο Β’ προκριματικό γκρουπ της σφυροβολίας μπήκε αποφασισμένος και έστειλε την σφύρα στα 77,16 μέτρα. Το όριο πρόκρισης για τον τελικό ήταν στα 77 μέτρα. Ο 19χρονος πρωταθλητής ήταν αυτός που σημείωσε την καλύτερη επίδοση στον προκριματικό.

Η Ελλάδα όμως έχει έναν ακόμη λόγο για να χαίρεται καθώς την πρόκριση για τον τελικό πήρε και ο Γιώργος Παπαναστασίου. Ο νεαρός πρωταθλητής αγωνίστηκε στο Α’ γκρουπ και με τα 69,63 μ. που σημείωσε στον προκριματικό πήρε την 10η θέση στο σύνολο και κατά συνέχεια την πρόκριση για τον τελικό.

Ο Σοφοκλής Κουβεδάκης ήταν ο τρίτος εκπρόσωπος της χώρας μας στον προκριματικό της σφυροβολίας. Και η αλήθεια είναι ότι η πρόκριση στον τελικό χάθηκε στις λεπτομέρειες καθώς ο αθλητής της χώρας είχε καλύτερη βολή στα 66,45 μ. που του έδωσαν την 15η θέση με την 12άδα να κλείνει στα 68,17 μέτρα.

Ένα χτύπημα στο τελευταίο εμπόδιο πριν τον τερματισμό στέρησαν από τον Πέτρο Παπαγιάννη την πρόκριση του στον ημιτελικό των 400 μ. με εμπόδια. Ο νεαρός πρωταθλητής μπαίνοντας στην τελική ευθεία ήταν μέσα στην τριάδα όμως χτύπησε στο τελευταίο εμπόδια και τερμάτισε πέμπτος στην σειρά του με 52.86. Επίδοση που του έδωσε την 25η θέση στο σύνολο με τους 24 να παίρνουν την πρόκριση για τον ημιτελικό.

Ο Νίκος Σφακιωτάκης αγωνίστηκε στην πρώτη προκριματική σειρά των 400 μ. εμπ. και πήρε την έβδομη θέση στη σειρά του και την 26η θέση στο σύνολο. Ο νεαρός αθλητής τερμάτισε σε 53.11.

Η ελληνική παρουσία στον προκριματικό των 400 μ. εμπ. ολοκληρώθηκε με την συμμετοχή του Βλαδίμηρου Ανδρεάδη. Ο 17χρονος αθλητής τερμάτισε σε 55.06 στην τέταρτη προκριματική σειρά και πήρε την 36η θέση στο σύνολο.