Πολύ καλή εμφάνιση από τον Παπαστεργίου στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα ομάδων βάδην (vid)

Με πολύ καλό τρόπο ξεκίνησε για την ελληνική μας ομάδα το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Ομάδων βάδην στο Μουσκάτ του Ομάν.

Ο Ανδρέας Παπαστεργίου αγωνίστηκε στα 10χλμ. βάδην Ανδρών Κ20 και πραγματοποίησε πολύ καλή παρουσία. Ο αθλητής του Θανάση Δεληγιάννη τερμάτισε στην 14η θέση του αγωνίσματος με 47.22, σε έναν αγώνα με πολλές δυσκολίες. Η υψηλή θερμοκρασία, η υγρασία, αλλά και οι πολλές υψομετρικές διαφορές δεν άφησαν πολλά περιθώρια στους μετέχοντες να κυνηγήσουν επιδόσεις που θα ήθελαν. Ο αθλητής μας προσπάθησε στο μεγαλύτερο μέρος της απόστασης να ακολουθήσει το ρυθμό και να κυνηγήσει μια θέση στην πρώτη 16αδα.

Νικητής του αγώνα αναδείχθηκε ο  Κινέζος Χόνγκριν Βανγκ με 44.06 και ακολούθησαν μαζί ο Ντιέγκο Τζιανπάολο (Ιταλία) με 44.14 και τρίτος ο Γιου Ζενγκ (Κίνα) με τον ίδιο χρόνο.

Ο Ινδός Άμιτ προηγούνταν στο μεγαλύτερο μέρος της διαδρομής, ωστόσο λίγα μόλις μέτρα πριν το φινάλε, ακυρώθηκε από τους κριτές κι έτσι έχασε την ευκαιρία για διάκριση.