Πανελλήνιο πρωτάθλημα συνθέτων Κ18 και Κ23. Συμμετοχές

Το ερχόμενο Σαββατοκύριακο (4-5/6) οι αθλήτριες και οι αθλητές των συνθέτων αγωνισμάτων, οι επταθλήτριες και οι δεκαθλητές, των κατηγοριών Κ18 και Κ23 θα αναμετρηθούν στο πανελλήνιο πρωτάθλημα που θα διεξαχθεί στο Παμπελοποννησιακό στάδιο της Πάτρας.

Σύμφωνα με τις δηλώσεις συμμετοχής των συλλόγων και την επεξεργασία από την οργανωτική επιτροπή του πρωταθλήματος δίνονται σήμερα στη δημοσιότητα οι συμμετέχουσες και οι συμμετέχοντες στα αντίστοιχα πρωταθλήματα και σύμφωνα πάντα με την προκήρυξη που έχει εκδώσει ο ΣΕΓΑΣ.

Αναμένεται να αγωνιστούν 55 αθλήτριες και αθλητές και αναλυτικά 25 γυναίκες στην κατηγορία Κ18, 11 στην κατηγορία Κ23, 12 άνδρες στην κατηγορία Κ18 και 7 στην Κ23.

Τα σύνθετα αποτελούν αγωνίσματα που περιλαμβάνονται στο πρόγραμμα των αντίστοιχων πρωταθλημάτων για το 2022 όπως και η βαθμολογία για την ανάδειξη των πρωταθλητών συλλόγων.

Το δίδυμο των νικητριών του περσινού πρωταθλήματος Κ23 Μαργαρίατα Τσουκαλά (Απόλλων Πύργου) και Πασχαλίνα Παπαδοπούλου (ΓΣ Λαγκαδά) που μετά από έντο συναγωνισμό για τη νίκη και με διαφορά τριών βαθμών 5.096 με 5.093 βαθμούς αντίστοιχα, θα είναι παρούσες και στο φετινό πρωτάθλημα που μαζί με τις υπόλοιπες αθλήτριες υπόσχονται έντονο συναγωνισμό.

Στην αντίστοιχη κατηγορία των ανδρών Κ23 ο τρίτος του πεερσυνού πρωταθλήματος Επαμεινώνδας Γεωργακόπουλος (Απόλλων Πύργου) αναμένεται να πρωταγωνιστήσει με τον Θανάση Παρασκευά (Πυγμή Ευόσμου) που ήταν 6ος στο πρωτάθλημα συνθέτων Α/Γ το 2021 καθώς και τους υπόλοιπους συμμετέχοντες.

Στις κατηγορίες Κ18 ανδρών και γυναικών όπου και οι περισσότερες συμμετοχές αναμένεται έντονος συναγωνισμός και δυνατές κόντρες για την κατάκτηση του τίτλου.

Οι αθλήτριες και οι αθλητές των συνθέτων, όπως και ο τίτλος του πρωταθλήματος, είναι πολυσύνθετα ταλέντα αφού αγωνίζονται αντιστοίχως σε επτά αγωνίσματα για το έπταθλο και σε δέκα για το δέκαθλο.

Αναλυτικά τα αγωνίσματα που διεξάγονται στους δύο κύκλους είναι:
Δέκαθλο
1η ημέρα: 100μ, άλμα σε μήκος, σφαιροβολία, άλμα σε ύψος, 400μ.
2η ημέρα: 110μ με Εμπόδια, δισκοβολία, άλμα επί κοντώ, ακοντισμός, 1.500μ.

Έπταθλο
1η ημέρα: 100μ με Εμπόδια, άλμα σε ύψος, σφαιροβολία, 200μ.
2η ημέρα: άλμα σε μήκος, ακοντισμός, 800μ.

Το ωρολόγιο πρόγραμμα:

Α’ Ημέρα, Σάββατο 4 Ιουνίου 2022
Πρωινή Περίοδος
Ώρα
έναρξης
ΑγώνισμαΚ23 Α-Γ
Κ18 Α-Γ
Αγώνι-σμαΠαρατηρήσεις
09:00100μ. με ΕμπόδιαK23 Γ1Σειρές
09:20100μ.K23 Α1Σειρές
09:40Άλμα σε ΎψοςK23 Γ2 
09:45100μ.K18 Α1Σειρές
10:00Άλμα σε ΜήκοςK23 Α2Σκάμμα 1
10:30Άλμα σε ΜήκοςK18 Α2Σκάμμα 2
11:10ΣφαιροβολίαK23 Α3 
11:10100μ. με ΕμπόδιαK18 Γ1Σειρές
11:30ΣφαιροβολίαK18 Α3 
11:55Άλμα σε ΎψοςK18 Γ2 
     
Απογευματινή Περίοδος
     
Ώρα
έναρξης
ΑγώνισμαΑ-ΓΚ23 Α-Γ
Κ18 Α-Γ
Αγώνι-σμαΠαρατηρήσεις
17:00Άλμα σε ΎψοςK23 Α4 
17:00ΣφαιροβολίαK23 Γ3 
18:35ΣφαιροβολίαK18 Γ3 
19:00Άλμα σε ΎψοςK18 Α4 
19:50400μ.K23 Α5Σειρές
20:00200μ.K23 Γ4Σειρές
20:10200μ.K18 Γ4Σειρές
21:00400μ.K18 Α5Σειρές
Β’ Ημέρα, Κυριακή 5 Ιουνίου 2022
Πρωινή Περίοδος
Ώρα
έναρξης
ΑγώνισμαΚ23 Α-Γ
Κ18 Α-Γ
ΑγώνισμαΠαρατηρήσεις
08:30110μ. με ΕμπόδιαΚ23 Α6Σειρές
09:00Άλμα σε ΜήκοςΚ18 – Γ1 
09:10ΔισκοβολίαΚ23 Α7 
09:40110μ. με ΕμπόδιαΚ18 Α6Σειρές
10:10ΑκοντισμόςΚ18 Γ6 
10:15Άλμα σε ΜήκοςΚ23 Γ5 
10:30ΔισκοβολίαΚ18 Α7 
10:45Άλμα Επί ΚοντώΚ23 Α8 
11:20ΑκοντισμόςΚ23 Γ6 
12:00Άλμα Επί ΚοντώΚ18 Α8 
     
Απογευματινή Περίοδος
     
Ώρα
έναρξης
ΑγώνισμαΚ23 Α-Γ
Κ18 Α-Γ
Αγώνι-
σμα
Παρατηρήσεις
17:30ΑκοντισμόςΚ23 Α9 
18:30ΑκοντισμόςΚ18 Α9 
18:30800μ.Κ18 Γ1Σειρές
19:00800μ.Κ18 Γ1Σειρές
19:101.500μ.Κ23 Α10Σειρές
19:401.500μ.Κ18 Α10Σειρές