Ντόχα 2019: Ο Μίλτος Τεντόγλου στον τελικό του μήκους

Στα 21 του χρόνια ο Μίλτος Τεντόγλου θα συμμετάσχει για πρώτη φορά στην καριέρα του σε τελικό Παγκοσμίου Πρωταθλήματος, στη δεύτερη συμμετοχή του στη διοργάνωση.

Ο πρωταθλητής Ευρώπης σε ανοιχτό και κλειστό στίβο στην πρώτη ημέρα του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος στην Ντόχα του Κατάρ κατάφερε να πετύχει 8,00 μ. στην τρίτη και τελευταία προσπάθεια κι έτσι να κλείσει θέση στον αυριανό τελικό (20.40).

Ο άλτης του Γιώργου Πομάσκι στα δύο πρώτα του άλματα δεν πήγε όσο μακριά θα ήθελε, αφού ξεκίνησε με 7,62 μ. και συνέχισε με 7,67 μ., επιδόσεις που δεν ήταν ικανές να του δώσουν πρόκριση στον τελικό της διοργάνωσης.
Σε κάθε περίπτωση ο νεαρός κατάφερε να αντεπεξέλθει στο απόλυτο, έστω κι αν τελικά χρειάστηκε να κάνει και τα τρία του άλματα. Ο Γιαν Ετσεβαρία προκρίθηκε με το εντυπωσιακό 8,40 μ., που ήταν η καλύτερη επίδοση στο σύνολο των δύο γκρουπ. Ο Κουβανός ήταν ο μόνος που ξεπέρασε το όριο των 8,15 μ., ενώ επτά συνολικά άλτες ξεπέρασαν τα 8,00 μέτρα. Στον τελικό προκρίθηκε και ο νικητής της προηγούμενης διοργάνωσης, Λούβο Μανιόνγκα, που είχε καλύτερη προσπάθεια στα 7,91 μ. κι έτσι θα έχει την ευκαιρία να υπερασπιστεί τον τίτλο του.

Ο Τεντόγλου είναι ο τέταρτος Έλληνας άλτης μετά τους Κουκοδήμο, Βασδέκη και Τσάτουμα, που θα συμμετάσχει σε τελικό Παγκοσμίου Πρωταθλήματος στο μήκος και θα επιδιώξει να ξεπεράσει την έκτη θέση, που κατέκτησε ο Κουκοδήμος το 1995 στο Γκέτεμποργκ. Ο Τεντόγλου έχει πετύχει φέτος 8,32 μ. στον ανοιχτό και 8,38 μ. στον κλειστό και είναι ο τέταρτος ανάμεσα στους 12 του τελικού.

“Ήταν ένας σκληρός προκριματικός γύρος. Πραγματικά δεν ξέρω γιατί συνήθως κρατάω το καλύτερο για το τέλος. Προφανώς αισθάνομαι καλύτερα με αυτόν τον τρόπο. Είχα κάποια προβλήματα με τη φόρα μου, κυρίως λόγω του αγωνιστικό χώρου, αφού ο ελαστικός τάπητας είναι ιδιαίτερα γρήγορος και δεν τον έχω ακόμη συνηθίσει”, είπε ο αθλητής μετά το τέλος του προκριματικού.

Δείτε το πρόγραμμα, συμμετοχές και άλλες χρήσιμες πληροφορίες για τη διοργάνωση και την ελληνική ομάδα, πατώντας εδώ ή στο μπάνερ που βρίσκεται στην κεντρική σελίδα του site. Παρακολουθείστε τη ροή των αγώνων στις επίσημες σελίδες της ομοσπονδίας σε facebooktwitter και instagram