Αναγνώστου και Τσουπάκη αγωνίστηκαν στο Πασέ

Ο Μάριος Αναγνώστου και η Ειρήνη Τσουπάκη συμμετείχαν στο Ευρωπαϊκό Κύπελλο 10.000 μ. στο Πασέ της Γαλλίας.

Ο Αναγνώστου τερμάτισε στην 9η θέση της β΄ τελικής σειρά με 30.08.13. Το επίπεδο της κούρσας ήταν στις δυνατότητες του Έλληνα αθλητή, ο οποίος προσπάθησε να κρατηθεί στα προπορευόμενα γκρουπ και να κυνηγήσει μια θέση ψηλά στην κατάταξη. Στην β΄ σειρά αγωνίστηκε και η Τσουπάκη, η οποία τερμάτισε 12η με 35.26.24.

Στη γρήγορη σειρά των ανδρών νικητής ήταν ο Ιταλός Γεμανεμπερχάμ Κρίπα με 28.08.83 και ακολούθησαν οι Γκαταχόν (Ισραήλ) και Φιφα (Ισπανία) με 28.09.48 και 28.1262, αντίστοιχα. Οι 25 πρώτοι της Α΄ τελικής σειράς των 10.000 μ. τερμάτισαν σε επιδόσεις κάτω από 29.00.00. Στις γυναίκες νικήτρια στην Α΄ σειρά ήταν η Αλίνα Ρεχ (Γερμανία) με 32.15.47.

Στην 31η θέση ο Παπαμιχαήλ στη Λα Κορούνια

Ο Αλέξανδρος Παπαμιχαήλ τερμάτισε στην 31η θέση στο μίτινγκ της Λα Κορούνια. Ο Έλληνας πρωταθλητής πήρε μέρος στα 20 χλμ. βάδην στον αγώνα της ισπανικής πόλης, τα οποία διένυσε σε 1 ώρα 25.01. Την πρώτη θέση στον αγώνα πήρε ο Βραζιλιάνος Ντε Σένα Μπονφίμ τερματίζοντας σε 1 ώρα 18.29.