Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Κ23: Ο Πανταζής στην πέμπτη θέση του τριπλούν

Διαφορετικά απ’ ότι είχε προγραμματίσει εξελίχθηκε ο τελικός του τριπλούν για τον Ανδρέα Πανταζή, που ολοκλήρωσε νωρίτερα από ότι θα ήθελε την παρουσία του, στην τελευταία ημέρα του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος Κ23 στο Ταλίν.

Ο αθλητής του Δημήτρη Βασιλικού υπέστη δυνατή κράμπα στην πέμπτη προσπάθεια και αποχώρησε από τον αγωνιστικό χώρο, φοβούμενος αρχικά για κάποιον τραυματισμό. Ο Πανταζής μέχρι εκείνη την ώρα είχε καλύτερο άλμα στα 16,12 μ., επίδοση που του έδωσε τελικά την πέμπτη θέση στον αγώνα. Ο 21χρονος ξεκίνησε τον αγώνα του με άλμα στα 16,04 μ., ήταν άκυρος στο δεύτερο έκανε 16,09 μ. στο τρίτο και 16,12 μ. στο τέταρτο άλμα. Ο “χάλκινος” το 2019 στο Ευρωπαϊκό Κ20 μπήκε στον αγώνα με ενοχλήσεις στο δικέφαλο, αποτέλεσμα πτώσης που είχε στη διάρκεια του ζεστάματος του προκριματικού του αγωνίσματος.
Αρκετά υψηλά κυμάνθηκε το επίπεδο σε ότι αφορά στα δύο πρώτα μετάλλια, με τον Αντρέα Νταλαβάλε (Ιταλία) να επικρατεί με 17,05 μ. και τον Γάλλο Χοντεμπάρ να ακολουθεί με 16,99 και νέο ατομικό ρεκόρ. Το χάλκινο μετάλλιο πήγε στον Γκογκόις με 16,65 μέτρα, επίδοση στις δυνατότητες του Έλληνα αθλητή.

Πολύ καλή ήταν η προσπάθεια της ομάδας 4Χ100 μ. των Γυναικών Κ23, που τερμάτισαν στη 10η θέση με 45.14. Οι Στέλλα Μιχαηλίδου, Παρασκευή Άνθη, Δήμητρα Τσουκαλά και Άρτεμις Αναστασίου έκαναν καλές αλλαγές και ολοκλήρωσαν με θετικό πρόσημο την παρουσία τους στη διοργάνωση. Η πρόκριση στον τελικό έκλεισε στα 44.64, επίδοση καλύτερη από το πανελλήνιο ρεκόρ (44.91) της κατηγορίας.

Στα 4Χ400 μ. των Ανδρών οι Σπύρος Δουκατέλης, Άρης Δρίτσας, Γιώργος Λαμπρόπουλος και Γιάννης Ντέτσικας διένυσαν την απόσταση σε 3.12.30 και κατέλαβαν την 12η θέση στο σύνολο.

Στη δεύτερη ημέρα του 10άθλου των Ανδρών, ο Αντώνης Ανδρέογλου πέτυχε 15.28 στα 110 μ. εμπ. και 40,76 μ. στη δισκοβολία και μετά τα επτά αγωνίσματα είναι στην 15η θέση με 5.268 βαθμούς. Ο Άγγελος Ανδρέογλου, παρότι ακυρώθηκε στα 400 μ. και έχασε τη ευκαιρία να διεκδικήσει ένα καλό διήμερο επέλεξε να συνεχίσει την προσπάθεια του μέχρι το τέλος. Ο αθλητής του Μάκη Ανδρέογλου τερμάτισε σε 15.08 στα 110 μ. εμπ. και έστειλε στα 34,57 μ. τη δισκοβολία και είναι 19ος με 4.423 βαθμούς.

Το πρόγραμμα της τέταρτης και τελευταίας ημέρας των αγώνων περιλαμβάνει τρεις τελικούς με ελληνικό ενδιαφέρον. Η Σπυριδούλα Καρύδη μετέχει στον τελικό του μήκους, η Αριάδνη Αδαμοπούλου στον τελικό του επί κοντώ και ο Δημήτρης Τσίτσος, στον τελικό του ακοντισμού.