Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Κ18 στη μνήμη «Βασίλη Σεβαστή» 2η ημέρα πρωί. Πρόγραμμα, Livestreaming.

Το πρωϊνό πρόγραμμα της δεύτερης ημέρας περιλαμβάνει προκριματικούς αγωνισμάτων οι τελικοί των οποίων θα διεξαχθούν, όπως προβλέπεται από το πρόγραμμα, το απόγευμα.

Στο πρωϊνό πρόγραμα της δεύτερης ημέρας, μπορεί να είναι τα προκριματικά αγωνισμάτων αλλά περιλαμβάνει και έναν τελικό

Πρόκειται για τον τελικό του Βάδην ανδρών Κ18 του οποίου η εκκίνηση δόθηκε στις 08:00. Πρωταθλητής αναδήχτηκε ο Ελισσαίος Μπαρδάκης (Ολυμπιάδα Πάτρας) ο οποίος σταμάτσε το χρονόμετρο στα 51.34.08. Το ασημένιο μετάλλιο κατέκτησε ο Κώστας Παιδούσης (Εφηβος Χίου και το χάλκινο ο Χρήστος Ράγκας (ΓΕ Νάουσας) με χρόν 56.58.03. Το όριο για τους πανευρωπαϊκούς της κατηγορίαςείναι 48.30.00 και δεν το έχει κανείς αθλητής.

Ο προκριματικός στα 400μ εμπόδια τόσο των ανδρών όσο και των γυναικών έγινε σε τρεις προκριματικές σειρές και προκρίονται για τον τελικό οι πρώτοι απο κάθε σειρά και οι πέντε με τις καλύτερες επιδόσεις.

Στους άνδρες ο Μύρωνας Ρεθυμνιωτάκης (Πήγασος Ηρακλέιου) πέτυχε την καλύτερη επίδοση με 56.26, Αλέξανδρος Πετρόπουλος (ΑΟ Φιλοθέης) 56.70 και Γιώργος Μανωλιάς (Εφηβος Χίου) 57.37 ήταν οι επόμενοι καλυτεροι από το σύνολο των προκριματικών και οι οποίοι θα αγωνιστούν στον τελικό το απόγευμα μαζί με τους άλλους προκρινόμενους.

Στις γυναίκες στα 400μ εμπόδια την καλύτερη επίδοση των προκριματικών πέτυχε η Νικολέτα Παππά (Πρωτέας Ηγουμενίτσας) με χρόνο 1.04.34 και ακολούθησαν οι Φαίδρα Δανηλάτου (Ποσειδών Λουτρακίου) 1.04.61 και Ζωή Μπρουζούκη (Ζεύς Τρικάλων) με 1.06.59. 

Η Μαρία Ραφαηλίδου (Πυγμή Ευόσμου πέτυχε την καλύτερη επίδοση στον προκριματικό της σφαιροβολίας με επίδοση 14.45 που είναι καλύτερο από το όριο για τους πανευρωπαϊκούςΚ18 και το επιβεβαίωσε αφού το έχει πετύχει και σε άλλη διοργάνωση, αλλά δεν μπορεί να συμμετάσχει στο Ευρωπαϊκό λόγω ηλικίας (2007). Δεύτερη καλύτερη επίδοση από την Αναστασία Ανδρεάδη (ΓΣ Κερατσινίου) 13.88 και τρίτη Ελενα Μπασιάκου (Πρωτέας Ηγουμενίτσας) με 13.54.  

Από τα δύο προκριματικά γκρουπ στο άλμα επί κοντώ τις καλύτερες επιδόσεις πέτυχαν οι Ηλιάνα Τριανταφύλλου (ΓΣ Σέρρες ’93) με 3.40μ, η Ευγενία Παναγιώτου (Ερμής Κων/λης 1877) 3.40μ, Πετρούλα Βολτέα (ΓΣ Σέρρες’93) 3.40μ και Αναστασία Μπουλίδη (ΓΣ Κηφισιάς) 3.40μ.

Στο μήκος προκρίθηκαν με τις καλύτερες επιδόσεις η Μικαέλα Λυρή (ΟΦΚΑ Οδυσσέας Αγ Δημητρίου) 5.97, η ¨αννα Μόζα (Αίολος Μακεδονίας) 5.69μ και η Ευγενια Σχίζα (ΑΟ Τρίτων Χαλκίδας) με 5.64μ. 

Ο Γιώργος Σπανουδάκης (ΓΣ Ηλιούπολης) με επίδοση 2.02.52 που ήταν η καλύτερη από τις τρεις προκριματικές σειρές στα 800μ και οι Κώστας Παπαδημητρίου (Εθνικός ΓΣ) 2.02.79 και Θόδωρος Βλάχος (ΑΟ Πέλοψ) 2.03.15 μαζί με τους υπόλοιπους που προκρίθηκαν θα διεκδικήσουν τα μετάλλια στον απογευματινό τελικό.

Στον προκριματικό των 800μ έγιναν επίσης τρεις σειρές και τις καλύτερες επιδόσεις με τις οποίες προκρίθηκαν για τον τελικό πέτυχαν η Νέλλυ Φλουτάκου (ΣΑΚΑ) 2.18.42, η Μαρία Σταυριανού (Παγχιακός ΓΣ) 2.18.56 και Ιουλιάνα Ρούσσου με 2.19.09. 

Χαλαρά και για να περάσουν το όριο πρόκρισης στο άλμα σε ύψος (1.88μ) Αντρέα Μίτα (ΕΥ Ζην Πρέβεζας), Γιώργος Μανωλόπουλος (Σπαρτιακός ΓΣ)και Πασχάλης Γενίκης όλοι με1.88μ.ανανέωσαν το ρεντεβού τους για τον απογευματινό τελικό και τη διεκδίκηση της νίκης.   

Άνεμος ορίων στα 200 μέτρα 

Στα 200μ των ανδρών διεξήχθησαν 8 προκριματικές σειρές με τους αθλητές να διεκδικούν την πρόκριση στις τελικές σειρές αλλά και την επίτευξη ή την επιβεβαίωση των ορίων για το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα της κατηγορίας. Οι οκτώ πρώτοι των προκριματικων έκαναν καλύτερη επίδοση απ΄΄ο το όριο που είναι 22.45. Έτσι λοιπόν Βασίλης Κυριακίδης (ΓΣ Γλυφάδας 21.83 (+3,3), Πέτρος Παπαγιάννης (Βιτσέντζος Κορνάρος (22.19 (+3,0), Βασίλης Μήλιος (Ελ Βενιζέλος) 22.21 (+3,0), Στέλιος Γιαγκίτσης (Ολυμπιάδα Κηφισιάς) 22.24 (+2,1), Παναγιώτης Κεσκινίδης (Πολυνίκης Ορεστιάδας) 22.34 (+1,6), Λεωνίδας Λεοντιάδης (ΓΣ Κερατσινίου) 22.38 (+1,7) και Οδυσσέας Βρυσιώτης (ΑΕ Λάρισας) 22.43 (+1,2). Να σημειώσουμε πάντως ότι το όριο έχουν πετύχει σε άλλες διοργανώσεις οι Αντωνίου, Τάσσης, Κυριακίδης, ΒρυσιώτηςΤζιαμπίρης και Γιαγκίτσης. Όπως φαίνεται η κατάσταση θα ξεκαθαρίσει στις απογευματινές τελικές σειρές που αναμένεται να γίνει ένας απόυς πιο εντυπωσιακούς αγώνες.   

Σε αντίθεση με τα 200μ των ανδρών σε αυτό των 200μ των γυναικών οι επιδόσεις των αθλητριών από τις εννέα προκριματικές σειρές ήταν… μακράν του ορίου που είναι 25.20. Οι καλύτερες λοιπόν στον προκριματικό ήταν η Ήβη-Φανή Σενκάλα (Πήγασος Αγ Δημητρίου) που τερμάτισε σε 25.46 και είχε ήδη πετύχει καλύτερη επίδοση από το όριο σε άλλους αγώνες (σχολικούς), η Κατερίνα Σχοινοχωρίτη (Αριστέας Αργους) 25.48 (+3,6), Ανδριάννα Βουγά (Παναχαϊκή 25.64 (+2,1), η Ελένη Αργυροπούλου (Πελασγός Λάρισας) 25.68 και Μαρία Αναστασιάδου (Ολυμπιακή Δομή) 25.81 η οποία επίσης έχει καλύτερη επίδοση από το όριο από άλλης διοργάνωση. ¨οπως στο 200άρι ανδρών έτσι και στο γυναικών αναμένονται έντονος συναγωνισμός στις απογευματινές τελικές σειρές.   

Ο Γιάννης Γκάρτσιος (ΓΣ Κηφισιάς) πέτυχε την καλύτερη επίδοση στον προκριματικό του μήκους με 6.72μ (+2,40 με τον Νίκο Γάταλο  (ΓΕ Νάουσας) 6.66μ (+2,3) και Απόστολο Γρηγορίου (ΓΣ Βόλου) 6.60 να το ακολουθούν. 

Στον προκριματικό του ακοντισμού οι δύο αθλητές που έχουν ήδη το όριο στο αγώνισμα προκρίθηκαν για τον τελικό με τον Αλέξανδρο Γρηγοριάδη (ΣΚΑ Δράμας) να πετυχαίνει βολή 64.73 και ο Αντώνης Πολυμέρου(ΑΣΣ Αλέξανδρος Μακεδονιας) 57.98 ενώ ο Μανώλης Σφακάκης (ΟΦΗ) σημείωσε 53.72μ   

Οι τέσσερις αθλήτριες που έχουν ήδη τα όρια στη σφυροβολία είναι αυτές που πέτυχαν τις καλύτερες επιδόσεις στον προκριματικό και θα αγωνιστούν για την νίκη στον απογευματινό τελικό. Η Βαλεντίνα Δρακοπούλου (ΓΣ Αρκαδίας) είχε βολή στα 56.66μ, η Παρασκευή Πουλλή (ΑΓΕΣ Κάμειρος) 54.09μ (η μόνη στην πεπεντάδα που δεν έχει το όριο) η Αδαμαντία Φραντζεσκάκη (Ελ Βενιζέλος) 53.93μ, Η Αφροδίτη Τζατζιμάκη (Ελ Βενιζέλος 53.43 και η Ελένη Φιλίππου (Ζεύς Τρικάλων) 53.29 θα είναι στον συναρπαστικό τελικό. 

Στον προκριματικό της δισκοβολίας προκρίθηκαν μεταξύ των άλλων οι Νίκος Λυμπερόπουλος (ΓΣ Αρκαδίας) με επίδοση 50.94μ, Χρήστος Παπαδόπουλος (Φίλιππος Γιαννιτσών) 50.79 και Πάυλος Τζαμτζής (ΓΣ Μανδρών) 48.23μ. 

ΑΝΑΛΥΤΙΚΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ

*** Τους αγώνες μπορείτε να τους παρακολουθείτε σε ζωντανή σύνδεση από το κανάλι του ΣΕΓΑΣ στο Yutube καθώς και live αποτελέσμτα στην εφαρμογή Roster Athletics για τάμπλετ και κινητά

2η ημέρα πρωΙνό πρόγραμμα 

ΩΡΑΑΓΩΝΙΣΜΑΚΑΤΗΓΟΡΙΑ μ και η ΟΡΙΟ
08.0010.000 μ. ΒΑΔΗΝ    ΑΝΔΡΩΝΤΕΛΙΚΟΣ
08.15ΣΦΥΡΟΒΟΛΙΑΓΥΝΑΙΚΩΝΑΓΩΝΑΣ ΕΠΙΛΟΓΗΣ (Βοηθητικό)50.00 μ.
09:00ΣΦΑΙΡΟΒΟΛΙΑ (A΄ Γκρουπ)ΓΥΝΑΙΚΩΝΑΓΩΝΑΣ ΕΠΙΛΟΓΗΣ (Βοηθητικό)13.00 μ.
09.30ΜΗΚΟΣ (Α΄+Β΄  Σκάμμα)ΓΥΝΑΙΚΩΝΑΓΩΝΑΣ ΕΠΙΛΟΓΗΣ5.55 μ.
09.30ΥΨΟΣ (Α΄ Γκρουπ)ΑΝΔΡΩΝΑΓΩΝΑΣ ΕΠΙΛΟΓΗΣ1.88 μ.
09.30ΕΠΙ ΚΟΝΤΩ (Α΄ Γκρουπ)ΓΥΝΑΙΚΩΝΑΓΩΝΑΣ ΕΠΙΛΟΓΗΣ3.50 μ.
 09.30400 μ. ΕΜΠ.ΑΝΔΡΩΝΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΟΣ
09:45ΔΙΣΚΟΒΟΛΙΑΑΝΔΡΩΝΑΓΩΝΑΣ ΕΠΙΛΟΓΗΣ (Βοηθητικό)45.00 μ.
09.55400 μ. ΕΜΠ.ΓΥΝΑΙΚΩΝΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΟΣ
10:00ΣΦΑΙΡΟΒΟΛΙΑ (Β΄ Γκρουπ)ΓΥΝΑΙΚΩΝΑΓΩΝΑΣ ΕΠΙΛΟΓΗΣ (Βοηθητικό)13.00 μ.
10.15ΕΠΙ ΚΟΝΤΩ (Β΄ Γκρουπ)ΓΥΝΑΙΚΩΝΑΓΩΝΑΣ ΕΠΙΛΟΓΗΣ3.50 μ.
10.15800 μ.ΑΝΔΡΩΝΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΟΣ
10.15ΥΨΟΣ (Β΄ Γκρουπ)ΑΝΔΡΩΝΑΓΩΝΑΣ ΕΠΙΛΟΓΗΣ1.88 μ.
10.35800 μ.ΓΥΝΑΙΚΩΝΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΟΣ
11.00ΜΗΚΟΣ (Α΄+Β΄ Σκάμμα)ΑΝΔΡΩΝΑΓΩΝΑΣ ΕΠΙΛΟΓΗΣ6.60 μ.
11.00200 μ.ΑΝΔΡΩΝΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΟΣ
11.00ΑΚΟΝΤΙΣΜΟΣΑΝΔΡΩΝΑΓΩΝΑΣ ΕΠΙΛΟΓΗΣ (Βοηθητικό)52.00 μ.
11.35200 μ.ΓΥΝΑΙΚΩΝΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΟΣ