Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Κ18: Έκτη η Τζατζιμάκη, στον τελικό του ύψους ο Μίτα

Οι καλές εμφανίσεις των μελών της εθνικής ομάδας Κ18 συνεχίζονται στη δεύτερη ημέρα των αγώνων στην Ιερουσαλήμ.

Δύο αθλήτριες μας συμμετείχαν στον τελικό της σφυροβολίας με την Αφροδίτη Τζατζιμάκη να καταλαμβάνει την έκτη θέση με 63,34 μ., από την πρώτη της προσπάθεια. Η νεαρή, που διαθέτει τα προσόντα να διακριθεί στο εγγύς μέλλον στο αγώνισμα, είχε μία ακόμη έγκυρη βολή στα 62,84 μέτρα. Στην ίδια διοργάνωση η Ελένη Φιλίππου ήταν 10η με 57,88 μέτρα. Η Κύπρος θριάμβευσε στο αγώνισμα, αφού κατέκτησε δύο μετάλλια. Το χρυσό πήγε στην εντυπωσιακή Βαλεντίνα Σάββα, η οποία είχε βολή στα 70,28 μ., ενώ χάλκινη ήταν η Αιμιλία Κολοκοτρώνη με 65,35 μέτρα. Το ασημένιο μετάλλιο κατέκτησε η Βίλιο Βισκελέτι (Ουγγαρία) με 69,11 μέτρα.

Το πρώτο βήμα για διάκριση στο 3ο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Κ18 έκανε σήμερα ο Ανδρέας Μίτα με την παρουσία του στον προκριματικό του ύψος. Ο αθλητής πέρασε με την πρώτη το 1,97 μ., 2,02 μ. και με την δεύτερη το 2,06 μ. για να προκριθεί άνετα στον τελικό της Πέμπτης. Ο νεαρός είναι ένα από τα φαβορί για μετάλλιο, καθώς έχει ατομικό ρεκόρ 2,15 μ., που είναι η δεύτερη επίδοση ανάμεσα στους 12 του τελικού.
Στο ίδιο αγώνισμα, ο Πασχάλης Γεννίκης, μπορεί να έμεινε στον προκριματικό, ωστόσο με 2,02 μ. βελτίωσε το ατομικό του ρεκόρ, το οποίο ήταν 2,01 μ. από φέτος και κατέλαβε την 14η θέση στο σύνολο.

Στον τελικό της δισκοβολίας αγωνίστηκε σήμερα ο Χρήστος Παπαδόπουλος, ο οποίος κατέλαβε την 11η θέση με βολή στα 52,43 μέτρα. Ο αθλητής έχει ατομικό ρεκόρ 56,10 μ., το οποίο αν προσέγγιζε θα του έδινε τη δυνατότητα να εκτελέσει και τις έξι βολές του. Σε κάθε περίπτωση ο νεαρός έχει μπροστά του και την πρόκληση της  συμμετοχής στον τελικό της σφαιροβολίας.

Πολύ καλή εμφάνιση από την Ελένη – Μαρία Βιδούρη, που ολοκλήρωσε την παρουσία της στη διοργάνωση στην 17η θέση στον ημιτελικό των 100 μ. εμπ. με 13.92 (1,5), επίδοση που αποτελεί ατομικό της ρεκόρ. Γρήγορη κούρσα έκανε ο Χαρίτων Τάσσης, που διένυσε τερμάτισε τα 100 μ. σε 10.67 (3,2) και κατέλαβε την πέμπτη θέση στην πρώτη ημιτελική. Τον εαυτό του ξεπέρασε ο Νικήτας Μπούρας, που τερμάτισε σε 10.83 (1,6) και βελτίωσε το 10.84 που είχε από φέτος.

Μια μοναδική διήμερη εμπειρία βίωσε η ΒασιλικήΛογοθέτη, που ολοκλήρωσε σήμερα την παρουσία της στο 7αθλο με ατομικό ρεκόρ στα 800 μέτρα.

Η νεαρή στο τελευταίο αγώνισμα της ημέρας πέτυχε 2.29.67 και συγκέντρωσε στο σύνολο 4.924 β., επίδοση πολύ κοντά στο ατομικό της 4.974 που πέτυχε στο Πρωτάθλημα της Πάτρας. Η αθλήτρια κατέλαβε την 18η θέση στο σύνολο.