Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Κ23: Πρόγραμμα και συμμετοχές

Τέσσερις ημέρες γεμάτες δράση περιλαμβάνει το πρόγραμμα του 13ου Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος Κ23, που θα γίνει στο Γκέβλε της Σουηδίας.

Στη διοργάνωση θα συμμετάσχουν 597 άνδρες και 508 γυναίκες από 50 χώρες (49 χώρες και οι Ρώσοι που έχουν άδεια να αγωνίζονται ως ανεξάρτητοι), ανάμεσα σε αυτούς και 25 αθλητές και αθλήτριες που θα εκπροσωπήσουν με υψηλές προσδοκίες τη χώρα μας.

Οι διοργανωτές έδωσαν σήμερα στη δημοσιότητα τις τελικές συμμετοχές, από τις οποίες επιβεβαιώνεται πως σε πολλές περιπτώσεις – και με βάση τα φετινά ρεκόρ – οι αθλητές και αθλήτριες μας θα έχουν την ευκαιρία να διεκδικήσουν αρχικά πρόκριση στον τελικό των αγωνισμάτων τους κι έπειτα καλά πλασαρίσματα.

Ο Μίλτος Τεντόγλου ηγείται της λίστας στο μήκος καθώς τόσο το 8,38 μ. στον κλειστό όσο και το 8,18 μ. στον ανοιχτό είναι μακράν οι κορυφαίες επιδόσεις στο αγώνισμα. Στο επί κοντώ ψηλά στη λίστα είναι ο Εμμανουήλ Καραλής, που με 5,75 μ. από τον χειμώνα έχει την κορυφαία επίδοση και με 5,71 μ. στον ανοιχτό, τη δεύτερη πίσω από το 5,72 μ. του Kanda Lita Baehre (Γερμανία). 

Στους αγώνες έχουν δηλωθεί και δέκα νικητές της προηγούμενης διοργάνωσης στο Μπίντγκοζ. Πρόκειται για τις  Andreas Kramer (Σουηδία- 800 μ.), Ewa Swoboda (Πολωνία – 100μ.), Finette Agyapong (Μ. Βρετανία- 200μ), Anna Emilie Moller (Δανία- 3000 μ. στιπλ), Yuliya Levchenko (Ουκρανία -ύψος), Angelica Moser (Ελβετία – επί κοντώ), Yanis David (Γαλλία – μήκος) και τους Nazim Babayev (Αζερμπαιτζάν- τριπλούν), Konrad Bukowiecki (Πολωνία – σφαιροβολία) , Bence Halasz (Ουκρανία- σφυροβολία).

Αναλυτικά οι συμμετοχές ανά αγώνισμα

Το πρόγραμμα

Πέμπτη 11/7
Πρωί
11.00 100 μ. εμπ. 7αθλου
11.05 Σφυροβολία (Γ) Α΄γκρουπ
11.10 Μήκος Ανδρων πρ. Τεντόγλου, Παπαδόπουλος, Μαντζουρογιάννης
11.45 100 μ. Α προκρ. Ζήκος, Γκαραγκάνης
12.05 Σφαιροβολία (Α) πρ. Μουζενίδης
12.15 Υψος 7αθλου
12.20 400 μ. Γ πρ.
12.35 Σφυροβολία (Γ) β΄γκρουπ
12.50 200 μ. (Γ) πρ.
13.20 400 μ. (Α) πρ. Παππάς

Απόγευμα

17.00 Δισκοβολία (Γ) α΄ γκρουπ
17.20 100 μ. εμπ. (Γ) πρ.
17.30 Επί κοντώ (Α) πρ. Καραλής
17.50 800 μ. (Γ) πρ.
18.10 Σφαιροβολία 7αθλου
18.15 Δισκοβολία (Γ) β΄ γκρουπ
18.20 110 μ. εμπ. Α πρ.
18.55 3.000 μ στιπλ (Γ) πρ.
19.27 Ακοντισμός (Α) α΄ γκρουπ
19.30 100 μ. (Α) Ημ.
19.45 100 μ. (Γ) Ημ.
20.00 1.500 μ. (Α) πρ.
20.05 Τριπλούν (Γ) πρ.
20.20 200 μ. 7αθλου
20.45 Ακοντισμός (Α) β΄ γκρουπ
20.50 10.000 μ. (Α) Τελικός Τάσσης, Αναγνώστου

Παρασκευή 12/7
Πρωι
10.30 Σφυροβολία (Α) α΄γκρουπ
11.25 Μήκος 7αθλου
11.30 400 μ. εμπ. (Γ) πρ. Καραγιάννη
11.35 Ύψος (Γ) πρ. Μαλταμπέ
11.50 Σφυροβολία (Α) πρ.
12.00 400 μ. εμπ. (Α) πρ.
12.30 1.500 μ. (Γ) πρ.
12.35 Σφαιροβολία (Γ) πρ. Καϊσίδου
12.45 800 μ. Α πρ.
13.05 Ακοντισμός 7αθλου α΄ γκρουπ
14.20 Ακοντισμός 7αθλου β΄ γκρουπ

Απόγευμα
17.00 100 μ. εμπ. (Γ) ημ.
17.15 400 μ. (Γ) Ημ.
17.30 Μήκος (Α) Τελικός
17.35 110 μ. εμπ. (Α) Ημ.
17.40 Σφυροβολία (Γ) Τελικός
17.55 400 μ. (Α) Ημ.
18.15 3.000 μ. στιπλ (Α) πρ.
18.20 Επί κοντώ (Γ) πρ.
18.45 100 μ. (Γ) Τελικός
18.55 100 μ. (Α) Τελικός
19.05 800 μ. 7αθλου
19.30 Δισκοβολία (Γ) τελικός
19.35 100 μ. εμπ. (Γ) τελικός
19.45 110 μ. εμπ. (Α) τελικός
19.50 Τριπλούν (Γ) τελικός
19.55 200 μ. (Γ) πρ.
20.00 Σφαιροβολία (Α) τελικός
20.20 200 μ. (Α) πρ.
20.50 10.000 μ. (Γ) Τελικός Μιχάλα

Σάββατο (13/7)
11.00 Ακοντισμός (Γ) α΄γκρουπ
11.05 100 μ. 10άθλου Σπυριδωνίδης, Περιστέρης
11.30 Ύψος (Α) πρ. Μέρλος
11.55 4Χ400 μ. (Γ) πρ.
12.00 μήκος 10άθλου Σπυριδωνίδης, Περιστέρης
12.15 Ακοντισμός (Γ) β΄γκρουπ
12.20 4Χ400 μ. (Α) πρ.
13.20 Μήκος (Γ) πρ. Κουτσαλιάρη
13.35 Δισκοβολία (Α) α΄γκρουπ
13.40 Σφαιροβολία 10αθλου Σπυριδωνίδης, Περιστέρης
14.50 Δισκοβολία (Α) β΄γκρουπ

Απόγευμα
17.15 Ύψος 10αθλου Σπυριδωνίδης, Περιστέρης
17.55 Σφυροβολία (Α) τελικός
18.00 400 μ. εμπ. (Γ) ημ.
18.20 400 μ. εμπ. ημ.
18.30 Επί κοντώ (Α) Τελικός
18.35 Τριπλούν (Α) πρ. Μονόπωλης, Ανδρικόπουλος
18.40 200 μ. (Γ) ημ.
18.55 200 μ. (Α) ημ.
19.10 400 μ. (Γ) Τελικός
19.20 1.500 μ. (Α) Τελικός
19.30 Ύψος (Γ) Τελικός
19.32 400 μ. (Α) Τελικός
19.40 800 μ. (Γ) Τελικός
19.40 σφαιροβολία (Γ) Τελικός
19.45 ακοντισμός (Α) Τελικός
19.50 3.000 μ. στιπλ (Γ) Τελικός
20.10 400 μ. 10άθλου
20.45 200 μ. (Γ) Τελικός
20.55 200 μ. (Α) Τελικός
21.05 5.000 μ. (Α) Τελικός

Κυριακή 14/7

πρωί
10.30 110 μ. 10αθλου Σπυριδωνίδης, Περιστέρης
11.20 Δισκοβολία 10αθλου α΄γκρουπ Σπυριδωνίδης, Περιστέρης
12.00 4Χ100 μ. (Γ) πρ.
12.20 4Χ100 μ. (Α) πρ. Ελλάδα
12.35 δισκοβολία 10αθλου β΄γκρουπ Σπυριδωνίδης, Περιστέρης
13.15 20χλμ. βάδην (Γ) τελικός Αλικανιώτη, Κουρκουτσάκη
14.10 επί κοντώ 10αθλου Σπυριδωνίδης, Περιστέρης
15.15 20χλμ. βάδην (Α) τελικός Τζατζιμάκης
15.50 Ακοντισμός δεκάθλου α΄γκρουπ Σπυριδωνίδης, Περιστέρης

Απόγευμα
17.05 Ακοντισμός δεκάθλου β΄γκρουπ Σπυριδωνίδης, Περιστέρης
17.45 Μήκος (Γ) Τελικός
18.00 400 μ. εμπ. (Γ) Τελικός
18.05 Επί κοντώ (Γ) Τελικός
18.15 400 μ. εμπ. (Α) Τελικός
18.15 Ακοντισμός (Γ) τελικός
18.25 1.500 μ. (Γ) Τελικός
18.40 3.000 μ. στιπλ (Α) Τελικός
18.45 Ύψος (Α) Τελικός
19.00 800 μ. (Α) Τελικός
19.15 1.500 μ. 10άθλου Σπυριδωνίδης, Περιστέρης
19.30 Τριπλούν (Α) Τελικός
19.35 5.000 μ. (Γ) Τελικός
19.55 Δισκοβολία (Α) Τελικός
20.10 4Χ100 μ. (Α) Τελικός
20.25 4Χ100 μ. (Γ) Τελικός