Πανελλήνιο Πρωτάθλημα 2022: Νέο πρόγραμμα, αγωνίσματα χωρίς προκριματικό, γκρουπ δισκοβολίας

Οριστικοποιήθηκε το πρόγραμμα του Πανελληνίου Πρωταθλήματος Ανδρών/Γυναικών και Ανδρών/Γυναικών Κ23 στην πόλη της Θεσσαλονίκης.

Οι αγώνες θα ξεκινήσουν στις 09.00 το πρωί τόσο το Σάββατο όσο και την Κυριακή. Μετά την επεξεργασία των δηλώσεων αποφασίσθηκε να μην γίνει προκριματικός στη σφυροβολία Ανδρών και Γυναικών, καθώς και στο επί κοντώ Γυναικών και το ύψος Ανδρών.

Αναλυτικά οι ανακοινώσεις
ΣΑΒΒΑΤΟ 25 ΙΟΥΝΙΟΥ 2022
1. Αγωνίσματα που θα διεξαχθούν απ’ ευθείας σε ΤΕΛΙΚΟ
• Σφυροβολία Ανδρών
2. Διεξαγωγή αγωνίσματος Άλματος Επί Κοντώ Ανδρών
Σύμφωνα με όσα αναφέρονται στην προκήρυξη παρ. 13.2.2
Διαδοχικά ύψη:
Α΄ Γκρουπ: 4,60μ. – 4,70μ. – 4,80μ. (προστέθηκε το 4,60μ.)
Β΄ Γκρουπ: 3,60μ.* – 4,00μ.* – 4,10μ. – 4,20μ. – 4,30μ. – 4,40μ. – 4,50μ. – 4,60μ. – 4,70μ. – 4,80μ.
*3,60μ. όριο βαθμολόγησης Κ23
**4,00μ. όριο βαθμολόγησης Ανδρών
3. Ακοντισμός Γυναικών
Ο Προκριματικός του αγωνίσματος θα διεξαχθεί στο Βοηθητικό Στάδιο

ΚΥΡΙΑΚΗ 26 ΙΟΥΝΙΟΥ 2022
1. Αγωνίσματα που θα διεξαχθούν απ’ ευθείας σε ΤΕΛΙΚΟ
• Σφυροβολία Γυναικών
• Άλμα Επί Κοντώ Γυναικών
• Άλμα σε Ύψος Ανδρών
2. Διεξαγωγή αγωνίσματος Δισκοβολίας Ανδρών
Το αγώνισμα θα διεξαχθεί σε 2 Γκρουπ*
1ο Γκρουπ: 10:00 
2ο Γκρουπ: 11:15 

ΔΕΙΤΕ ΤΙΣ ΣΥΜΜΕΤΟΧΕΣ ΣΤΑ ΓΚΡΟΥΠ ΔΙΣΚΟΒΟΛΙΑΣ
3. Διεξαγωγή Αγωνίσματος Ακοντισμού Ανδρών
Ο Προκριματικός του αγωνίσματος θα διεξαχθεί σε 2 Γκρουπ στο Βοηθητικό Στάδιο
1ο Γκρουπ: 10:45
2ο Γκρουπ: 12:00
*Τα 2 Γκρουπ θα ανακοινωθούν στο site του ΣΕΓΑΣ
4. Διεξαγωγή αγωνίσματος 5.000μ. Ανδρών & Γυναικών
Οι εκπρόσωποι των σωματείων ή αυτοπροσώπως οι ίδιοι οι αθλητές-τριεςς, θα πρέπει να προβούν στην οριστική δήλωση συμμετοχής ΜΕ ΤΗΝ ΕΝΑΡΞΗ ΤΟΥ ΑΠΟΓΕΥΜΑΤΙΝΟΥ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΑΡΓΟΤΕΡΑ ΑΠΌ ΤΙΣ 18:30 (προκήρυξη, παράγραφος 15.3.4), προκειμένου να αποφασισθεί από τους υπεύθυνους του Πρωταθλήματος αν το αγώνισμα θα διεξαχθεί σε 1 ή 2 τελικές σειρές.

ΝΕΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ / 24.06.2022

ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΣΤΙΒΟΥ ΑΝΔΡΩΝ – ΓΥΝΑΙΚΩΝ
ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ – ΚΑΥΤΑΝΖΟΓΛΕΙΟ ΣΤΑΔΙΟ, ΣΑΒΒΑΤΟ, 25 ΙΟΥΝΙΟΥ 2022
ΠΡΩΪΝΟ ΩΡΟΛΟΓΙΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ
ΩΡΑ ΕΝΑΡΞΗΣΑΓΩΝΙΣΜΑΑ/ΓΠροκριματικός/
Τελικός
ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ
9:00ΑΛΜΑ ΤΡΙΠΛΟΥΝΑΠροκριματικός 2 group2 σκάμματα – Όριο: 15,00μ.
9:00ΣΦΑΙΡΟΒΟΛΙΑΑΠροκριματικόςΌριο: 15,90μ.
9:15100μ. με ΕμπόδιαΓΠροκριματικές Σειρές
9:30ΑΛΜΑ ΕΠΙ ΚΟΝΤΩΑΠροκριματικός 2 groupΌριο: 4,80μ.
9:35110μ. με ΕμπόδιαΑΠροκριματικές Σειρές
10:00ΑΛΜΑ ΣΕ ΥΨΟΣΓΠροκριματικός 2 groupΌριο: 1,70μ.
10:00400μ.ΓΠροκριματικές Σειρές
10:00ΔΙΣΚΟΒΟΛΙΑΓΠροκριματικόςΌριο: 41,00μ.
10:25400μ.ΑΠροκριματικές Σειρές
10:45ΑΛΜΑ ΤΡΙΠΛΟΥΝΓΠροκριματικός 2 group2 σκάμματα – Όριο: 12,20μ.
11:10100μ.ΓΠροκριματικές Σειρές
11:35100μ.ΑΠροκριματικές Σειρές
12:00ΑΚΟΝΤΙΣΜΟΣΓΠροκριματικόςΌριο: 44,00μ.Βοηθητικό Στάδιο
ΑΠΟΓΕΥΜΑΤΙΝΟ ΩΡΟΛΟΓΙΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ
16:00ΣΦΥΡΟΒΟΛΙΑΑΤΕΛΙΚΟΣ
17:30ΑΛΜΑ ΤΡΙΠΛΟΥΝΑΤΕΛΙΚΟΣ
17:45ΑΛΜΑ ΕΠΙ ΚΟΝΤΩΑΤΕΛΙΚΟΣ
18:00ΔΙΣΚΟΒΟΛΙΑΓΤΕΛΙΚΟΣ
18:05ΣΦΑΙΡΟΒΟΛΙΑΑΤΕΛΙΚΟΣ
18:15110μ. με ΕμπόδιαΑΤΕΛΙΚΟΣ
18:30100μ. με ΕμπόδιαΓΤΕΛΙΚΟΣ
18:35ΑΛΜΑ ΣΕ ΥΨΟΣΓΤΕΛΙΚΟΣ
18:40100μ.ΓΤΕΛΙΚΗ ΣΕΙΡΑ 1
18:46100μ.ΓΤΕΛΙΚΗ ΣΕΙΡΑ 2
19:00100μ.ΑΤΕΛΙΚΗ ΣΕΙΡΑ 1
19:06100μ.ΑΤΕΛΙΚΗ ΣΕΙΡΑ 2
19:10ΑΛΜΑ ΤΡΙΠΛΟΥΝΓΤΕΛΙΚΟΣ
19:20400μ.ΓΤΕΛΙΚΗ ΣΕΙΡΑ 1
19:26400μ.ΓΤΕΛΙΚΗ ΣΕΙΡΑ 2
19:35400μ.ΑΤΕΛΙΚΗ ΣΕΙΡΑ 1
19:41400μ.ΑΤΕΛΙΚΗ ΣΕΙΡΑ 2
19:45ΑΚΟΝΤΙΣΜΟΣΓΤΕΛΙΚΟΣ
19:551500μ.ΓΤΕΛΙΚΗ ΣΕΙΡΑ 1
20:051500μ.ΓΤΕΛΙΚΗ ΣΕΙΡΑ 2
20:151500μ.ΑΤΕΛΙΚΗ ΣΕΙΡΑ 1
20:251500μ.ΑΤΕΛΙΚΗ ΣΕΙΡΑ 2
20:353.000μ. με Φ.Ε.ΓΤΕΛΙΚΟΣ
20:553.000μ. με Φ.Ε.ΑΤΕΛΙΚΟΣ
21:204 X 100μ.ΓΤΕΛΙΚΗ ΣΕΙΡΑ 1
21:294 X 100μ.ΓΤΕΛΙΚΗ ΣΕΙΡΑ 2
21:404 X 100μ.ΑΤΕΛΙΚΗ ΣΕΙΡΑ 1
21:494 X 100μ.ΑΤΕΛΙΚΗ ΣΕΙΡΑ 2
22:584 X 100μ.ΑΤΕΛΙΚΗ ΣΕΙΡΑ 3
ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΣΤΙΒΟΥ ΑΝΔΡΩΝ – ΓΥΝΑΙΚΩΝ
ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ – ΚΑΥΤΑΝΖΟΓΛΕΙΟ ΣΤΑΔΙΟ, KΥΡΙΑΚΗ, 26 ΙΟΥΝΙΟΥ 2022
ΠΡΩΪΝΟ ΩΡΟΛΟΓΙΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ
ΩΡΑ ΕΝΑΡΞΗΣΑΓΩΝΙΣΜΑΑ/ΓΠροκριματικός/
Τελικός
ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ
9:00ΑΛΜΑ ΣΕ ΜΗΚΟΣΓΠροκριματικός 2 group2 σκάμματα – Όριο: 5,80μ.
9:00ΣΦΑΙΡΟΒΟΛΙΑΓΠροκριματικόςΌριο: 12,50μ.
9:30400μ. με ΕμπόδιαΓΠροκριματικές Σειρές
9:55400μ. με ΕμπόδιαΑΠροκριματικές Σειρές
10:00ΔΙΣΚΟΒΟΛΙΑΑΠροκριματικός – Α’ groupΌριο: 47,60μ.
10:20800μ.ΓΠροκριματικές Σειρές
10:40800μ.ΑΠροκριματικές Σειρές
10:45ΑΛΜΑ ΣΕ ΜΗΚΟΣΑΠροκριματικός 2 group2 σκάμματα – Όριο: 7,40μ.
10:45ΑΚΟΝΤΙΣΜΟΣΑΠροκριματικός – Α’ groupΌριο: 62,00μ. – Βοηθητικό Στάδιο
11:05200μ.ΓΠροκριματικές Σειρές
11:15ΔΙΣΚΟΒΟΛΙΑΑΠροκριματικός – BgroupΌριο: 47,60μ.
11:30200μ.ΑΠροκριματικές Σειρές
12:00ΑΚΟΝΤΙΣΜΟΣΑΠροκριματικός – BgroupΌριο: 62,00μ. – Βοηθητικό Στάδιο
ΑΠΟΓΕΥΜΑΤΙΝΟ ΩΡΟΛΟΓΙΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ
16:15ΣΦΥΡΟΒΟΛΙΑΓΤΕΛΙΚΟΣ
17:45ΑΛΜΑ ΕΠΙ ΚΟΝΤΩΓΤΕΛΙΚΟΣ
18:00ΔΙΣΚΟΒΟΛΙΑΑΤΕΛΙΚΟΣ
18:05ΑΛΜΑ ΣΕ ΜΗΚΟΣΓΤΕΛΙΚΟΣ
18:10ΣΦΑΙΡΟΒΟΛΙΑΓΤΕΛΙΚΟΣ
19:00ΑΛΜΑ ΣΕ ΥΨΟΣΑΤΕΛΙΚΟΣ
19:05400μ. με ΕμπόδιαΓΤΕΛΙΚΟΣ
19:15400μ. με ΕμπόδιαΑΤΕΛΙΚΟΣ
19:25200μ.ΓΤΕΛΙΚΗ ΣΕΙΡΑ 1
19:31200μ.ΓΤΕΛΙΚΗ ΣΕΙΡΑ 2
19:35ΑΛΜΑ ΣΕ ΜΗΚΟΣΑΤΕΛΙΚΟΣ
19:45200μ.ΑΤΕΛΙΚΗ ΣΕΙΡΑ 1
19:50ΑΚΟΝΤΙΣΜΟΣΑΤΕΛΙΚΟΣ
19:51200μ.ΑΤΕΛΙΚΗ ΣΕΙΡΑ 2
20:00800μ.ΓΤΕΛΙΚΟΣ
20:10800μ.ΑΤΕΛΙΚΟΣ
20:205.000μ.ΓΤΕΛΙΚΟΣ
20:505.000μ.ΑΤΕΛΙΚΟΣ
21:154 X 400μ.ΓΤΕΛΙΚΗ ΣΕΙΡΑ 1
21:244 X 400μ.ΓΤΕΛΙΚΗ ΣΕΙΡΑ 2
21:354 X 400μ.ΑΤΕΛΙΚΗ ΣΕΙΡΑ 1
21:444 X 400μ.ΑΤΕΛΙΚΗ ΣΕΙΡΑ 2