Θεοδωρακάκος και Τσαλοκώστα επικράτησαν στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Ορεινού δρόμου

Το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα ορεινού δρόμου έγινε σήμερα σε μια όμορφη και απαιτητική διαδρομή στις πλαγιές των Καμβουνίων στη Δεσκάτη.

Οι αθλητές είχαν αφετηρία την Ι. Μ. Ευαγγελισμού της Βουνάσας και τερματισμό την κεντρική πλατεία Δεσκάτης, εκεί όπου πρώτες έφτασε ο Δημήτρης Θεοδωρακάκος (ΠΑΟ). Ο έμπειρος αθλητής, ο οποίος έχει ξεχωρίσει τόσο στον μαραθώνιο όσο και στους αγώνες βουνού, διένυσε την απόσταση των 16,70 χμλ. σε 1 ώρα 19.41 και αναδείχθηκε εύκολα πρωταθλητής. Στην δεύτερη θέση στους Άνδρες, ακολούθησε ο Γιώργος Λουφέκης (ΓΣ Κερατσινίου) με 1.24.58 και στην τρίτη ο Ηλίας Κάσσος (ΠΑΟ) με 1.25.34. Στις γυναίκες, την πρώτη θέση κατέκτησε η Δήμητρα Τσαλοκώστα με 1.33.13 και δεύτερη ήταν η πρωταθλήτρια του μαραθωνίου Σόνια Τσεκίνη (ΦΣ Αργους Ορεστικού) με 1.33.33. Η τριάδα των νικητριών έκλεισε με την Ξένια Καζιμίροβα (ΑΠΟΦΚΑ Ξάνθης) με 1.47.51. Παράλληλα με το πανελλήνιο πρωτάθλημα έγινε τα Κωνσταντίνεια 2019, αγώνας δρόμου στην πόλη της Δεσκάτης.