Λεϊρία 2022: Ο Δημήτρης Τσίτσος κατέλαβε την τέταρτη θέση στον ακοντισμό

Ο Δημήτρης Τσίτσος αγωνίστηκε σήμερα στον ακοντισμό Ανδρών Κ23 στο Ευρωπαϊκό Κύπελλο Ρίψεων στη Λεϊρία, της Πορτογαλίας.

Ο αθλητής κατέλαβε την τέταρτη θέση με 74,39 μ. σε έναν αγώνα, που ήταν στα μέτρα και θα μπορούσε ακόμη και να τον κερδίσει. Ο τέταρτος πέρυσι στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Κ23 είχε ακόμη βολές στα 71,58 μ., 69,58 μ., 73,12 μ., 73,00 μ. και 73,54 μέτρα. Ο Τσίτσος, ο  οποίος για αρκετή ώρα στη διάρκεια του αγώνα ήταν στην τρίτη θέση, ξεκίνησε τη χρονιά την περασμένη εβδομάδα με βολή στα 77,44 μ. κι έδειξε πως έχει το περιθώρια να στείλει μακριά φέτος το ακόντιο. Το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε ο Γάλλος Τουπάι με 77,21 μ. και ακολούθησαν οι Ράμος (76,48 μ.) και Χέρζεγκ (74,87 μ.).

Η Χρυσούλα Αναγνωστοπούλου πραγματοποίησε τον δεύτερο αγώνα της στη σεζόν και τον συνδύασε με βολή στα 56,71 μ., επίδοση που της έδωσε την 11η θέση Α΄γκρουπ δυναμικότητας της δισκοβολίας και την 13η στο σύνολο.

Η έμπειρη αθλήτρια δεν κατάφερε να πετύχει βολές πάνω από τα 58,00 μ. και να διεκδικήσει μια καλύτερη θέση στην κατάταξη. Τα μετάλλια του αγώνα έκλεισαν με βολές πάνω από τα 60,00 μέτρα. Νικήτρια  ήταν η Οσάκουε (Ιταλία) με 61,56 μ., δεύτερη η Πέντερσεν (Δανία) με 61,23 μ. και τρίτη η Κα (Πορτογαλία) με 60,74 μέτρα.

Ο Τάσος Λατιφλάρι και ο Οδυσσέας Μουζενίδης αγωνίστηκαν στο β΄γκρουπ της σφαιροβολίας και ολοκλήρωσαν τον αγώνα τους με βολές στα 18,97 μ. και 18,70 μ., αντίστοιχα. Ο Λατιφλάρι κατέλαβε την 16 θέση στο σύνολο των δύο γκρουπ και ο Μουζενίδης την 18η. Οι επιδόσεις στην κορυφή κυμάνθηκαν σε αρκετά καλό επίπεδο με τον Ζέιν Γουέιρ (Ιταλία) να επικρατεί με 21,99 μ., τον Νικ Πόντζιο (Ιταλία) να ακολουθεί με 21,83 μ. και τον Νορβηγό Τόμσεν να είναι τρίτος με 20,63 μέτρα.

Ο Αννίβας Οικονόμου κατέλαβε την ένατη θέση στη σφαιροβολία Ανδρών Κ23 με βολή στα 16,49 μέτρα. Ο αθλητής βρέθηκε πολύ κοντά στο ατομικό του 16,53 μ., που πέτυχε την περασμένη εβδομάδα στο Ηράκλειο της Κρήτης. Ο Οικονόμου είχε ακόμη έγκυρες βολές στα 16,12 μ. και 16,45 μέτρα.

Η Σταυρούλα Κοσμίδου συμμετείχε στο β΄ γκρουπ σφυροβολίας και κατέλαβε την ένατη θέση με προσπάθεια στα 59,56 μέτρα και την 22η στο σύνολο των δύο γκρουπ. Η αθλήτρια δεν μπόρεσε να βρει βολές πάνω από τα 60,00 μ., που θα ήταν ικανές να της δώσουν ένα καλύτερο πλασάρισμα.

Καλή παρουσία πραγματοποίησε η Αφροδίτη Τζατζιμάκη στη σφυροβολία Γυναικών Κ23. Η 17χρονη αθλήτρια παρότι δεν έχει εμπειρία από ανάλογες διοργανώσεις κατάφερε να κινηθεί κοντά στις επιδόσεις της. Η νεαρή έστειλε στη σφύρα στα 53,21 μ. ενώ είχε όλες τις βολές της πάνω από τα 50 μέτρα. Η αθλήτρια την περασμένη εβδομάδα στη διοργάνωση της Κρήτης πέτυχε 55,38 μέτρα.

Η Σοφία Κεσσίδη αγωνίστηκε στην δισκοβολία Γυναικών Κ23, στην πρώτη της σεζόν στην κατηγορία. Η 20χρονη αθλήτρια κατέλαβε την 15η θέση στη δισκοβολία με 46,95 μ. σε έναν αγώνα όπου είχε την ευκαιρία να συναγωνιστεί αθλήτριες που θα συναντήσει και στο μέλλον.