Βερολίνο 2018: Εξαιρετικός Τσάκωνας και πρόκριση στον ημιτελικό

Το πρώτο σκέλος της δουλειάς έγινε για τον Λυκούργο Τσάκωνα, που ήταν νικητής στην δεύτερη προκριματική σειρά των 200 μ. με 20.49 και πήρε απευθείας πρόκριση στον ημιτελικό της απόστασης.

Ο πρωταθλητής μας, ο οποιος έτρεξε στον 8ο διάδρομο,  είναι σε καλή κατάσταση και θα επιδιώξει να κερδίσει μια θέση στον τελικό του αγωνίσματος, όπως έχει κάνει άλλες δύο φορές στο παρελθόν.  Ο Τσάκωνας, ο οποίος έτρεξε πολύ κοντά στο φετινό του 20.48, έτρεξε γρηγορότερα από κάθε άλλη φορά σε προκριματικό της διοργάνωσης. Στην τέταρτη προκριματική σειρά αγωνίστηκε ο Παναγιώτης Τριβυζας, ο οποίος πέτυχε 21.18 και ολοκλήρωσε την παρουσία του σε ατομικό επίπεδο και πλέον στρέφει την προσοχή του στην ομάδα 4Χ100 μέτρα.

“Η πρόκριση ήρθε εύκολα, ωστόσο αυτό δε λέει κάτι, γιατί το απόγευμα θα είναι μία εντελώς διαφορετική κούρσα. Είμαι καλά προετοιμασμένος και αυτό που χρειάζεται είναι να μείνω συγκεντρωμένος στο στόχο μου”, είπε με το τέλος του αγώνα ο Ελληνας πρωταθλητής.

Ο μοναδικός του προκριματικού, που έτρεξε γρηγορότερα από τον Τσάκωνα ήταν ο Ιταλός Ντεσαλού με 20.39.