Μεσογειακοί Αγώνες: Πολύ καλές εμφανίσεις από την αποστολή στη 2η ημέρα των αγώνων

Πολύ καλές εμφανίσεις πραγματοποίησαν οι αθλητές και αθλήτριες μας στη δεύτερη ημέρα των Μεσογειακών Αγώνων στο Οράν της Αλγερίας.

Ο Αντώνης Μέρλος στον σημαντικότερα μέχρι σήμερα αγώνα της χρονιάς ξεπέρασε τα 2,22 μ. στο ύψος και κατέλαβε την τέταρτη θέση, προσεγγίζοντας και το ατομικό του ρεκόρ. Ο αθλητής του Γιώργου Τσούγκου ταξίδεψε στο Οράν με φετινό 2,21 μ., ενώ μετά την επιτυχημένη προσπάθεια στα 2,22 μ. δοκίμασε στα 2,24 μ., όπου είχε καλές προσπάθειες.

Ο νικητής του αγώνα Μπιλέλ Αφέρ ξεπέρασε τα 2,24 μ., ενώ τα άλλα δύο μετάλλια έκλεισαν στα 2,22 μ., όμως, με καλύτερες προσπάθειες από τον αθλητή μας.

Την τέταρτη θέση κατέκτησε η ομάδα 4Χ100 μ. των Ανδρών με τους Κώστα Ζήκο, Νίκο Παναγιωτόπουλο, Παναγιώτη Τριβυζά και Γιάννη Νυφαντόπουλο να τερματίζουν σε 39.10. Η ομάδα έκανε αρκετά καλή εμφάνιση, παρότι είχε κάποια μικρά λάθη στις αλλαγές.

Μία ακόμη σταθερή εμφάνιση πρόσθεσε στο ενεργητικό της η Βασιλική Χαϊτίδου, που ήταν τέταρτη στο μήκος με 6,34 μ. (-0,1). Η αθλήτρια του Νίκου Στυλιανίδη είχε ακόμη άλματα στα 6,27 μ., 6,16 μ., 6,19 μ., 6,20 μ. και 6,06 μ.

Ο Χρήστος Κοτίτσας και ο Χαρίδημος Ξενιδάκης έτρεξαν στον προκριματικό των 800 μ., όπου κατέλαβαν την 10η και 12η θέση αντίστοιχα. Ο Κοτίτσας μία εβδομάδα από το 1.47.00 σημείωσε 1.48.04 και συνέχισε τις γρήγορες κούρσες. Μια ανάσα από το ατομικό του ρεκόρ βρέθηκε ο Ξενιδάκης, που τερμάτισε σε 1.48.83, επίδοση που κοντά στο ατομικό του 1.48.63.
Την όγδοη θέση στη σφυροβολία κατέκτησε ο Κώστας Ζάλτος με βολή στα 69,26 μ., ενώ στο ίδιο αγώνισμα ο Ορέστης Ντουσάκης ήταν 9ος με 69,05 μέτρα.