Ολοκληρώνονται οι εμφανίσεις των αθλητών μας στις ΗΠΑ με καλά αποτελέσματα

Τις εμφανίσεις τους στους Κολεγειακούς Αγώνες ολοκληρώνουν σταδιακά οι αθλητές και αθλήτριες που εκπροσωπούν τα Πανεπιστήμια τους. Ηδη η Έλλη Ευτυχία Δεληγιάννη ξεχώρισε για μία ακόμη φορά, αφού διένυσε τα 800 μ.σε 2.05.38 στο Περιφερειακό Πρωτάθλημα που έγινε στο Τέξας και αφορούσε στη Δυτική Περιφέρεια.

Η αθλήτρια του Μιχάλη Αναγνώστου πλησίασε το δικό της πανελλήνιο ρεκόρ, το οποίο είναι 2.05.34 και προκρίθηκε στον σημερινό τελικό της απόστασης. Στόχος της Δεληγιάννη είναι η διάκριση στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Κ20, αλλά και μια καλή παρουσία στο Παγκόσμιο της ίδιας κατηγορίας. Στους αγώνες που έγιναν για την Ανατολική Περιφέρεια ο Αλέξης Προδανάς σημείωσε 68,07 μ. και κατέλαβε την τρίτη θέση, ενώ ο Γιώργος Κορακίδης 66,08 μ. και ήταν έβδομος. Και οι δύο αθλητές προκρίθηκαν για τον τελικό του ΝCAA. Για την ίδια διοργάνωση προκρίθηκε και ο Κώστας Ζάλτος, που ήταν δεύτερος στη σφυροβολία στην Δυτική Περιφέρεια, με 70,99 μ. επίδοση που αποτελεί ατομικό του ρεκόρ. Η Βασιλεία Σπύρου αυτή τη φορά δεν πήγε όσο καλά θα ήθελε, αφού διένυσε τα 1.500 μ. σε 4.30.84 και έμεινε στην 41η θέση στο σύνολο των σειρών. Παρολα αυτά η αθλήτρια έχει ως παρακαταθήκη για το υπόλοιπο της σεζόν, μια σειρά από εξαιρετικές εμφανίσεις σε 1.500 μ. και 3.000 μέτρα.