Ευρωπαϊκό Κ20: Ο Μπουζάκης στην έκτη θέση στη δισκοβολία

Ο Κώστας Μπουζάκης ήρθε να προσθέσει μία ακόμη καλή εμφάνιση για την ελληνική ομάδα στο φινάλε του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος K20 στο Ταλίν.

Ο αθλητής από την Κρήτη κατέλαβε την έκτη θέση στον τελικό της δισκοβολίας με προσπάθεια στα 56,77 μ., από την τέταρτη βολή του. Ο αθλητής του Γιώργου Μήλιου είχε ακόμη έγκυρες βολές στα 54,93 μ., 55,31 μ., 56,77 μ. και 55,26 μέτρα. Ο νεαρός αθλητής έχει ατομικό ρεκόρ 58,24 μ. από το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Κ20 της Θεσσαλονίκης. Νικητής στο αγώνισμα ήτα ο Λιθουανός Μαϊκόλας Αλέκνα, γιος του σπουδαίου δισκοβόλου Βιργκίλιους Αλέκνα, ο οποίος έστειλε το δίσκο στα 68,00 μέτρα. Το ασημένιο μετάλλιο πήγε στον Γερμανό Ζίμερμαν με 61,55 μ. και τον Λευκορώσο Πούχκο με 61,06 μέτρα.

Η εθνική μας ομάδα των Ανδρών αποτελούμενη, όπως και στον προκριματικό, από τους Μίλιο, Καριοφύλλη, Καμπίτση και Παναγιωτόπουλο τερμάτισε στην όγδοη θέση στον τελικό της 4Χ100 μ. με 41.44. Οι νεαροί ολοκλήρωσαν έτσι επιτυχημένα την παρουσία τους στη διοργάνωση, αφού πέτυχαν τον αρχικό στόχο, που ήταν η πρόκριση στον τελικό.

Η Ιωάννα Πασπαλιάρη εκπροσώπησε τη χώρα μας στα 5.000 μ. κι έτρεξε στην δεύτερη τελική σειρά εκεί όπου τερμάτισε στην ένατη θέση με 17.21.46. Η αθλήτρια παρά το γεγονός ότι στο μεγαλύτερο μέρος ήταν στο δεύτερο γκρουπ αθλητριών, βρήκε τις δυνάμεις και κέρδισε κάποιες θέσεις τερματίζοντας τελικά ένατη.