Ολυμπιακοί Αγώνες: Παγκόσμιο ρεκόρ στα στα 400 μ. εμπ., νίκη Ντε Γκρας στα 200 μ.

Το πρόγραμμα της έκτης ημέρας των Ολυμπιακών Αγώνων, μπορεί να μην είχε ελληνική συμμετοχή, ωστόσο είχε φοβερές επιδόσεις από τους αστέρες του παγκόσμιου στίβου.

Αναμφίβολα κορυφαία στιγμή της ημέρας και μία από τις σημαντικότερες της διοργάνωσης ήταν το παγκόσμιο ρεκόρ στα χαμηλά εμπόδια γυναικών. Εκεί η Σίντνεϊ Μακλάφλιν (ΗΠΑ) διένυσε την απόσταση σε 51.46 και βελτίωσε το δικό της ρεκόρ, το οποίο ήταν 51.90 από τις 27 Ιουλίου. Εξαιρετικό αγώνα έκανε και η Νταλάιλα Μουχάμαντ με 51.58, επίδοση κάτω από το προηγούμενο παγκόσμιο ρεκόρ, αλλά και η Φέμκε Μπολ που τερμάτισε τρίτη με 52.03 και σημείωσε ρεκόρ Ευρώπης, βελτιώνοντας το ρεκόρ της σπουδαίας Ιουλία Πετσόνκινα, το οποίο ήταν με 52.34 από τις 8 Αυγούστου του 2003.

Στον Αντρέ Ντε Γκρας πήγε το πρώτο χρυσό στα 200 μ., στην μετά Γιουσέιν Μπολτ εποχή. Ο Καναδάς έκανε εξαιρετική κούρσα και τερμάτισε πρώτος σε 19.62 (-0,5) κάνοντας δύο τα μετάλλια του στη διοργάνωση, αφού ήταν δεύτερος πριν πέντε χρόνια στην Βραζιλία. Ο αθλητής έκοψε την φόρα των Αμερικανών, που ήλπιζαν να επιστρέψουν στη κορυφή του αγωνίσματος για πρώτη φορά από το 2004. Το ασημένιο μετάλλιο κατέκτησε ο Κένεθ Μπέντναρεκ (ΗΠΑ) με 19.68 και τρίτος ο Νόα Λάιλς (ΗΠΑ) με 19.74.

Στα 800 μ. των ανδρών ο Εμάνουελ Κιπκουρούι Κορίρ (Κένυα) διένυσε την απόσταση σε 1.45.06 και άφησε στη δεύτερη θέση τον Φέργκιουσον Τσέρουϊγιοτ Ρότιτς (Κένυα) με 1.45.23 και στην τρίτη τον Πάτρικ Ντόμπεκ (Πολωνία) με 1.45.39, που έγινε ο πρώτος Ευρωπαίος που ανεβαίνει στο βάθρο των νικητών στην απόσταση, από το 2004 κι έπειτα.

Ο Πάβελ Φάιντεκ (Πολωνία) κατάφερε αυτή τη φορά να ανέβει στο βάθρο των νικητών έστω κι αν δεν κρέμασε στο στήθος του το χρυσό μετάλλιο. Ο αθλητής με την κορυφαία επίδοση στον κόσμο είχε καλύτερη βολή στα 81,53μ., που δεν ήταν αρκετή να του χαρίσει στην κορυφή. Αυτή ανήκει από σήμερα τον συμπατριώτη του Βόιτσεκ Νοβίτσκι με 82,52 μ., στον αθλητή που ήταν τρίτος το 2016. Το ασημένιο μετάλλιο κατέκτησε ο Έιβιντ Χένρικσεν (Νορβηγία) με 81,58 μέτρα.