Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Κ20: Πολυχρονίου και Κορακίδης στην κορυφή του κόσμου στη σφυροβολία – Lιvestreaming

Το απογευματινό πρόγραμμα της πρώτης ημέρας του Πανελληνίου Πρωταθλήματος Κ20 ξεκίνησε με τις εξαιρετικές εμφανίσεις των αθλητών της σφυροβολίας των Ανδρών Κ20, που θύμιζε τελικό μεγάλης διοργάνωσης.

Ο Νίκος Πολυχρονίου (ΑΕΚ) και ο Γιάννης Κορακίδης (ΓΣ Μανδρών) ήταν κάτι παραπάνω από εντυπωσιακοΊ και από σήμερα βρίσκονται τις δύο πρώτες θέσεις στο αγώνισμα παγκοσμίως.

Ο Πολυχρονίου ολοκλήρωσε τον αγώνα του με 77,72 μ. και βελτίωσε το 75,95 μ., που ήταν μέχρι σήμερα το ρεκόρ του, σε έναν αγώνα όπου είχε πέντε βολές πάνω από τα 74,00 μέτρα. Ο αθλητής έδειξε εξαιρετική σταθερότητα κι έτοιμος να διεκδικήσει τη διάκριση στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Κ20 στο Κάλι. Εξίσου εντυπωσιακός ήταν και ο Γιάννης Κορακίδης, που ακολούθησε με 77,20 μ. από την έκτη του βολή, στην προσπάθεια του να απαντήσει στην μεγάλη βολή του Πολυχρόνίου. Οι δύο αθλητές άλλαξες αρκετές φορές στη διάρκεια του αγώνα. Ο Πολυχρονίου είχε ακόμη βολές στα 69,68 μ., 74,65 μ., 76,01 μ., 75,14 μ. και 77,37 μ., ενώ ο Κορακίδης 69,62 μ., 75,91 μ., 74,27 μ., 77,12 μ. και 77,20 μ., ενώ ήταν άκυρος στην πρώτη του βολή.

Πολύ καλή ήταν η εμφάνιση και του Άγγελου Μαντζουράνη που ήταν τρίτος με 75,11 μ. και νέο ατομικό ρεκόρ. Ο αθλητής είχε τέσσερις έγκυρες βολές, όλες πάνω από τα 75,00 μέτρα και ανέβηκε στην πέμπτη θέση της παγκόσμιας κατάταξης στην κατηγορία του. Τέταρτος στον σημερινό αγώνα ήταν ο χάλκινος πρωταθλητής Ευρώπης Κ18 Γιώργος Παπαναστασίου με 69.96 μ., επίδοση καλύτερη από το όριο για το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Κ20. Ο Πολυχρονίου με το σημερινό του 77,72 μ. έχει την κορυφαία επίδοση στον κόσμο και ο Κορακίδης με 77,52 μ. την δεύτερη καλύτερη.

Τέσσερις αθλητές μας έχουν το όριο για το Παγκόσμιο στη σφυροβολίας, ωστόσο μόνο δύο θα έχουν δικαίωμα συμμετοχής.

Νίκη για την Κάσσου στα 1.500 μ.

Η Μαρία Κάσσου (Παναξιακός), μπορεί να μην πέτυχε το ατομικό της ρεκόρ, ωστόσο με 4.29.27 αναδείχθηκε νικήτρια στα 1.500 μ., σε μια κούρσα περισσότερο προετοιμασίας για εκείνη και άφτασε μια ανάσα από το όριο για το Παγκόσμιο Κ20 και σε αυτό το αγώνισμα (4.29.00). Η αθλήτρια, αύριο θα μπει και στα 3.000 μ., στο αγώνισμα στο οποίο έχει ήδη το όριο για το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα του Κάλι και στο οποίο έχει κάνει φέτος πολύ καλές εμφανίσεις. “Δεν ένιωσα όσο καλά θα ήθελα. Είμαι λίγο φορτωμένη από την προπόνηση ενόψει του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος Κ20, ωστόσο θεωρώ πως αύριο στο 3άρι θα είμαι ακόμη καλύτερη”, είπε η αθλήτρια του Σταύρου Καρρέ. Δεύτερη στο αγώνισμα ήταν η Ηλιάνα Χατζηπαναγιώτου (Σχολή Μωραΐτη) με 4.30.02 και στην τρίτη η Λεμονιά Κιούλου (Αμεινίας Μεσογείων) με 4.40.17. Οι δύο αθλήτριες ανήκουν στη κατηγορία Κ18 και επέστρεψαν μόλις χθες από το Ισραήλ.

Ο Πέτρος Παπαιωάννου μετά την επικράτηση στα 1.500 μ. στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Ανδρών/Γυναικών στη Θεσσαλονίκη αναδείχθηκε νικητής και στην κατηγορία του με 3.58.54, σε μια κούρσα όπου δεν είχε τον απαραίτητο συναγωνισμό για να κυνηγήσει το όριο για το Παγκόσμιο της κατηγορίας του. Ο νεαρός θα έχει την ευκαιρία να κάνει το όριο για το Κάλι στους αγώνες που έχουν απομείνει. Δεύτερος με 3.59.58 ήταν ο Αλέξανδρος Σκούρτης (ΑΕ Ολυμπίας Πατρών) και τρίτος ο Αθανάσιος Ζυγούρης (ΣΑΚΑ) με 4.00.69.

Η Κατερίνα Νατσιοπούλου (Αρχέλαος Κατερίνης) δεν επηρεάστηκε από την κούραση της συμμετοχής στην Ιερουσαλήμ, αλλά και το ταξίδι της επιστροφής και τερμάτισε πρώτη στα 400 μ. Γυναικών Κ20. Η νεαρή πέτυχε 56.91 επιβεβαιώνοντας την καλή αγωνιστική της κατάσταση. Δεύτερη με 57.71 ήταν η Μαρία Δεσπολάρη (ΓΣ Απόλλων Πύργου) με 57.71 και τρίτη η Ελιμπιόνα Ζενέγια (Πυγμή Ευόσμου) με 57.91.

Στους Άνδρες ο Νικολίν Ντερβίση (ΝΓΣ Ηρακλής) επιβεβαίωσε τον τίτλο του φαβορί τερματίζοντας σε 48.46 αφήνοντας στη δεύτερη θέση τον Ιωσήφ Ορφανόπουλο (Ολυμπία Πατρών) με 49.02 και στην τρίτη ο Πέτρος Κεχιόπουλος (Παλαιό Φάληρο) με 49.80.

Οι καιρικές συνθήκες στις Σέρρες ειναι αισθητά βελτιωμένες, γεγονός που δημιουργεί προϋποθέσεις για καλές εμφανίσεις στο απογευματινό πρόγραμμα.

Το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα μεταδίδεται σε livestreaming μετάδοση σε παραγωγή του χορηγού της Ομοσπονδίας INA TV.

Οι φίλοι του στίβου μπορούν να βρουν αποτελέσματα στην εφαρμογή Roster Athletics και να παρακολουθήσουν τη ροή των αγώνων στα social της Ομοσπονδίας.