Πριβιλέτζιο και Αναγνώστου πρωταθλητές στα 10.000μ

Στις αθλητικές εγκαταστάσεις του Αγίου Κοσμά διεξήχθη την Κυριακή (16 Μαΐου) το αγώνισμα 10.000μ. Ανδρών – Γυναικών και  Κ23 το οποίο

περιλαμβάνεται στο πρόγραμμα των Πανελληνίων  Πρωταθλημάτων  Α-Γ και  Κ23 για το 2021.

Και στις δύο κατηγορίες ανδρών και γυναικών διεξήχθησαν δύο τελικές σειρές στις οποίες αγωνίστηκαν από κοινού άνδρες και άνδρες Κ23, γυναίκες και γυναίκες Κ23 αλλά η κατάταξη έγινε ξεχωριστά για κάθε ηλικιακή κατηγορία. Μια γενική και για όσους έχουν δικαίωμα συμμετοχής και στην μεγαλύτερη κατηγορία Α/Γ και μία για την Κ23 Α/Γ.

Επανάληψη του περσινού πρωταθλήματος στις πρώτες θέσεις του αγωνίσματος με την Γκλόρια Πριβιλέτζιο και τον Μάριο Αναγνώστου να κρατούν τους τίτλους τους ακόμη μια σεζόν.

Η Γκλόρια Πριβιλέτζιο (ΓΣ Γλυφάδας), προπονητής της ο Γιάννης Περήφανος, υπερασπίστηκε τον τίτλο της και επικράτησε χωρίς ιδιαίτερο πρόβλημα στον αγώνα των γυναικών τερματίζοντας σε 35.23.87 πλησιάζοντας το ατομικό της ρεκόρ που είχε πετύχει στο περσυνό πρωτάθλημα (35.11.94).

Στη δεύτερη θέση τερμάτισε η 21χρονη Καλλιόπη Σκαρπέτη (ΠΓΣ) με 36.17.44 και παράλληλα είναι και πρωταθλήτρια στην κατηγορία γυναικών Κ23.

Τρίτη στην γενική κατάταξη ήταν η Ειρήνη Τσουπάκη (ΓΣ Αμαρουσίου) και 2η στην κατηγορία γυναικών με επίδοση 36.30 ενώ τρίτη στην κατηγορία γυναικών η Μόσχα Μανούσου (ΑΟ Μυκόνου) με 36.33.95.

Στις γυναίκες Κ23 την τριάδα κλείνουν η Θεοφανία Μπαλλά (ΟΦΚΑ Οδυσσέας) 36.58.23 και η Ισμήνη Παναγιωτοπούλου (ΟΚΑ Καβάλας) 37.22.02.

• Στην Γενική κατάταξη γυναικών η τριάδα ήταν Πριβιλέτζιο, Σκαρπέτη, Τσουπάκη
  • Στις γυναίκες Κ23 Σκαρπέτη, Μπαλλά, Παναγιωτοπούλου.

Και στην κατηγορία ανδρών ο περσυνός πρωταθλητής Μάριος Αναγνώστου (Αναγέννηση Λαμίας) που γυμνάζεται με τον Σάββα Κουμπύρα, κράτησε τον τίτλο του στο αγώνισμα τόσο στην κατηγορία ανδρών όσο και στην κατηγορία ανδρών Κ23 τερματίζοντας το χρονόμετρο στα 30.00.14 επίδοση καλύτερη από το 30.05.00 που είναι το όριο για τους Πανευρωπαϊκούς Κ23 του καλοκαιριού που θα γίνουν στο Μπέργκεν.

Στις δύο πρώτες θέσεις της γενικής κατάταξης τερμάτισαν αθλητές της κατηγορίας Κ23 όπου εκτός από τον Αναγνώστου στη δεύτερη θέση ήταν ο Δημήτρης Τσάκαλος (ΓΣ Αμαρουσίου) με επίδοση 30.16.61 ενώ την τριάδα στην γενική κατάταξη κλείνει ο Κώστας Σταμούλης (ΓΑΣ Αγρινίου) 30.18.91.

Ο Τζουλιάνο Μάνγκο (ΑΟ Παλ Φαληρού) ήταν 3ος στην κατηγορία Κ23 με επίδοση 31.52.84

• Στην γενική κατάταξη Αναγνώστου, Τσάκαλος, Σταμούλης.