Φετινό ρεκόρ για τον Φιλιππίδη με 5,70 μέτρα (vid)

Πολύ καλή εμφάνιση πραγματοποίησε ο Κώστας Φιλιππίδης στον τρίτο του αγώνα στη σεζόν, στο Κότμπους της Γερμανίας.

Ο πρωταθλητής μας ξεπέρασε τα 5,70 μ. και βελτίωσε το φετινό του ρεκόρ – προηγούμενο 5,65 μ. – και παράλληλα είχε καλή πρώτη προσπάθεια στα 5,75 μέτρα. Ο άλτης του Δημήτρη Κυτέα ξεκίνησε με 5,30 μ. και συνέχισε δίχως άκυρα άλματα στα 5,40 μ., 5,50 μ., 5,60 μ., άφησε τα 5,65 μ., ύψος που είδε και στον πρώτο του αγώνα κι έπειτα με την δεύτερη τα 5,70 μέτρα. Ο Φιλιππίδης δείχνει πως είναι σε καλή κατάσταση και πως στον αγώνα στόχο της σεζόν, στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα της Γλασκώβης, θα είναι σε θέση να πετύχει το καλύτερο δυνατό. Πρόκειται άλλωστε για τον ασημένιο πρωταθλητή Ευρώπης του 2017 και για έναν από εκείνους που θα κυνηγήσουν και φέτος το βάθρο των νικητών.

Νικητής του αγώνα ήταν ο Πιοτρ Λίσεκ, που ξεπέρασε τα 5,85 μ. και βελτίωσε την κορυφαία επίδοση φέτος στον κόσμο. Την δεύτερη θέση κατέλαβε ο Σουηδός Μέλκερ Σβαρντ Γιάκομπσον με 5,80 μ. και την τρίτη ο Σαμ Κέντρικς, που αυτή τη φορά έμεινε στα 5,70 μέτρα, όσο και ο πρωταθλητής μας που ήταν τέταρτος.