Μπορός 2019: Γνωρίστε τα 19 μέλη της εθνικής μας ομάδας

Αθλητές και αθλήτριες με εμπειρία και εικόνες από αντίστοιχες διοργανώσεις του παρελθόντος θα εκπροσωπήσουν τη χώρα μας στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Κ20 στο Μπορός της Σουηδίας.

Τα περισσότερα από τα μέλη της αποστολής μας έχουν συμμετάσχει ήδη σε Παγκόσμια και Ευρωπαϊκά πρωταθλήματα της κατηγορίας τους, γεγονός που τους δίνει σημαντικό πλεονέκτημα σε σχέση με το πως θα αντιδράσουν στη διάρκεια των αγώνων.

Από τους 19 της φετινής ομάδας οι επτά αγωνίστηκαν το 2018 στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Κ20 (Μαχαίρας Ζάλτος, Αδαμοπούλου, Μαγκούλια, Αργυρόπουλος, Πανταζής, Φραντζεσκάκης), ενώ έξι ήταν και στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα του 2017 στο Γκροσέτο (Μαγκούλια, Φιλτισάκου, Αδαμοπούλου, Αργυροπουλος, Πανταζης, Φραντζεσκάκης).

Η Ολγα Φιάσκα, που είναι ένα από τα φαβορί για διάκριση στη φετινή διοργάνωση, την περασμένη χρονιά έκανε εξαιρετικές εμφανίσεις, αφού ήταν 2η στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Κ18 στο Γκιορ, ενώ κατέκτησε μετάλλιο και στους Ολυμπιακούς Αγώνες Νέων. Τα ασημένια μετάλλια στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Κ18 κατέκτησαν ακόμη οι Σπυριδούλα Καρύδη στο τριπλούν και Σταυρούλα Κοσμίδου στη σφυροβολία. Η Έλίνα Τζένγκο μπορεί να ήταν έβδομη στο Γκιορ, ωστόσο στους Ολυμπιακούς Αγώνες Νέων ήταν η μεγάλη νικήτρια.

Δείτε τις συμμετοχές της πρώτης ημέρας

Δείτε χρήσιμες πληροφορίες για τη διοργάνωση

Τα βιογραφικά των αθλητών και αθλητριών μας

Αντώνης Σάντας

Αγώνισμα: Επί κοντώ
Προπονητής: Φώτης Στεφανή
Σωματείο: ΑΟ Φιλοθέης
Έτος Γέννησης: 2001
Ατ./Φετ ρεκόρ: 5,30μ./5,10μ.
Προηγούμενος νικητής: 5,65 μ. 5,65 μ. Armand Duplantis (Σουηδία)
Επίδοση που έδωσε πρόκριση στον τελικό: 5,10 μ.

Γιάννης Ρίζος


Αγώνισμα: Επί κοντώ
Προπονητής: Νίκος Βαρσάμης
Σωματείο: ΑΣ Άρης
Ετος Γέννησης: 2000
Ατ./Φετ ρεκόρ: 5,20 μ./5,20 μ.
Προηγούμενος νικητής: 5,65 μ. Armand Duplantis (Σουηδία)
Επίδοση που έδωσε πρόκριση στον τελικό: 5,10 μ.

Αλέξης Αργυρόπουλος

Αγώνισμα: Μήκος
Προπονητής: Νίκος Καστανάς
Σωματείο: ΑΣ Κόροιβος Αμ.
Ετος Γέννησης: 2000
Ατ./Φετ ρεκόρ: 7,82 μ./7,82 μ.
Προηγούμενος νικητής: 8,07 μ. Τεντόγλου
Επίδοση που έδωσε πρόκριση στον τελικό: 7,42 μ.

Ανδρέας Πανταζής


Αγώνισμα: Τριπλούν
Προπονητής: Δημήτρης Βασιλικός
Σωματείο: ΑΟ Μεγάρων
Ετος Γέννησης: 2000
Ατ./Φετ ρεκόρ: 15,87 μ./15,87 μ.
Προηγούμενος νικητής: 16,97 μ. Martin Lamou (Γαλλία)
Επίδοση που έδωσε πρόκριση στον τελικό: 15,38 μ.

Ιάσωνας Μαχαίρας

 
Αγώνισμα: Σφαιροβολία
Προπονήτρια: Λία Δερβένη
Σωματείο: ΓΣ Ηλιούπολης
Ετος Γέννησης: 2000
Ατ./Φετ ρεκόρ: 19,49 μ./19,31 μ.
Προηγούμενος νικητής: 21,36 μ. Marcus Thomsen (Νορβηγία)
Επίδοση που έδωσε πρόκριση στον τελικό: 18,48 μ.

Χρήστος Φραντζεσκάκης

Αγώνισμα: Σφυροβολία
Προπονητής: Κωστής Παπαμαρκάκης
Σωματείο: ΓΣ Ελευθέριος Βενιζέλος
Ετος Γέννησης: 2000
Ατ./Φετ ρεκόρ: 81,62 μ./81,62 μ.
Προηγούμενος νικητής: 81,75 μ. Hlib Piskunov (Ουκρανία)
Επίδοση που έδωσε πρόκριση στον τελικό: 67,45 μ.

Θοδωρής Ζιώγας

Αγώνισμα: Σφυροβολία
Προπονητής: Πασχάλης Γκουγκούδης
Σωματείο: ΓΑΣ Νιγρίτας Βισάλτης
Ετος Γέννησης: 2002
Ατ./Φετ ρεκόρ: 71,91 μ./71,91 μ.
Προηγούμενος νικητής: 81,75 μ. Hlib Piskunov (Ουκρανία)
Επίδοση που έδωσε πρόκριση στον τελικό: 67,45 μ.

Κώστας Ζάλτος

Αγώνισμα: Σφυροβολία
Προπονητής: Γιάννης Χρίστογλου
Σωματείο: ΓΣ Μανδρών
Ετος Γέννησης: 2000
Ατ./Φετ ρεκόρ: 73,34 μ./73,34 μ.
Προηγούμενος νικητής: 81,75 μ. Hlib Piskunov (Ουκρανία)
Επίδοση που έδωσε πρόκριση στον τελικό: 67,45 μ.

Δημήτρης Τσίτσος


Αγώνισμα: Ακοντισμός
Προπονητής: Θωμάς Κυριαζής
Σωματείο: ΟΦΚΑ Φίλιππος Γ.
Ετος Γέννησης: 2000
Ατ./Φετ ρεκόρ:72,91 μ./72,91 μ.
Προηγούμενος νικητής: 80,52 μ. Cyprian Mrzyglod (Πολωνία)
Επίδοση που έδωσε πρόκριση στον τελικό: 68,67 μ.

Δάφνη Λαβασά


Αγώνισμα: 5.000 μ.
Προπονητής: Θωμάς Ιακωβάκης
Σωματείο:ΑΟ Βουλιαγμένης
Ετος Γέννησης: 2001
Ατ./Φετ ρεκόρ: 16.59.73/16.59.73
Προηγούμενος νικητής: 16.39.81 Miriam Dattke (Γερμανία)
Επίδοση που έδωσε πρόκριση στον τελικό:-

Παναγιώτα Δόση


Αγώνισμα: Ύψος
Προπονητής: Θοδωρής Δόσης
Σωματείο: ΑΟ Κέρκυρας 2015
Ετος Γέννησης: 2001
Ατ./Φετ ρεκόρ: 1,83 μ./1,83 μ.
Προηγούμενος νικητής: 1,93 μ. Michaela Hruba (Τσεχία)
Επίδοση που έδωσε πρόκριση στον τελικό: 1,80 μ.

Αριάδνη Αδαμοπούλου 

Αγώνισμα:Επί κοντώ

Προπονητής: Βασίλης Μεγαλοοικονόμου
Σωματείο:ΓΣ Κηφισιάς
Ετος Γέννησης: 2000
Ατ./Φετ ρεκόρ: 4,15 μ./4,10 μ.
Προηγούμενος νικητής: 4,40 μ. Lisa Gunnarsson (Σουηδία)
Επίδοση που έδωσε πρόκριση στον τελικό: 4,00 μ.

Σπυριδούλα Καρύδη


Αγώνισμα: Τριπλούν
Προπονητής: Παύλος Σκορδίλης
Σωματείο: ΓΣ Κερκυραϊκός
Ετος Γέννησης: 2001
Ατ./Φετ ρεκόρ: 13,64 μ./13,64 μ.
Προηγούμενος νικητής: 14,21 μ. (2,4) Violetta Skvartsova (Λευκορωσία)
Επίδοση που έδωσε πρόκριση στον τελικό: 12,48 μ.

Μαρία Μαγκούλια

Αγώνισμα: Σφαιροβολία
Προπονητής: Γιάννης Δόνδωρος
Σωματείο: Ένωση Καζωνης- Κάλυμνος 2000
Ετος Γέννησης: 2000
Ατ./Φετ ρεκόρ: 15,25 μ./15,03 μ.
Προηγούμενος νικητής: 17,24 μ. Julia Ritter (Γερμανία)
Επίδοση που έδωσε πρόκριση στον τελικό: 14,60 μ.

Σταυρούλα Κοσμίδου


Αγώνισμα: Σφυροβολία
Προπονητής: Κώστας Κοροσίδης
Σωματείο:Αίολος Μακ.
Ετος Γέννησης: 2001
Ατ./Φετ ρεκόρ: 61,56 μ./61,56 μ.
Προηγούμενος νικητής: 64,78 μ. Katerina Skypalova (Τσεχία)
Επίδοση που έδωσε πρόκριση στον τελικό: 52,91 μ.

Ελίνα Τζένγκο


Αγώνισμα: Ακοντισμός
Προπονητής: Γιώργος Μποτσκαριώβ
Σωματείο: ΑΣ Κένταυρος
Ετος Γέννησης: 2002
Ατ./Φετ ρεκόρ: 61,48 μ./61,48 μ.
Προηγούμενος νικητής: 55,10 μ. Nikol Tabackova (Τσεχία)
Επίδοση που έδωσε πρόκριση στον τελικό: 48,31 μ.

Μαργαρίτα Τσουκαλά


Αγώνισμα: Ακοντισμός
Προπονητής: Διονύσης Καίσσαρης
Σωματείο:ΓΣ Απόλλων Πύργου
Ετος Γέννησης: 2001
Ατ./Φετ ρεκόρ: 52,03 μ./52,03 μ.
Προηγούμενος νικητής: 55,10 μ. Nikol Tabackova (Τσεχία)
Επίδοση που έδωσε πρόκριση στον τελικό:48,31 μ.

Όλγα Φιάσκα


Αγώνισμα: 10.000 μ. βάδην
Προπονητής: Γρηγόρης Κοντός
Σωματείο: Αθλοκίνηση Μυτ.
Ετος Γέννησης: 2001
Ατ./Φετ ρεκόρ: 46.39.06/46.39.06
Προηγούμενος νικητής: 47.19.67 Yana Smerdova (Ρωσία)
Επίδοση που έδωσε πρόκριση στον τελικό: –

Κυριακή Φιλτισάκου


Αγώνισμα: 10.000 μ. βάδην
Προπονητής: Ηλίας Γκαραβέλας
Σωματείο: ΓΣ Ελευθέριος Βενιζέλος
Ετο; Γέννησης: 2000
Ατ./Φετ ρεκόρ: 51.02.13/51.02.13
Προηγούμενος νικητής: 47.19.67 Yana Smerdova (Ρωσία)
Επίδοση που έδωσε πρόκριση στον τελικό: –