Βαλκανικοί. 7 μετάλλια κατέκτησε η Ελλάδα. Όριο για Ντόχα η Ειρήνη Βασιλείου.

Πολύ καλό ξεκίνημα για την Εθνική μας ομάδα στους Βαλκανικούς ανδρών και γυναικών που γίνονται στο Πράβετς της Βουλγαρίας.

Συνολικά η ομάδα μας κατέκτησε 7 μετάλλια στην έναρξη των αγώνων. Από αυτά, τρία χρυσά με τους Φραντζεσκάκη στη σφυροβολία, την Ειρήνη Βασιλείου στα 400μ και την Βούλα Παπαχρήστου στο τριπλούν ενώ τα ασημένια μετάλλια πήραν οι Μιχάλης Αναστασάκης στη σφυροβολία, Μίλτος Τεντόγλου στο μήκος, η Ελένη Πόλακ στο επί κοντώ και η Ισαβέλα Κοτσαχείλη στα 3.000μ με φυσικά εμπόδια.

ΠΛΗΡΗ ΑΠΟΤΕΛΈΣΜΑΤΑ

Πρώτοι μπήκαν στον αγώνα οι Μιχάλης Αναστασάκης και Χρήστος Φραντζεσκάκης. Οι δύο αθλητές μας κατέκτησαν την κορυφή κατακτώντας το χρυσό και το αργυρό μετάλλιο. Ο Χρήστος Φραντζεσκάκης με μεγάλη βολή, ρεκόρ εφήβων με ανδρική σφύρα και όριο για Ντόχα 76.67μ και χρυσό μετάλλιο (δείτε εδώ) και ο συμπατριώτης του από τα Χανιά Μιχάλης Αναστασάκης με βολή 75.33μ κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο.

Όριο και χρυσό η Ειρήνη Βασιλείου

Το κυνηγούσε όλη τη χρονιά αλλά στον τελευταίο αγώνα πέτυχε το στόχο της επιβεβαιώνοντας με τον καλύτερο τρόπο αυτό που επικρατεί στον πρωταθλητισμό, τον συνεχή αγώνα και να μην τα παρατάς ποτέ. Η Ειρήνη Βασιλείου έτρεξε την απόσταση 400μ σε 51.75 βελτιώνοντας το ατομικό της ρεκόρ (51.86) και πετυχαίνοντας παράλληλα το όριο για το παγκόσμιο πρωτάθλημα της Ντόχα που είναι 51.80. Η πρωταθλήτριά μας τερμάτισε πρώτη και κατέκτησε φυσικά το χρυσό μετάλλιο.

Ασημένιο η Πόλακ

Η Ελενα Πόλακ αγωνίστηκε στο επί κοντώ όπου κατέλαβε τη δεύτερη θέση κατακτώντας το ασημένιο μετάλλιο με άλμα στα 4.28. το οποίο πέρασε με την Τρίτη προσπάθεια όπως και το 4.21. στη συνέχεια προσπάθησε στα 4.42 αφήνοντας τα 4.35 αλλά απέτυχε. Νικήτρια η Τουρκάλα Ανκαζάν με 4.35μ.  Νάκος, Κυριακίδης

Την 4η και 5η θέση κατέλαβαν ο Κώστας Νάκος και ο Πέτρος Κυριακίδης στα 400μ εμπόδια αντίστοιχα. Ο Νάκος τερμάτισε σε 51.66 και ο Κυριακίδης σε 51.89 κλείνοντας έτσι των κύκλο της επίσημης αγωνιστικής χρονιάς με την εμφάνισή τους στους Βαλκανικούς αγώνες.

Ασημένιο μετάλλιο ο Τεντόγλου

Ενας αγώνας που μάλλον δεν θα θέλει να θυμάται ήταν ο σημερινός στο Πράβετς. Ο πρωταθλητής Ευρώπης Μίλτος Τεντόγλου, σε κακή μέρα, πέτυχε καλύτερο άλμα 7.88μ. στην τελευταία του προσπάθεια και πήρε την δεύτερη θέση και το ασημένιο μετάλλιο. Ασχημο ξεκίνημα με την πρώτη προσπάθεια 6.48, στη συνέχεια 7.57, 7.42, 7.76 και 7.88 όταν στις “καλές του” άνετα είναι πάνω από τα 8μ. Νικητής με ένα εκατοστό διαφορά,7.89μ ο Ισατσένκο από την Ουκρανία.

Ασημένιο η Κοτσαχείλη

Ικανοποιητικά έκλεισε η χρονιά για την 22χρονη Ισαβέλα Κοτσαχείλη η οποία κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο στα 3.000μ με φυσικά εμπόδια σημειώντας επίδοση 10.37.53 παρόλο που θα ήθελα ένα χρόνο κάτω από 10.22.66 για να βελτιώσει το φετινό της ατομικό ρεκόρ. Νικήτρια η Τουρκάλα Καγιά με χρόνο 9.35.47.

Στη σφαιροβολία ο Νικόλας Σκαρβέλης είχε βολές κάτω από τα 20μ και πήρε την τέταρτη θέση με καλύτερη επίδοση 19.75 που πέτυχε στην 4η προσπάθεια ενώ οι υπόλοιπες έγκυρες προσπάθειές του ήταν 18.99 και 19.05.

Χρυσό με ένα άλμα η Παπαχρήστου

Ασχημο ξεκίνημα για την πρωταθλήτρια Ευρώπης στο τριπλούν Βούλα Παπαχρήστου με δύο άκυρες προσπάθειες. Βρήκε όμως στη συνέχεια τη φορά της και πέτυχε 14.24μ στο τρίτο άλμα της επίδοση με την οποία κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο. Αναζητώντας το μεγάλο άλμα συνέχισε με άκυρες πεοσπάθειες την 4η και την 5η ενώ δεν εποχείρησε το έκτο και τελευταίο άλμα.

Στα 100μ η Μαρία Γάτου αγωνίστηκε στην τέτερτη σειρά του ημιτελικού και με επίδοση 11.92 προκρίθηκε για τον τελικό όπου τερμάτισε σε 12.02 και κατατάχτηκε 7η. Νικήτρια η Βουλγάρα σταρ των σπριντ Ιβέτ Λάλοβα με 11.23.

Αυριο η συνέχεια

Συνεχίζεται και ολοκληρώνεται αύριο Τρίτη 3 Σεπτεμβρίου το Βαλκανικό Πρωτάθλημα ανδρών-γυναικών 2019. Κατά τη δευτερη ημέρα θα αγωνιστούν στις 13.15 στη σφυροβολία η Σταματία Σκαρβέλη, στις 15.15 Εμμανουήλ Καραλής και Θόδωρος Χρυσανθόπουλος στυο επί κοντώ, 16.10 Ευθυμία Κολοκυθά μήκος, 100μ εμπόδια Ελισάβετ Πεσιρίδου, 17.27 Γιώργος Μίνος 3.000μΦΕ, 17.48 200μ Ραφαέλα Σπανουδάκη, Ειρήνη Βασιλείου, 18.27 τριπλούν Δημήτρης Τσιαμης, 18.30 1.500μ Αναστασία Μαρινάκου και 18.45 800μ Χρήστος Κοτίτσας