Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Κ18 στη μνήμη «Βασίλη Σεβαστή» 1η ημέρα πρωινό πρόγραμμα

Στη μνήμη του Βασίλη Σεβαστή (πρώην προέδρου και γενικού γραμματέα του ΣΕΓΑΣ επί σειρά ετών που έφυγε από κοντά μας στις 8 Απριλίου 2021) είναι αφιερωμένο το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα ανδρών και γυναικών Κ18 που διεξάγεται στο Πανθεσσαλικό Στάδιο στο Βόλο σήμερα Σάββατο 18 και ολοκληρώνεται την Κυριακή 19 Ιουνίου.

Με χαρακτηριστικό την πολύ μεγάλη συμμετοχή αθλητριών και αθλητών – 1350 συνολικά –  από συλλόγους όλης της χώρας οι οποίοι άρχισαν τις διήμερες προσπάθειές τους σήμερα πρώτη ημέρα του πρωταθλήματος με τον πρωϊνό προκριματικό κύκλο αγωνισμάτων σύμφωνα με το πρόγραμμα .

Η αυλαία του πρωταθλήματος άνοιξε με τον προκριματικό της δισκοβολίας γυναικών με την Μαρίνα Μίχαλου (ΓΣ Αρκαδίας) να σημειώνει την καλύτερη επίδοση με 38.28 και τις Ανδριάννα Φιλιππίδου (ΑΣΣ Αλέξανδρος Μακεδονίας) 37.71μ και την Αλεξάνδρα Τσέρνοβα 37.22  να κλείνουν την τριάδα των προκριματικών στον οποίο αγωνίστηκαν συνολικά σε δύο γκρουπ 30 αθλήτριες.

Στα 110μ εμπόδια ανδρών διεξήχθησαν πέντε προκριματικές σειρές με τον Αλεξάντρ Μπέσσοννυ (ΦΓΣ Σπάρτης) να σημειώνει την καλύτερη επίδοση με 14.25 δείχνοντας την καλή του αγωνιστική κατάσταση με την πρώτη του κούρσα. Τον ακολουθήσαν ο Θανάσης Κοτταρίδης (ΣΑΚΑ) 14.54 και ο Νίκος Τσώνης 14.77 (ΑΟ Παλ Φαλήρου) με 14.77.

Στον προκριματικό της σφαιροβολίας ανδρών τις καλύτερες επιδόσεις πέτυχαν ο Νίκος Δαρβίρας (Πήγασος Αγ Δημητρίου) 16.94, ο Δημήτρης Αντωνάτος (ΓΕ Κεφαλληνίας) 16.15 και ο Κλέβις Μεράι 16.1

Στα 100μ με εμπόδια των γυναικών Κ18 έγιναν τέσσερις προκριματικές σειρές με τις Ελένη-Μαρία Βιδούρη (Αθλητική Ακαδημία Άτλας Βόλου) 14.03 (+2), Ιωάννα-Χριστίνα Τσώνη (ΑΣ Κολεγίου) 14.28 (+2) και Μάρθα Νεαμονίτη (Ολυμπιάδα Χίου) 14.36 (+1) να σημειώνουν τιςκαλύτερες επιδόσεις. 

Ο Κώστας Σαραντόπουλος (ΣΑΚΑ) πέτυχε την καλύτερη επίδοση στα προκριματικά των 400μ με 51.44 και τους Πέτρο Παπαγιάννη (Βιτσέντζος Κορνάρος) 51.76 και Λεωνίδα Λεοντιάδη (ΓΣ Κερατσινίου) 51.98 να τον ακολουθούν. 

Στον προκριματικό του τριπλούν από τα δύο γκρουπ ο Απόστολος Γρηγορίου (ΓΣ Βόλου) με 14.06 πέτυχε την καλύτερη επίδοση Γιάννης Γκάρτσιος (ΓΣ Κηφισιάς) 13.96, και Νίκος Γάταλος (ΓΕ Νάουσας) με13.79 ήταν οι επόμενοι. 

Τα 100μ των ανδρών Κ18 διεξήχθησαν σε 8 προκριματικές σειρ΄ς. Ο Χαρίτων Τάσσης (ΝΓΣ Ηρακλής Θεσ/νικης) πέτυχε την καλύτερη επίδοση από ολους τους συναθλητές του με 10.73 (+1,5) και παράλληλα μαζί με τους Νικήτα-Ραφαέλ Μπούρα (ΑΟ Κάλλιστος) 10.84 (+1,1) Βασίλη Μήλιο (ΓΣ ΕΛ Βενιζέλος) 10.85 (+2,5)   Οδυσσέα_Ταξιάρχη Βρυσιώτη (ΑΕ Λάρισας) 10.93 ήταν οι αθλητές που πέτυχαν χρόνους κάτω από τα 11 δευτερόλεπτα και αναμένεται να πρωταγωνιστούν στον απογευματινό τελικό.

Στον ακοντισμό οι αθλήτριες γι την πρόκρισή τους στον τελικό αγωνίστηκαν σε δύο γκρουπ. Από τα δύο γκρουπ τις καλύτερες επιδόσεις σημείωσαν: Γεωργία-Θεοφανία Κατσαρού (ΓΣ Ωρωπίων) 45.79, Μελίνα Κέντρο (Πανιώνιος) 44.45, Καλλιόπη Μεϊμάρη 44.14, Φωτεινή-Παρασκευή Κεπενέκου 43.83 και Αποστολία Ματσέλα (ΓΣ Γλυφάδας) 42.97.

Εννέα προκριματιικές σειρές έγιναν στα 100μ γυναικών από τις οποίες τις καλύτερες επιδόσεις σημείωσαν η Κασσάνδρα Γρηγοριάδη (ΣΚΑ) 12.17 (+2,6), Βεατρίκη-Καλυψώ Ντούγκου (ΑΣ Ρήγας) 12.24, ΑΝδριάννα Βουγά 12.31.

Στο άλμα σε ύψος γυναικών οι τρεις με την καλύτερη επίδοση αθλήτριες του προκρματικού ήταν οι Νικολέτα Μιχαηλίδου (ΑΣΣ Αλέξανδρος Μακεδονίας) 1.65μ, Ναταλία Ράπτη (Πρωτέας Ηγουμενίτσας) 1.65 και Δέσποινα-Δανάη Ελληνούδη επίσης με 1.65. 

Πλήρη αποτελέσματα από το πρωϊνό πρόγραμμα 

Το απογευματινό πρόγραμμα περιλαμβάνει τελικούς των αγωνισμάτων σύμφωνα με το παρακάτω πρόγραμμα.

16.06.2022 ΝΕΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ Α΄ ΗΜΕΡΑ : ΑΠΟΓΕΥΜΑ – ΣΑΒΒΑΤΟ18  ΙΟΥΝΙΟΥ  2022 

ΩΡΑΑΓΩΝΙΣΜΑΚΑΤΗΓΟΡΙΑ
16:45ΣΦΥΡΟΒΟΛΙΑΑΝΔΡΩΝΤΕΛΙΚΟΣ (Βοηθητικό)
17.30ΕΠΙ ΚΟΝΤΩΑΝΔΡΩΝΤΕΛΙΚΟΣ
17:50110 μ. ΕΜΠ.ΑΝΔΡΩΝΤΕΛΙΚΕΣ ΣΕΙΡΕΣ
18.00ΤΡΙΠΛΟΥΝΑΝΔΡΩΝΤΕΛΙΚΟΣ
18:10100 μ. ΕΜΠ.ΓΥΝΑΙΚΩΝΤΕΛΙΚΕΣ ΣΕΙΡΕΣ
18.35100 μ.ΑΝΔΡΩΝΤΕΛΙΚΕΣ ΣΕΙΡΕΣ
18:45ΔΙΣΚΟΒΟΛΙΑΓΥΝΑΙΚΩΝΤΕΛΙΚΟΣ (Βοηθητικό)
18.45ΣΦΑΙΡΟΒΟΛΙΑΑΝΔΡΩΝΤΕΛΙΚΟΣ (Βοηθητικό)
18:55100 μ.ΓΥΝΑΙΚΩΝΤΕΛΙΚΕΣ ΣΕΙΡΕΣ
19.00ΥΨΟΣΓΥΝΑΙΚΩΝΤΕΛΙΚΟΣ
19:15400 μ.ΑΝΔΡΩΝΤΕΛΙΚΕΣ ΣΕΙΡΕΣ
19:30400 μ.ΓΥΝΑΙΚΩΝΤΕΛΙΚΕΣ ΣΕΙΡΕΣ
19.30ΤΡΙΠΛΟΥΝΓΥΝΑΙΚΩΝΤΕΛΙΚΟΣ
19:501.500 μ.ΑΝΔΡΩΝΤΕΛΙΚΟΣ (Α’ & Β’)
20:101.500 μ.ΓΥΝΑΙΚΩΝΤΕΛΙΚΟΣ (Α’ & Β’)
20:302.000 μ. Φ.Ε.ΑΝΔΡΩΝΤΕΛΙΚΟΣ
20:45ΑΚΟΝΤΙΣΜΟΣΓΥΝΑΙΚΩΝΤΕΛΙΚΟΣ (Βοηθητικό)
20:452.000 μ. Φ.Ε.ΓΥΝΑΙΚΩΝΤΕΛΙΚΟΣ
21:004 Χ 100 μ.ΑΝΔΡΩΝΤΕΛΙΚΕΣ ΣΕΙΡΕΣ
21:254 X100 μ.ΓΥΝΑΙΚΩΝΤΕΛΙΚΕΣ ΣΕΙΡΕΣ
21:505.000 μ. ΒΑΔΗΝΓΥΝΑΙΚΩΝΤΕΛΙΚΟΣ

*** Τους αγώνες μπορείτε να τους παρακολουθείτε σε ζωντανή σύνδεση από το κανάλι του ΣΕΓΑΣ στο Yutube   Ε Δ Ω καθώς και live αποτελέσμτα στην εφαρμογή Roster Athletics για τάμπλετ και κινητά.