Τάσσης, Αναγνώστου και Πετρουλάκη πρωταγωνιστές στα Μέγαρα

Ο Γιώργος Τάσσης (Τρίτωνας Χαλκίδας) επιβεβαίωσε τις προσδοκίες και κατάφερε να πετύχει τον διπλό του στόχο, που ήταν η νίκη στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα 10.000 μ. με επίδοση καλύτερη από το όριο για το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Κ23.

Ο αθλητής στη διάρκεια της διοργάνωσης που έγινε σήμερα στο στάδιο των Μεγάρων, διένυσε την απόσταση σε 30.09.12 και υπερασπίστηκε τον τίτλο που κατέκτησε πέρυσι. Ο δρομέας του Τάκη Γερακού έκλεισε θέση και για το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Κ23, που θα γίνει στο Γκέβλε της Σουηδίας, αφού το όριο ήταν 30.15.00. Ο Νίκος Φράγκου (ΓΣ Κηφισιάς) τερμάτισε δεύτερος με 30.09.68 και ο Μάριος Αναγνώστου (Αναγέννηση Λαμίας) τρίτος με 30.10.09. Ο νεαρός αθλητής του Σάββα Κούμπουρα, διανύει την πρώτη του σεζόν στην κατηγορία Κ23, ωστόσο δεν είχε κανένα πρόβλημα να πιάσει το όριο συμμετοχής στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Κ23. Παράλληλα, ο ανερχόμενος δρομέας βελτίωσε το ατομικό του ρεκόρ, το οποίο ήταν 30.10.39 από το αντίστοιχο περσινό πρωτάθλημα στα Μέγαρα.

Η Ελευθερία Πετρουλάκη (ΑΟ Μυκόνου) επιβεβαίωσε τον τίτλο του φαβορί και με 34.58.12 έφτασε σχετικά εύκολα στην κατάκτηση της πρώτης θέσης.Η έμπειρη αθλήτρια από τα πρώτα μέτρα της κούρσες μπήκε μπροστά και κάνοντας το ρυθμό της τερμάτισε πρώτη βελτιώνοντας το 35.18.44, που ήταν το ρεκόρ της στην απόσταση. Παράλληλα η αθλήτρια του Τάκη Γερακού, βελτίωσε τη θέση της σε σχέση με τη περσινή διοργάνωση, όπου ήταν δεύτερη. Η Ειρήνη Τσουπάκη (ΓΣ Αμαρουσίου) έδειξε στα τελευταία τρία χιλιόμετρα να έχει τις απαραίτητες δυνάμεις και να κάνει την αντεπίθεση τερματίζοντας σε 36.07.43, επίδοση που της έδωσε τη δεύτερη θέση. Η Μοσχούλα Μανούσου – Παρασκευοπούλου (ΓΣ Κηφισιάς) ήταν τρίτη στις γυναίκες με 36.17.99, χρόνος που βελτιώνει κατά πολύ το ατομικό της ρεκόρ. Παράλληλα η αθλήτρια του Χρήστου Παπαχρήστου αναδείχθηκε νικήτρια στην κατηγορία Κ23, ενώ βρέθηκε αρκετά κοντά στο όριο για το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Κ23 του Γκέβλε (36.15.00). Τη δεύτερη θέση γυναίκες Κ23 κατέλαβε η Ειρήνη Μιχαλά (ΑΣΣ Αλέξανδρος Μακ.) με 36.45.07 και την τρίτη η Φανή Δημητριάδου (ΣΑΠΚ) 38.17.16.

Στους Ανδρες Κ20 νικητής ήταν ο Ο Σταύρος Λίζος (Νίκη Βύρωνα) με 33.51.24 και ακολούθησαν οι Θανάσης Λιγώνης (ΑΓΣΙ) με 34.33.12 και Σπύρος Καπογιαννάτος (Ιλισσός) με 35.49.87.