36ος ΑΜΑ Υψηλά ποσοστά τερματισμού

Όλο και περισσότεροι δρομείς φθάνουν στο Παναθηναϊκό Στάδιο και ταυτόχρονα ελάχιστο είναι το ποσοστό εγκαταλείψεων στην πιο δύσκολη μαραθώνια διαδρομή στον κόσμο.

Ο Αυθεντικός Μαραθώνιος Αθήνας κάθε χρόνο όλο και γιγαντώνεται, δημιουργώντας το ένα ρεκόρ πίσω από το άλλο.

Στον εφετινό 36ο Αυθεντικό Μαραθώνιο Αθήνας, της 11ης Νοεμβρίου, ήδη έχει «σπάσει» το ρεκόρ συνολικών δηλώσεων συμμετοχών, σε αυτόν. Το όριο των 18.500 καλύφθηκε σχεδόν δύο μήνες πριν από τη διεξαγωγή του αγώνα, καταδεικνύοντας την απήχηση που έχει αποκτήσει σε όλα τα μήκη και τα πλάτη της γης.

Η συμμετοχή στην πιο ιστορική και συνάμα πιο δύσκολη μαραθώνια διαδρομή στον κόσμο, αποτελεί το μεγαλύτερο κίνητρο, για οποιονδήποτε δρομέα. Ο τρόπος οργάνωσης του αγώνα, σε όλα τα επίπεδα, έχει φέρει θεαματική αύξηση στην παρουσία δρομέων όλων των ηλικιών.

Η προσπάθεια τερματισμού στον Αυθεντικό Μαραθώνιο, είναι στόχος κάθε μαραθωνοδρόμου ανά τον κόσμο και κάθε χρόνο ο αριθμός των δρομέων που φθάνουν κουρασμένοι, αλλά πανευτυχείς στο Παναθηναϊκό Στάδιο, όλο και μεγαλώνει.

Η αλματώδης αύξηση στις συμμετοχές, φυσιολογικά φέρνει και μεγαλύτερο αριθμό δρομέων στο Καλλιμάρμαρο κι αυτό οφείλεται στην άνθιση των αγώνων δρόμου στη χώρα μας με τον ΣΕΓΑΣ να πρωτοστατεί οργανώνοντας αγώνες αξιώσεων με ασφάλεια και παροχές υψηλού επιπέδου.

Για παράδειγμα το 2006, οι τερματισμοί στη μαραθώνια διαδρομή έφθασαν τις 2.626, το 2013 είχαν εκτοξευθεί τις 8.500 και από την επόμενη χρονιά ο σχετικός αριθμός έγινε πενταψήφιος, 10.480 οι τερματίσαντες το 2014.

Ιδιαίτερα αξιοσημείωτο, με γνώμονα τις δυσκολίες της Αυθεντικής Διαδρομής, είναι ο πολύ μικρός αριθμός εγκαταλείψεων, που τα τελευταία χρόνια κυμαίνεται στο 2% των δρομέων που πήραν μέρος.

Χαρακτηριστικοί είναι οι αριθμοί των τριών προηγούμενων διοργανώσεων

Στον 33ο Αυθεντικό Μαραθώνιο Αθήνας, το 2015, οι συνολικές συμμετοχές στον μαραθώνιο δρόμο έφθασαν στις 15.227. Στην εκκίνηση του αγώνα βρέθηκαν 12.285 δρομείς και στη γραμμή τερματισμού στο Παναθηναϊκό Στάδιο, έφθασαν οι 11.886, δηλαδή ποσοστό 78.1%.

Από το συνολικό αριθμό δηλώσεων συμμετοχής: 2.942 (19.3%) δεν πήραν μέρος στον αγώνα, 236 (1.9%) δεν τερμάτισαν και 163 (1.3%) ακυρώθηκαν.

Την επόμενη χρονιά, το 2016, οι διοργανωτές έθεσαν μέγιστο όριο συμμετοχής τις 18.000. Τελικά, το ποσοστό δηλώσεων στο μαραθώνιο αγώνα έφθασε στο εντυπωσιακό 96% (17.272).

Τον αγώνα τερμάτισαν 13.706 δρομείς (79.4%), ανεβάζοντας και το ποσοστό των δρομέων που κάλυψαν τα 42.195μ., σε σχέση με το 2015.

Από τους συνολικά δηλωθέντες 3.049 (17.72) δεν εμφανίστηκαν στον Μαραθώνα, 278 (2%) δεν τερμάτισαν και 239 (1.7%) ακυρώθηκαν.

Στο 98.1% του στόχου

Πέρυσι, στον 35ο Αυθεντικό Μαραθώνιο Αθήνας, τα στοιχεία είναι εξίσου εξαιρετικά, δείχνοντας και την ανταπόκριση που έχει αποκτήσει πλέον.

Αυτή τη φορά ο στόχος των διοργανωτών ήταν οι 18.500 δηλώσεις συμμετοχής στη μαραθώνια διαδρομή.

Τελικά, 18.154 δρομείς από ολόκληρο τον κόσμο, ποσοστό 98.1%, δήλωσαν την επιθυμία τους να λάβουν μέρος στη μεγάλη γιορτή του μαραθώνιου.

Την προσπάθειά τους ολοκλήρωσαν οι 14.743 από αυτούς, δημιουργώντας νέο ρεκόρ αθλητών κι αθλητριών που τερμάτισαν.

Στον αγώνα δεν μετείχαν 2.890 δρομείς (15.9%), δεν τερμάτισαν 326 (2.1%), ενώ 195 ακυρώθηκαν (1.3%).