Εξαιρετικές εμφανίσεις από τους αθλητές μας στο Βαλκανικό Κ20

Πολύ καλές εμφανίσεις πραγματοποίησαν οι αθλητές και αθλήτριες μας στην πρώτη ημέρα του Βαλκανικού Πρωταθλήματος Κ20 στην Κωνσταντινούπολη.

Ο Ορέστης Ντουσάκης για μία ακόμη φορά επιβεβαίωσε την καλή αγωνιστική του κατάσταση, αφού έστειλε τη σφύρα στα 78,07 μ. και κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στο αγώνισμα του. Ο αθλητής του Κωστή Παπαμαρκάκη βελτίωσε και το ατομικό του ρεκόρ, το οποίο ήταν 77,42 μ. από φέτος. Στο ίδιο αγώνισμα καλή παρουσία πραγματοποίησε και ο Θοδωρής Ζιώγας, που κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο με 74,46 μέτρα. Τον εαυτό του ξεπέρασε ο Νίκος Παναγιωτόπουλος στα 100 μ., που κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο με 10.52. Ο αθλητής έπιασε το όριο για τις δύο διοργανώσεις της κατηγορίας του, το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Κ20 και το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Κ20.
Ο Κώστας Γεννίκης μετά το όριο για το Ταλίν έπιασε το όριο και για το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Κ20, που θα γίνει στο Ναϊρόμπι. Ο αθλητής ήταν τρίτος στο αγώνισμα του με 18,36 μ., έξι εκατοστά πάνω από το όριο για το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Κ20. Το όριο για το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Κ20 πέτυχε σήμερα και η Αναστασία Ρέτσα, που ξεπέρασε τα 4,07 μ. στο επί κοντώ και παράλληλα κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στη διοργάνωση. Η νεαρή είχε από τον χειμώνα το όριο για το Ευρωπαϊκό Κ20, ενώ σήμερα μετά το 4,07 μ. δοκίμασε στα 4,15 μ., ύψος που θα είναι σε θέση να ξεπεράσει στο εγγύς μέλλον. Στο βαθρο των νικητριών ανέβηκαν οι δύο αθλήτριες μας, που αγωνίστηκαν στη δισκοβολία. Η Αρετή Φιλιππίδου ήταν δεύτερη με 49,55 μ. και η Σοφία Κεσσίδη τρίτη με 48,88 μέτρα. Τα δύο κορίτσια προετοιμάζονται για τις κορυφαίες διργανώσεις της κατηγορίας τους. Το χρυσό μετάλλια κατέκτησε στα 5.000 μ. ο Νίκος Σταμούλης που τερμάτισε σε 14.47.56 επίδοση κοντά στο ατομικό του 14.47.03. Για τρίτη φορά στη σεζόν, ο Πέτρος Παπιωάννου ξεπερνάει τον εαυτό του στα 1.500 μέτρα. Ο νεαρός σημείωσε σήμερα 3.53.34 και κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στην απόσταση.