Συνέντευξη για τους αγώνες του Αιγαίου Πελάγους

Την 31η διοργάνωση των Αιγαιοπελαγίτικων Αγώνων θα φιλοξενήσει φέτος η Μυτιλήνη το Σάββατο 28 και την Κυριακή 29 Σεπτεμβρίου.

Στη Μυτιλήνη βρέθηκε την Δευτέρα ο Γενικός Γραμματέας του ΣΕΓΑΣ Βασίλης Σεβαστής και η Γενική Γραμματέας Αιγαίου και Νησιωτικής Πολιτικής Χριστιάνα Καλογήρου που μαζί με τον πρόεδρο της ΕΑΣ ΣΕΓΑΣ Λέσβου Μάριο Ντουντούλα, τον πρόεδρο της Οργανωτικής Επιτροπής γενικό διευθυντή Αιγαίου και Νησιωτικής Πολιτικής Παύλος Μιχαλακέλη έδωσαν συνέντευξη Τύπου για την σπουδαία διοργάνωση. Παραβρέθηκαν επίσης, εκπροσωπώντας τους αθλητές οι πρωταθλητές Ολγα Φιάσκα, Μαρία Κάσου και Στράτος Ντζιμής.

Σύμφωνα με τα στοιχεία που παρουσιάστηκαν στους αγώνες θα πάρουν μέρος πάνω από 400 αθλήτριες και αθλητές από 40 Συλλόγους από 16 νησιά του Αιγαίου ενώ θα συμμετάσχουν και αθλητές από 7 σχολεία ΑΜεΑ,     

Οι ομιλητές αναφέρθηκαν στην σπουδαιότητα αυτών των αγώνων για την σύσφιξη των σχέσεων μεταξύ των νησιών που μέσα από την αθλητική δραστηριότητα αλλά και στην προσφορά στις τοπικές, κάθε φορά και σε άλλο νησί, που με αφορμή την διοργάνωση των αγώνων βελτιώνονται ή κατασκευάζονται νέες αθλητικές εγκαταστάσεις.

Επίσης οι Αιγαιοπελαγίτικοι συμβάλλουν στην επιμήκυνση της τουριστικής περιόδου στο εκάστοτε νησί αφού κατά μέσο όρο σε μια μη τουριστική περίοδο

το επισκέπτονται πάνω από 500 επισκέπτες.  

Στην Μυτιλήνη τους αγώνες πρόκειται να παρακολουθήσουν πολλοί μαθητές μετά από ενέργειες και πρόσκληση του δήμου προς όλα τα Δημοτικά και Γυμνάσια του νησιού. Επίσης θα κληρώσει 55 αθλητικές φόρμες προς σε μια προσπάθεια τόνωσης του ενδιαφέροντος για τον αθλητισμό.

Τους αγώνες που θα διεξαχθούν στο Δημοτικό Στάδιο της Μυτιλήνης, διοργανώνει ο Σ.Ε.Γ.Α.Σ. σε συνεργασία με τη Γενική Γραμματεία Αιγαίου και Νησιωτικής Πολιτικής, την Ε.Α.Σ. Σ.Ε.Γ.Α.Σ. Λέσβου, την Ε.Α.Σ. Σ.Ε.Γ.Α.Σ Χίου – Σάμου, τις Περιφέρειες Βορείου και Νοτίου Αιγαίου και το Δήμο Μυτιλήνης.

Μετά την ολοκλήρωση των δηλώσεων οι διοργανωτές προσάρμοσαν το Ωρολόγιο Πρόγραμμα και έτσι το ΝΕΟ είναι το παρακάτω

Α΄ ΗΜΕΡΑ  ΣΑΒΒΑΤΟ  28  ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ

16.00

ΤΕΛΕΤΗ  ΕΝΑΡΞΗΣ

17.00

100 μ.

ΓΥΝΑΙΚΩΝ

17.05

ΜΗΚΟΣ

Κ16 (ΠΑΓΚΟΡΑΣΙΔΩΝ  Α΄)

17.10

ΣΦΑΙΡΟΒΟΛΙΑ

ΓΥΝΑΙΚΩΝ

17.20

100 μ.

ΑΝΔΡΩΝ

17.35

100 μ.

ΑμεΑ

ΑΝΔΡΩΝ – ΓΥΝΑΙΚΩΝ

17.40

ΑΚΟΝΤΙΣΜΟΣ

Κ18 (ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ)

17.45

60 μ.

ΑμεΑ ΠΠ – ΠΚ

18.00

1.000 μ.

Κ16 (ΠΑΓΚΟΡΑΣΙΔΩΝ  Α΄)

18.05

ΣΦΑΙΡΟΒΟΛΙΑ

Κ16 (ΠΑΜΠΑΙΔΩΝ Α΄)

18.10

1.000 μ.

Κ16 (ΠΑΜΠΑΙΔΩΝ  Α΄)

18.15

ΜΗΚΟΣ

Κ16 (ΠΑΜΠΑΙΔΩΝ  Α΄)

18.25

1.000 μ.

Κ14 (ΠΑΓΚΟΡΑΣΙΔΩΝ  Β΄)

18.35

1.000 μ.

Κ14 (ΠΑΜΠΑΙΔΩΝ  Β΄)

18.50

400 μ.

ΓΥΝΑΙΚΩΝ

18.55

ΑΚΟΝΤΙΣΜΟΣ

ΑΝΔΡΩΝ

ΓΥΝΑΙΚΩΝ

19.00

ΣΦΑΙΡΟΒΟΛΙΑ

Κ18 (ΠΑΙΔΩΝ)

19.05

400 μ.

ΑΝΔΡΩΝ

19.15

ΜΗΚΟΣ

ΑμεΑ

ΑΝΔΡΩΝ – ΓΥΝΑΙΚΩΝ

19.20

800 μ.

ΑΝΔΡΩΝ

19.30

1.500 μ.

ΓΥΝΑΙΚΩΝ

19.50

3.000 Βάδην

ΓΥΝΑΙΚΩΝ

20.10

100 μ. ΕΜΠΟΔΙΑ

ΓΥΝΑΙΚΩΝ

Β΄ ΗΜΕΡΑ – ΚΥΡΙΑΚΗ  29 ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ – ΠΡΩΙ

10.00

400 μ. ΕΜΠΟΔΙΑ

ΑΝΔΡΩΝ

10.00

ΜΠΑΛΑΚΙ

ΑμεΑ

ΠΠ – ΠΚ  &

ΑΝΔΡΩΝ – ΓΥΝΑΙΚΩΝ

10.05

ΜΗΚΟΣ

ΑΝΔΡΩΝ

10.10

ΥΨΟΣ

ΓΥΝΑΙΚΩΝ

10.15

80 μ.

Κ16 (ΠΑΜΠΑΙΔΩΝ Α΄)

10.20

ΣΦΑΙΡΟΒΟΛΙΑ

ΑΝΔΡΩΝ

10.35

80 μ.

Κ16 (ΠΑΓΚΟΡΑΣΙΔΩΝ Α΄)

10.55

ΑΚΟΝΤΙΣΜΟΣ

Κ18 (ΠΑΙΔΩΝ)

11.00

150 μ.

Κ14 (ΠΑΜΠΑΙΔΩΝ Β΄)

11.10

ΣΦΑΙΡΟΒΟΛΙΑ

ΑμεΑ

ΑΝΔΡΩΝ – ΓΥΝΑΙΚΩΝ

11.25

150 μ.

Κ14 (ΠΑΓΚΟΡΑΣΙΔΩΝ Β΄)

11.30

ΜΗΚΟΣ

ΓΥΝΑΙΚΩΝ

11.40

ΥΨΟΣ

ΑΝΔΡΩΝ

11.50

200 μ.

Κ18 (ΠΑΙΔΩΝ)

12.00

ΣΦΑΙΡΟΒΟΛΙΑ

Κ16 (ΠΑΓΚΟΡΑΣΙΔΩΝ Α΄)

12.05

200 μ.

Κ18 (ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ)

12.20

300 μ.

Κ16 (ΠΑΜΠΑΙΔΩΝ Α΄)

12.30

ΜΗΚΟΣ

ΑμεΑ ΠΠ – ΠΚ

12.35

300 μ.

Κ16 (ΠΑΓΚΟΡΑΣΙΔΩΝ Α΄)

12.55

3.000 μ.

ΑΝΔΡΩΝ

13.15

4 Χ 100 μ.

ΑΝΔΡΩΝ

13.30

4 Χ 100 μ.

ΓΥΝΑΙΚΩΝ