Στον Αγιο Κοσμά το Πανελλήνιο 10.000μ. Οι δηλώσεις συμμετοχής

Στις αθλητικές εγκαταστάσεις του Αγίου Κοσμά θα διεξαχθεί τελικά την ερχόμενη  Κυριακή (16 Μαΐου) το αγώνισμα 10.000μ. Ανδρών – Γυναικών και  Κ23 το οποίο

περιλαμβάνεται στο πρόγραμμα των Πανελληνίων  Πρωταθλημάτων  Α-Γ και  Κ23.

Αρχικά ο αγώνας ήταν προγραμματισμένος να διεξαχθεί στο Α’ Δημοτικό Στάδιο Αργυρούπολης «Γεώργιος Κοσικίδης» αλλά λόγω τεχνικών προβλημάτων που ενέσκηψαν την τελευταία στιγμή και χωρίς να φαίνεται ότι θα επιλύνονταν εγκαίρως, αποφασίστηκε η μεταφορά στις εγκαταστάσεις του Αγίου Κοσμά στην εμβέλεια του ίδιου Δήμου Αργυρούπολης-Ελληνικού.

Μετά την επεξεργασία των δηλώσεων συμμετοχής αναμένεται να πάρουν μέρος 36 αθλητές στην κατηγορία ανδρών οι οποίοι θα αγωνιστούν σε δύο σειρές και 30 αθλήτριες στην κατηγορία γυναικών οι οποίες θα αγωνιστούν σε μία σειρά.

Σύμφωνα με τις δηλώσεις συμμετοχής αναμένεται μεταξύ των άλλων να πάρουν μέρος στους άνδρες οι: Μάριος Αναγνώστου (Αναγέννηση Λαμίας), Κώστας Σταμούλης (ΓΕ Αγρινίου), Δήμος Μαγγίνας (ΑΟ Μυκόνου), Χαράλαμπος Πιτσώλης (ΓΑΣ Ιλισός), Δημήτρης Τσάκαλος (ΓΣ Αμαρουσίου), Γιώργος Μίνος (ΠΑΟ), Ντένις Γκιούρα κ.α.

Ο Μάριος Αναγνώστου ήταν ο μεγάλος νικητής στην περσυνή διοργάνωση (29/7 Άργος Ορεστικό) κατακτώντας την πρώτη θέση και στις δύο κατηγορίες (ανδρών και Κ23) με επίδοση 29.53.93 η οποία ήταν και η κορυφαία επίδοση της χρονιάς στο αγώνισμα. Ο Αναγνώστου έχει ατομικό ρεκόρ στα 10.000μ 29.36.64 από το 2019 όταν είχε πάρει την 18η θέση στο πανευρωπαϊκό πρωτάθλημα Κ23 στο Γκέβλε της Σουηδίας.

Στην δεύτερη θέση στην κατηγορία ανδρών ήταν ο Κώστας Σταμούλης με επίδοση 30.53.85 δεύτερη καλύτερη επίδοση του 2020, ενώ ο δεύτερος στην κατηγορία Κ23 ήταν ο Δημήτρης Τσάκαλος με επίδοση 31.33.03.

Στις γυναίκες: Γκλόρια Πριβιλέτζιο (ΓΣΑ Γλυφάδας), Ειρήνη Τσουπάκη (ΓΣ Αμαρουσίου), Στεφανία Λεοντιάδου (ΜΕΑΣ Τρίτων), Φωτεινή Μυστακίδου (Μ Αλεξ. Γιαννιτσών), Ρία Μιχαλά και Ιωάννα Πέτρου (ΑΣΣ Αλέξανδρος), Παρασκευή Μανούσου (ΑΟ Μυκόνου) κ.α.

Η Γκλόρια Πριβιλέτζιο θα υπερασπιστεί τον τίτλο της αφού ήταν νικήτρια και στον αγώνα του 2020. Η πρωταθλήτρια του μαραθωνίου τερμάτισε σε 35.11.94 που είναι και ατομικό της ρεκόρ στην απόσταση, με την Παρασκευή Μανούσου στην δεύτερη θέση που τερμάτισε σε 36.19.90. Στις γυναίκες Κ23 πρωταθλήτρια αναδείχτηκε  η Φωτεινή Μυστακίδου με επίδοση 36.38.18 και δεύτερη την Ιωάννα Πέτρου με 37.19.3